banner480
banner69
banner529

258 ihtiyaçlı çocuğun bakımını yapıyorlar

banner476

Kimi insanlar kendini başkalarına yardım etmek için adar. Rabia Özcömert de bu insanlardan biri. Sosyal hizmet danışmanı olan Rabia Özcömert, üç yıl önce çalışmalarına başladığı yardım derneği ZAYDER’i kurarak, 83’ü engelli olmak üzere 258 çocuğun ihtiyaçlarını karşılıyor

258 ihtiyaçlı çocuğun bakımını yapıyorlar

Bahar Uygur 

Ülkemizde, gerek yardıma muhtaç insanlara gerekse engelli vatandaşlarımıza yardım amaçlı kurulan dernekler aracılığıyla toplumda farkındalık yaratılmaya devam ediliyor. Bu derneklerden biri de Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği oldu.

Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Rabia Özcömert, üç yıldır ihtiyaçlı insanlara hizmet için çalışıyor.

Sosyal Hizmet Danışmanı olan Rabia Özcömert, 32 yaşında ve 2 çocuğu var. SOS çocuk köyünde eğitimci olarak çalıştı. 7 sene önce bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamakla başladı daha sonra bu tam zamanlı bir dernek çalışmasına dönüştü. SOS’den ayrıldıktan sonra eğitim verdiği çocuklarla temasını kesmedi.  

ZAYDER İHTİYAÇLI AİLELER İÇİN ÇALIŞIYOR

Rabia Özcömert ile dernek faaliyetlerini konuştuk. Dernek olarak kadın odaklı çalıştıklarını belirten Rabia Özcömert, engelli çocuğu olan annelere, çocuklarına nasıl bakacaklarını, temizliklerini öğrettiklerini belirtti.

Dernek olarak, okula gidemeyen engellilere evlerinde eğitim veriyorlar. Evlerini engelli ihtiyaçlarına göre şekillendiriyorlar. İhtiyaçlı aileleri tespit edip ihtiyaçları karşılanıyor. Özel eğitim alan üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayarak engelli çocuklara eğitim verilmesini sağlıyorlar. Eğitim Bakanlığı, okullardan ve çevreden gelen bildirimlerle ihtiyaçlı aileler tespit ediliyor. İhtiyaçlı aile veya kişilerin ilaç, eğitim, elektrik su faturaları ödeniyor. Yaşlı hizmetleri var. Yaşlılara evlerinde bakım yapılıyor ve ihtiyaçları karşılanıyor, gıda yardımı yapılıyor. Üniversite öğrencisi okutuyorlar. 18 yaş üstü kimsesiz gençlere bakım veriliyor. 258 çocuğun bakımını üstlenmiş durumdalar. Okul, kırtasiye, bayramlık gibi ihtiyaçlar karşılanıyor.

Tecavüz, taciz mağduru, uyuşturucu, alkol bağımlısı gençlerle de çalıştıklarını belirten Özcömert, çocukları topluma kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti. Özcömert, toplum olarak bu tür gençlere önyargılı davranılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Gelirler ise gönüllülerden ve ikinci el eşya ve kıyafet satışından sağlanıyor. Lefkoşa Bandabulya da gelinlik kiraladıkları bir dükkan var. Mormenekşe’de ZAYDER Yıldızlar Futbol takımları var. Futbol takımında ihtiyaçlı çocuklar da oynuyor. Takımdan elde edilen gelir, yine çocukların ihtiyaçları karşılanıyor. Annelere el işi öğretiyorlar ve yapılan el işlerinin satışı yapılıyor. Onlara gelir sağlanıyor.

HALK DUYARLI

Halkın destek çıktığını belirten Özcömert, sosyal medyada 26 bin takipçileri olduğunu ve bir ihtiyaçları olduğunda hemen karşılandığını söyledi.

Çok fazla dernek olduğunu ve insanların artık derneklere güven duymadığını bu konuyu nasıl aşabildiklerini sorduğum soru üzerine Rabia Özcömert şu şekilde cevap verdi: “Reel çalışıyoruz. Ailenin adresi ve fotoğrafları bağışçıya gönderiliyor. İsteyen bağışcı yardım edeceği kendi ailesini seçebilir. İsterlerse bağışlarını kendileri götürebiliyor ailelere.”

ENGELLİLERE VERİLEN MAAŞ YETERLİ DEĞİL

83 engelli çocukları olduğunu belirten Özcömert, sayının her geçen gün arttığını belirtti. Devletin engellilere 680 TL maaş verdiğini belirten Özcömert, engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli olmadığını söyledi. Bir pakette 30 tane bez olduğunu fiyatının 45 TL olduğunu belirten Rabia Özcömert, bu bezin 3-5 gün de bittiğini anlattı. Engelli çocukların daha çok yemek yeme ihtiyacı olduğunu ifade eden Özcömert, diğer ihtiyaçlara para kalmadığını dile getirdi.

Bir evde 6 çocuklu aileler olduğunu belirten Özcömert, devletin buna bir dur demesi gerektiğini ve kontrol altında olması gerekliliğini savundu.

Engellerin kalıtsal olabildiğini, erken doğumdan dolayı engelli olanlar olduğunu belirten Rabia Özcömert, herkesin bir engelli olabileceğini hatırlattı.

EN ÇOK MAMA İHTİYAÇLARI VAR

Gıda bez ve en çok da mama ihtiyacımız olduklarını ifade eden Rabia Özcömert, hastane masraflarının da oldukça yüksek olduğunu belirtti. Fizik tedavinin 140 TL olduğunu dile getiren Özcömert, Devlet Hastanesinde fizik tedaviye sadece 15 gün gidebildiğini ama bu çocukların sürekli fizik tedaviye gitmesi gerektiğini söyledi. Küçük çocuklar için devlet hastanesinde fizik tedavi olmadığını belirten Özcömert, epilepsi hastalarının ilaçları hastanede olmadığının da altını çizdi.

“Gönüllüler 8 bin TL topladı, engelli bir çocuğun yürüyebilmesi için bir aparat aldılar. Bu tür şeyler hep paraya dayalı” diyen Rabia Özcömert, “önemli olan sadece maddi destek değil. Özel eğitim de verilebilir. Ders verilebilir. Doktorlar ücretsiz muayene yapabilir. Eczacı ilaç verebilir. Bize ulaşsınlar” şeklinde konuştu.

Dernekte 16 kişiyle çalıştıklarını belirten Rabia Özcömert, Ramazanda 150 adet ekmek dağıttıklarını, gıda kolileri olduğunu ve onları dağıttıklarını ifade etti.

Rabia Özcömert, Televizyon ve radyo programları yaptıklarını, insanların gördükçe güvendiğini ve yardım ettiğini belirtti.

Merkezleri  Lefkoşa’da Dumlupınar bölgesinde Vakıflar Çarşısı’nda olduğunu belirten Özcömert, Mağusa’da Maraş’ta da şubeleri olduğunu söyledi. Rabia Özcömert bağış yapmak isteyenlerin ve ihtiyaçlı kişilerin kendilerine Facebook’ta Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği isimli grubundan ya da 0548 837 2327 ve 0533 8501650 numaralı telefonlardan ulaşabileceklerini belirtti.

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.