banner913
banner932
banner1032

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ TANINMA YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDERKEN


Metin FAHRİOĞLU

Metin FAHRİOĞLU

Okunma 10 Temmuz 2024, 12:42

 29 Haziran 2024 tarihli yerel yazılı basınımıza yansıyan haberlere göre; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre;  resmi temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Cumhuriyet Meclisi’nde Şeref Salonu’nda yer alan kabulde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Sadık Gardiyanoğlu ve bazı bürokratlar da yer aldı.  Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi  Metin Feyzioğlu’nun  da hazır bulunduğu kabulde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Meclis Başkanı  Zorlu Töre ve  Türkiye Cumhuriyeti  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan  açıklamalarda bulundular.
Kabulde yapmış olduğu konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis Başkanı Zorlu Töre;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Gardiyanoğlu’nun daveti üzerine  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ziyarette bulunan  Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Vedat Işıkhan ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti..
..Kıbrıs meselesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin milli davası olduğunu söyleyen KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, bu yıl 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın  50’nci yılının kutlanacağına işaret etti ve de “50’nci yıl dönümünü 20 gün sonra muhteşem törenlerle kutlayacağız, heyecanımız dorukta” dedi.
KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre “Şehitlerimiz oldu, gazilerimiz oldu, canı cana kattık, direne direne  Mutlu Barış Harekatını gördük” diyerek şehitlere rahmet, gazilere şükranlarını sundu. Konuşmasının devamında sayın Zorlu Töre şunları kaydetti:
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık bir devlettir ve kurumsal yapılarımız oluşmuştur, çalışma hayatımız fevkalade önemli.  Sendikalaşma da vardır. Çalışma Bakanlığımıza bağlı birçok  kurum vardır. Anavatan Türkiye ile her zaman birlik-beraberlik ve dayanışma içerisinde eksikliklerimizi  tamamlamak, birlikte iş birliği yapmak ve protokoller imzalamak ve çalışanların haklarını, hasta haklarını korumak, tedavi açısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olanların da sadece KKTC-TC çift uyruklu olanların değil; Anavatan Türkiye’nin sağlık sisteminden yararlanması temel hedefler arasındadır” dedi.
..Işıkhan’ın ziyaretinin kendilerini onurlandırdığını ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Meclis Başkanı Zorlu Töre Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer yetkililere selamlarını iletti..
.. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ismi ayrı olabilir ama biz ayni milletin insanlarıyız” diyen KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, KKTC’nin  Azerbaycan’la  da ‘çok iyi’  ilişkiler içine girdiği bir döneme başladığını belirtti..
..KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre “Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycan Milli Meclisi KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu da bizler için birlikte çalışıyoruz ve hep birlikte  yola devam edeceğiz” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan ise kabulde yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaretinde kendilerini kabul etmesinden ötürü sayın  Zorlu Töre’ye  teşekkürlerini sundu..
.. “Kıbrıs Türkü  kardeşlerimizin gönlümüzdeki yeri her zaman ayrıdır” diyen Işıkhan “Her platformda  Kıbrıs Türklerinin hakkını ve hukukunu  gözeten bir dış politika anlayışına sahip olduklarını”  belirtti..
..Kıbrıs meselesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iki devletli çözüm vizyonuna  desteklerini yineleyen Işıkhan, Kıbrıs meselesinde  yeni müzakere  sürecine  başlanabilmesi öncesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi gerektiğini muhataplarına  her vesileyle anlattıklarını  söyledi..
..Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in görevinin sona ermesine bir hafta kaldığını anımsatarak, Kişisel Temsilci’nin  görev süresinin sonunda tarafsız bir değerlendirme yapması ve raporunda  sahadaki gerçekleri  samimiyetle yansıtması beklentisini ortaya koydu..
Işıkhan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son iki BM Genel Kurulu’ndaki uluslararası toplumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıması çağrısına işaret ederek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması, uluslararası toplumda hak ettiği yere gelmesi en büyük arzumuzdur” ifadelerini kullandı..
..Türk Devletleriyle temasın Türk Devletleri Teşkilatı yoluyla artırmasının ve ilişkilerini geliştirmesinin, Kıbrıs Türkünün haklı davasını dünyaya duyurmasını  sağlayacağı” görüşünü paylaşan Işıkhan, “Azerbaycan Milli Meclisinde oybirliğiyle  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Dostluk Grubu kurulması kararının alınmasından büyük mutluluk duyduk. Azerbaycan ile ilişkilerinizin üç devlet, tek millet şiarıyla   gelişerek ilerleyeceğine dair inancımız tamdır” dedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güçlendirilmesini siyasi alanda çözmeye gayret gösterirken, bununla eş zamanlı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin  kalkınması için gerekli hamleleri birlikte gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Sonuç olarak; Kıbrıs Türk Halkı yıllardan beridir Kıbrıs’taki gerçekler çerçevesinde  bağımsız ve egemen iki devletli siyasi çözümü hedeflerken Rum liderliği ise garanti anlaşmalarının iptal edileceği, Türk askerinin adadan gideceği, Rum göçmenlerin Kuzey Kıbrıs’taki  evlerine, mülklerine döneceği siyasi çözüm peşinde koşmaya devam ediyorlar.
Kıbrıs Türk halkına düşen görev birlik ve beraberlik içinde hareket ederek bağımsız ve egemen devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine sahip çıkmak ve de anavatanımız Türkiye’nin de desteğinde tanınmasını sağlamaktır..
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sen Çok Yaşa..
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.