banner875
banner815
banner878

Yakın Doğu bizleri büyütüyor, geliştiriyor

banner476

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 375’inci sergisi, Eğitim Bakanı Amcaoğlu tarafından YDÜ’de açıldı. Amcaoğlu “Yakın Doğu’nun akademik ve bilimsel çalışmalarının yanında açtığı her müze, sergi ve sanatsal çalışmalar ile bizleri biraz daha büyütüyor, geliştiriyor” ifadesini kullandı

banner825
Yakın Doğu bizleri büyütüyor, geliştiriyor

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 40 eserden oluşan “Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Karma Sergisi”, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonunda açıldı. 30 Temmuz’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak sergi, 14 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Sergide sanatçıların yağlı boya, akrilik, stencil (şablon) ve heykel eserleri yer alıyor. Güzel Sanatlar Öğretim Elemanları Karma Sergisi’nin ön plana çıkan en önemli özelliklerinden birisi ise Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin düzenlediği 375’inci sergi olması.Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, karma serginin açılış töreninde yaptığı konuşmasına sanatsal çalışmaların ülkenin geleceğine ışık tuttuğunu vurgulayarak başladı. Eğitim kurumlarının toplumun gelişmesinde öncü bir rol oynaması gerektiğini söyleyen Bakan Amcaoğlu, “Yakın Doğu Oluşumu’nun akademik ve bilimsel çalışmalarının yanında açtığı her müze, sergi ve sanatsal çalışmalar ile bizleri biraz daha büyütüyor, geliştiriyor” ifadesini kullandı. Devlet kurumlarının da sanatın günlük hayatta çok daha görünür bir hale gelmesi için her türlü desteği vermesi gerektiğini söyleyen Amcaoğlu, “Özellikle eğitim gören bütün çocuklarımızın sanatla daha fazla bağ kurmalarını sağlamak için bizlere büyük bir sorumluluk düşüyor” dedi.

Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul ise, sergi açılışında yaptığı konuşmasına sanatla bilimin ilişkisine vurgu yaparak başladı. Sanat ve bilimin insanın yaşamında bir denge unsuru olduğunu ve toplumun kültürel birikimini oluşturan en önemli unsurlar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özkul, “Bir sanatçının aynı zamanda iyi bir bilim insanı olabileceği bilinmelidir. Çünkü sanat ve bilimin ortak yanı, gerçeğe ulaşma cabasıdır” ifadesini kullandı.
“Burada sergilenen eserler muazzam bir emeğin ve yoğun disiplinli çalışmanın ürünüdür” diyen Prof. Dr. Özkul, “Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin birbirinden değerli öğretim elemanları tarafından farklı temalarda ve çeşitli tekniklerde yapılmış resim, seramik ile baskı resmin bir araya getiren sergimiz, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 375’inci sergisi olma özelliği taşıyor. Ayrıca sergimizdeki eserler sanatçılarının bakış açısı, çalışma yöntemleri ve tekniklerini de ortaya koyuyor. Bu eserler sanatçılarımızın tüm olumsuzluklara rağmen dünyaya verdikleri pozitif mesajdır. Emeği geçen bütün sanatçılara teşekkür ediyorum” ifadesiyle konuşmasını noktaladı.


Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Aygenç de sanat ve bilimin iç içe ve birlikte; tarihi, kültürü ve uygarlıkları şekillendirdiğini vurguladı. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında devam eden sanatsal üretimin de özelde Kıbrıs Türk Toplumu’nun genelde ise bütün insanlığın kültür mirasına büyük bir katkı yaptığını söyleyen Prof. Dr. Aygenç, Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları olarak bu sanatsal üretimin bir parçası olmaktan büyük bir keyif ve gurur duyuyoruz dedi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.