banner583
banner661

Kimsenin umurunda değil


Arman RATİP

Arman RATİP

Okunma 13 Ekim 2021, 12:38

Durumu tek tek ele alalım:  1) BM, halâ iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümden yana. 2) Rumlar, “Hepimiz Kıbrıslıyız” (Kıbrıslı diye bir millet yok...) martavalı ile  iki “toplumu” birleştirerek, KKTC’nin ortadan kalkmasını amaçlayan bir politikada ısrarlı. Hedefleri “birleşme” ile Kıbrıs adasını Rumlaştırmak. 3) AB’nin politikası Rumları sürekli desteklemek. AB değişmeyen bu politikada ısrarlı. Bu 3’lü adada 38 yıldır yaşayan iki devlet gerçeğini  kabul etmek bir yana, görmek hatta konuşmak bile istemeyen bir politikada ısrarlı ve kararlı. Kimsenin umurunda değil dediğimiz, genel olarak uluslararası toplum. Uluslararası toplum denildiği zaman, BM tabii ki en önde gelendir. Kısacası, “statüko devam etsin, sorunu çözmek için yeniden müzakereler başlatılsın...” politikasıyla karşı karşıyayız.
KKTC Devleti ve Halkının tek güvencesi Türkiye Cumhuriyeti. Türkiye, KKTC’nin kabul görmesi, yaşaması ve tanınması için bu küçücük devletçiğe tam destek vermeye devam etmektedir. KKTC Cumuhurbaşkanı Sn. Tatar’ın, KKTC’nin tanınması için izlediği doğru ve haklı politikayı da unutmamak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti sadece tanınma ve iki devletli çözüm değil, her konuda KKTC Devletine büyük destek vermektedir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC Devletini tanımış olması büyük önem taşımaktadır. Yani, uluslararası hukuk ve “tanınma”nın bir maddesi de bir devletin bir başka bağımsız, egemen devleti resmen tanımış olmasının bir örnek teşkil ettiğini ve diğer devletlerin de bu örneği gözönünde tutarak, bu yeni devleti tanıması gerektiğini vurgulamaktadır.
Dönelim kimsenin umurunda değil meselesine: Evet, “Kıbrıs Sorunu” BM dahil kimsenin umurunda bile değil. Onların görüşü şöyle: “Yeni müzakere sürecinin başlaması için çabalarımızı sürdürelim. Eninde sonunda Kıbrıs adasında iki “toplumun” birleşmesi ve federal çözüm gerçekleşecektir. Buyurun... Onlar hiçbir zaman gerçeleşmeyecek bir çözüm biçiminde ısrarlı. Bu da “statüko”nun devamı anlamına gelir. İşte bu yüzden KKTC Devleti’nin, Türkiye’nin desteği ile iki devletli çözümün gerçeleşmesini beklemeden tanınma istemesi en doğal hakkıdır. Uluslararası hukuk ve tanınmada bunun yeri vardır. KKTC Devleti, Hükümeti ve Halkı tanınma yoluna girmelidir. BM’nin ve tabii uluslararası toplumun “federasyon çözümü”  kısır döngüsünden kurtulmak  ancak bu şekilde gerçekleşecektir. KKTC’nin tüm diğer sorunları sadece ve sadece tanınma ile çözümlenecektir. Artık Azerbaycan, Gambia ve Libya gibi KKTC’nin tanınmasına sıcak bakan ülkeler ile tanınma konusu görüşmeleri başlatılmalıdır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.