banner913
banner932
banner1032

KIBRIS TÜRK HALKI BAĞIMSIZ VE EGEMEN DEVLETİMİZ KKTC’DEN VAZGEÇMEYECEKTİR (1)


Metin FAHRİOĞLU

Metin FAHRİOĞLU

Okunma 12 Haziran 2024, 12:02

05 Haziran 2024 tarihli yerel yazılı basınımıza yansıyan haberlere göre; İstanbul’da Milli Savunma Üniversitesinde düzenlenen  20 Temmuz 1974  Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yıl  Paneli’nde  konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “Egemenlik ve Devletten Vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkı için egemenlik, devlet ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün yaşamsal öneme sahip olduğunu belirterek, bunlardan asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı..
 Kıbrıs, Yunanistan ve Ege-Doğu Akdeniz Araştırma Merkezi organizesinde yapılan panelin açılışında, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de yer aldı..
..Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, adada kalıcı ve adil bir çözüm için iki devletli çözüm  dışında bir çözüm yolu olmadığını işaret etti, uluslararası camiaya , Kıbrıs’ta tek taraflı değil, çözüm odaklı iki tarafa da eşit davranması çağrısı yaptı.  
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın karşılanması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan panel programında, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nı anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı..
Panelin açılış konuşmasını Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “Osmanlı Tarihinde Kıbrıs” konusunda yaptı. Afyoncu,  20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın   üzerinden 50 yıl geçtiğine işaret ederek, Kıbrıs Türk Halkının bu başarılı harekat sayesinde  bugün var olduğuna dikkat çekti, şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andı. Afyoncu, Osmanlı tarafından Kıbrıs’ın, 1571’de 70 binin üzerinde şehit verilerek alındığını kaydetti ve tarihçesini anlattı..
..Afyoncu, Türk askerinin Osmanlı sonrası 403 yıl sonra adaya Kıbrıs Türk halkını katliamdan kurtarmak amacıyla çıktığını da anımsattı ve şehitleri saygıyla  andı.. Afyoncu, KKTC topraklarının, verildikten sonra İslam dünyasında geri alınan tek toprak olduğunu belirtti..
..Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de ,  20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı  nedeniyle düzenlenen panele katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, panelin, Kıbrıs Türk Halkının haklı davasına katkı sağlayacağına inanç belirtti..
..Sayın Güler, Kıbrıs’taki anlaşmazlıkların, Rumların Kıbrıs Türk halkının haklarını gasp etmesinden kaynaklı olduğunu ifade etti. Kıbrıs Türk halkının tüm saldırılara karşı varlığını destansı bir şekilde bağımsızlığından ödün vermeden koruduğunu ifade eden Güler, Türkiye Cumhuriyeti’nin  de hiçbir zaman Kıbrıs Türk halkını yalnız bırakmadığını, omuz omuza mücadele verdiğini söyledi..
..20 Temmuz 1974 Barış Harekatının adaya barış, huzur ve güvenlik getirdiğini vurgulayan Güler, harekatın Türk Askeri tarihinde en kapsamlı harekat olduğunu, o yüzden müstesna bir yeri bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin Garantör ülke olarak  iki aşamada gerçekleştirdiği Barış Harekatı’nın, Türk ordusunun kabiliyet ve kahramanlığını altın harflerle tarihe yazdırdığını belirten Güler, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın da adada  barış ve huzurun güveni olduğunu söyledi..
..Adada kan ve acı yoksa bu sayede olduğunu ifade eden Güler, Kıbrıs’ın stratejik konumunun da Türkiye açısından önemli olduğunu belirtti. Kıbrıs’ın sorun değil, milli dava olduğuna da vurgu yapan Güler, Kıbrıs Türk halkının bağımsızlık mücadelesinde Türkiye’nin o günden bugüne her türlü desteği verdiğini ve vermeye devam edeceğini kaydetti.  Harekat sonrası Federe devlet ve sonrasında bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu belirten Güler, Kıbrıs Türkü’nün azim ve kararlılığını desteklediklerini ifade etti..
..Türkiye ve Kıbrıs Türkü’nün her zaman çözüme olumlu yanaştığını, Rum anlaşmazlığının çözümsüzlüğü getirdiğini belirten Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Rumların kendini adanın sahibi ve Kıbrıs Türk halkını ‘azınlık’ gördüğü sürece müzakerelerin başarılı olamayacağına dikkat çekti..
..Kıbrıs Türk halkının hakları göz ardı edildiği sürece ve denenmiş çözümsüz kalan girişimlerin sonuç getirmeyeceğinin ortada olduğuna işaret eden Güler, tek kesin çözümün, Kıbrıs Türk Halkının “Egemen Eşitliği, Uluslararası Eşit Statüsü ve Devletinin  Tanınması Olduğunu” söyledi.
..Adada kalıcı ve adil bir çözüm için iki devletli çözüm dışında bir çözüm yolu olmadığını işaret eden sayın Güler,  Uluslararası camiaya  Kıbrıs’ta  tek taraflı değil,  çözüm odaklı iki tarafa da eşit davranması çağrısı yaptı..
..Rum tarafının silahlanma ile yaptığı tehdit faaliyetlerine karşı gereken tedbirleri almaya devam edeceklerini ifade eden Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı  Güler, “Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve huzuru için tedbirler almaya devam edeceğiz” dedi..
 ..Pile yolunda yapılan çalışmalar ve yaşanan huzursuzluklara da işaret eden  sayın  Yaşar Güler, burada da haksız yaklaşım olduğunu kaydetti ve yapılan çalışmaları anlattı ve de   BM’den saygı göstermesini beklediklerini söyledi.  Güler, BM’nin KKTC ile de anlaşma yapması gerektiğini dile getirerek adada; iki halk, iki devlet bulunduğunu ve adada çözüm zemininin  bu gerçekler üzerine inşa edilmesi gerektiğini vurguladı..
..Çözümün iki devlet zemini üzerine tesis edilmesi, KKTC devletinin tanınmasının adil ve kalıcı çözümü getireceğine inanç belirten Yaşar Güler,  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a  destek verdi..
.. Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı sayın Yaşar Güler,  Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olduklarını söyledi ve de  tek millet, iki devlet olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini  geleceğe yönelik gelişmesi için desteğe devam edeceklerini belirterek , Türkiye’nin bölgesinde ve  gelişen bir ülke olarak Kıbrıs Türk halkının haklarını koruma noktasında her zamankinden daha güçlü olduğuna işaret etti.. YARIN DEVAM EDECEK..
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.