banner480
banner69
banner460

Eide, Güney’de istenmeyen kişi

banner476

Rum muhalefet partileri, Eide’yi Cenevre’de kendi gündemiyle hareket etmekle suçladı ve “istenmeyen kişi” olarak nitelendirmeye başladı

Eide, Güney’de istenmeyen kişi

Rum muhalefet partilerinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye yönelik eleştirileri, Eide’nin BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgilendirme yaptığı sırada da devam etti.
Simerini “Partilerden Eide’ye Yaylım Ateşi… BM Yetkilisinin Kellesini İstiyorlar… Cenevre’de Perde Gerisi Eylemde Bulunmak ve Bilgi Sızdırmakla Suçluyorlar” başlığıyla manşete çektiği haberinde Eide’yi Cenevre’de kendi gündemiyle hareket etmekle de suçlayan siyasi partilerin, Eide’yi istenmeyen kişi addettikleri imasında bulunduklarına işaret etti.
Gazete, Rum tarafındaki siyasi çevrelerin, Eide’nin Cenevre’de “kendi postunu kurtarmak için” tam bir oyun sahnesi kurduğunu, herhangi bir sonuç çıkmayacağını bildiği uluslararası konferansa sürükleyerek BM Genel Sekreteri’ni de ortada bırakmaktan çekinmediğini söylediğine işaret etti.
Haberi iç sayfasında “Eide Muhalefet Partilerinin Çoğu İçin ‘Persona Non Grata’” başlığı altında detaylandıran gazete basına, Eide’nin “kendi postunu kurtarmak için” Cenevre’de kapsamlı bir kurgu sahnelediğini, bu çerçevede Yunanistan’ı ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ı ortada bırakmaktan çekinmediğini gösteren belgeler yansıdığını öne sürdü.Gazete, Rum muhalefet partilerinin, “mignatioy.com” aracılığıyla basına yansıyan belgeler nedeniyle tepki gösterdiğini yazdı.
Habere göre yazılı açıklamasında Eide’nin davranışlarının, (Eide’nin) itibarı konusunu yeniden gündeme getirdiği görüşünü ortaya koyan DİKO, iddiasını şu ifadelerle dile getirdi:
“Beşli konferansın sonucundan, Türk garantilerinin ve Türk askerlerinin çözüm sonrasında da kalmasında ısrar eden Türkiye’nin sorumlu olmasına karşın Genel Sekreter’in Özel Danışmanı gerçeğe atıf yapmamakla kalmayıp, suçun Yunanistan’da ve Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ta olduğu izlenimini yaratmak için benzeri görülmemiş bir bilgi sızdırma seferberliğine girişti.” 
EDEK Simerini’nin; Eide’nin New York’ta, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Ekim sonuna kadar beşli konferansın netleştirilmesi, başlıkların ayrılması, yol haritası ve yılsonuna kadar anlaşma ile ilgili faaliyetlerine destek veriyor göründüğüne ve Komisyon’a bilgi verirken “müzakereciler müzakere salonu içerisinde başka, dışında başka konuşuyor” dediğine dair 27 ve 28 Eylül 2016 tarihli haberlerine işaret ederek Eide’nin geçen eylül ayından beridir Türk tezlerini ileri götürdüğünü öne sürdü. EDEK Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten, “Türk tezlerini ileri götürme yönünde hareket edenlere karşı gerekli tedbirleri almasını” istedi.
Dayanışma Hareketi de Eide’yi, Türk tarafı lehine hareket etmekle suçladı ve “Cenevre’de olanlardan ve Yunan Dışişleri Bakanı aleyhine maksatlı sızdırmalardan ve perde gerisinde BM’den aldığı yetkinin dışına çıkmasından sonra Eide itibarını kaybetti” görüşünü ortaya koydu, şu sorulara dikkat çekti: “Eide’nin Akıncı-Anastasiadis yakınlaşmaları olduğunu savundukları geçerli değilse hükümettekiler neden müdahale etmiyor? Neden yakınlaşma ve ilerleme olarak Türk tezlerinin propagandasını yapmasına müsaade ediyor?” 
ELAM DEĞİŞTİRİLMESİNİ İSTİYOR
Eide’nin Rum tarafına karşı tavrı ve rolüyle ilgili kaygılarını yineleyen ELAM “halkımızın hakları aleyhine tahrikkar tavrından dolayı Eide’nin değiştirilmesini talep etmemiz kabul edilir gibi değildir. Hükümet, ya bu tür davranış ve söylemlere müsamaha gösterme nedenini açıklamalı ya da bu kişinin değiştirilmesini talep etmelidir” görüşünü ortaya koydu.
 

banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.