banner875
banner885
banner878
banner887

“Yeni reformlarla yola devam edeceğiz”

banner476

Başbakan Üstel, “Halkımızın yaşam kalitesini yükseltme hedefi ile yeni adımlar atacak, daha iyi yarınlara ulaşılması için yeni reformlarla yola devam edeceğiz” dedi

banner825
“Yeni reformlarla yola devam edeceğiz”

 
 
Başbakan Ünal Üstel, hükümet olarak ülkede kangrenleşmiş sorunların üzerine giderek, çözüm üretmeye devam edeceklerini vurguladı. Reformların devam edeceğini ifade eden Üstel, yerinden yönetimi önemsediklerini belirtti.
Kendileri için esas olanın halkın yaşam kalitesini daha da yukarıya çekmek olduğunun altını çizen Üstel, “Belediyeler reformu belediyelerin daha etkin ve daha çağdaş hizmet verebilmesi için atılan bir ilk adımdı. Bunun arkası gelecek” dedi.
“Bazıları reformu engellemeye çalıştı ama başaramadı” diyen Başbakan Üstel, “Halkımıza daha iyi hizmet götürmek için çalışmaya devam edeceğiz. Halkımızın yaşam kalitesini yükseltme hedefi ile yeni adımlar atacak, daha iyi yarınlara ulaşılması için yeni reformlarla yola devam edeceğiz” ifadelerini kulandı.
Anayasa Mahkemesi’nin, Belediyelerin Birleştirilmesi Yasası ile ilgili kararını değerlendiren UBP Genel Başkanı ve Başbakan Üstel, Anayasa Mahkemesi’nin yapılan müracaatı oy çokluğu ile iptal etmesiyle birlikte reformun önünün açıldığını vurguladı.
Hükümet olarak başlattıkları belediyeler reformunun sekteye uğramadan 18 belediye ile seçime gidileceğini belirten ve bundan büyük bir memnunluk duyduklarını ifade eden Ünal Üstel, Meclis iradesinin, Anayasa Mahkemesi’nin de kararıyla hayat bulacak olmasının önemine işaret etti.
Üstel, “Belediyelerin Birleştirilmesi Yasası, Anayasa Mahkemesi’nin inceleme yapmasının ardından iptal edilmedi. Yapılan başvuru oy çokluğu ile reddedildi. Böylece 25 Aralık’taki yol haritası belirlenmiş oldu. 18 belediye olarak seçime gidiliyor” ifadelerini kullandı.
Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirme sonrasında söz konusu yasanın, Anayasa’nın özellikle 1, 119 ve 113’üncü maddelerine aykırı olmadığının tespit edildiğini belirten Üstel, şöyle devam etti:
“Anayasa Mahkemesi hukuki belirliliğin olduğunun tespitini yaparak, yasadan dolayı öngörülemez bir durumun olmadığını, yeni oluşacak olan belediyelerin seçimle birlikte tüzel kişilik kazanacağını ve bu düzenlemenin de doğru ve yasal olduğunu ortaya koydu.”
Üstel, “Keşke yargıya gidilmeseydi ama gitmeyi tercih ettiler. Mahkeme kararı sonrası belediyeler ile ilgili yasaların ve reformun sekteye uğramadan devam etmesinden dolayı memnunum” dedi.
Anayasa Mahkemesi’nden de uygunluk alan Belediyelerin Birleştirilmesi Yasası’nın önemli bir reform olduğuna vurgu yapan Üstel, bu yeni yasa ile birlikte belediyelerin etkinliğinin artacağını, hizmet kalitesinin iyileşeceğini, kısacası belediyelerin çok daha etkin ve verimli çalışacağını belirtti.
Yeni yasa ile belediyelerin yapısal sorunlarına çözüm konusunda önemli bir reforma imza atıldığını kaydeden Başbakan Üstel, bu yasa ile belediyelerin çok daha etkin hizmet verecek şekilde yeniden yapılanacağını vurguladı.
Esas önemli adımın 51/95 sayılı Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nda atılacağını vurgulayan Başbakan Üstel, şu ifadeleri kullandı:
“Yerinden yönetimi önemsiyorum. Buradan da CTP yönetimine komite aşamasında ortak çalışma ve oy birliği ile adım atma çağrımı yineliyorum. Mali yapısı güçlü, merkezi hükümetin yükünü azaltacak, yerinden yönetimle ülkenin her köşesinde vatandaşa yardımcı olacak bir yapıyı kuracağız”
Üstel “Artık son aşama 51/95 sayılı Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nın geçmesiyle belediyeler ile ilgili tüm yasalar tamamlanmış olacaktır” dedi.
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.