banner480
banner69
banner529

Yargı ikiye bölündü

banner476

Mahkeme, dörtlü hükümet döneminde yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle, vatandaşlıkları iptal edilen 174 kişi ile ilgili kararı oy çokluğuyla bozdu. Avukat Öztürk, bu kişilerin vatandaşlık haklarını yeniden elde ettiğini söylerken, İçişleri Bakanlığı verilen vatandaşlığın iptal edilmediğini açıkladı

Yargı ikiye bölündü

 
 
Mahkeme başkanı verilen yurttaşlıkta hukuka aykırılık olduğunu ve yurttaşlığın iptal edilmesinin doğru olduğuna karar verirken, mahkemenin diğer üyeleri ise, verilen yurttaşlıkta hukuka aykırılık olduğunu ancak bunun 75 günlük süre içinde iptal edilmemesi nedeniyle geçerli olduğuna karar verdi
  
“Hukuka ve yasaya” aykırı oldukları gerekçesiyle dörtlü koalisyon hükümeti döneminde iptal edilen 174 vatandaşlıkla ilgili YİM kararı okundu, vatandaşlıkların iptaline ilişkin karar iptal edildi. Elde edilen bilgilere göre, vatandaşlık hakkını yeniden kazanan 95 kişi, daha önce oy kullanmışsa, Pazar gün sandığa gidebilecek.
Kıbrıspostasına göre dörtlü koalisyon hükümeti döneminde 'hukuka ve yasaya aykırı' olduğu görüşüyle, Bakanlar Kurulu kararınca vatandaşlıkları iptal edilen 174 kişi ile ilgili Yüksek İdare Mahkemesi, “alınan iptal kararının ‘iptali’ yönünde” karar üretti.
Söz konusu kararı, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Enver Öztürk duyurdu.
Kıbrıs Postası’na konuşan Öztürk, 174 kişiden 95’inin konuyu yargıya taşıdığını, Yüksek İdare Mahkemesi’nin dün kararı okuduğunu ve “iptal kararının iptali” yönünde karar ürettiğini belirtti.
KARAR “2’YE 1, OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI”
Öztürk, söz konusu kararın “2’ye 1, oy çokluğu ile” alındığını da belirtti.
Kararın emsal teşkil ettiğini belirten Öztürk, geri kalan 79 kişinin de dava açması halinde, vatandaşlık haklarını geri alabileceklerini kaydetti.
Vatandaşlık haklarını yeniden elde eden kişilerin, Pazar günü gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde oy kullanıp kullanamayacağına ilişkin soru üzerine Öztürk, “Seçmen kütükleri önceden belirlenir ve askıya alınır. Eğer daha önce herhangi bir seçimde oy kullanmışlarsa, Pazar gün de sandığa gidebilirler. Ancak kütükte isimleri yoksa Pazar gün oy kullanamazlar” şeklinde konuştu.
NE OLMUŞTU?
Mayıs 2018’de; CTP-HP-TDP-DP dörtlü koalisyon hükümeti, 174 kişinin vatandaşlığını 'hukuka ve yasaya aykırı' bulduğu gerekçesiyle iptal etmişti.
İÇİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA
Öte yandan İçişleri Bakanlığı, 2018 genel seçimleri öncesi verilen istisnai yurttaşlıkların hukuka aykırı olduğunun mahkeme tarafından kabul edildiğini ancak görülen davada verilen vatandaşlığın iptal edilmediğini açıkladı.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “2018 genel seçimleri öncesindeki iktidarın dağıtmış olduğu istisnai yurttaşlıklar, dörtlü hükümet döneminin başında incelemeye alınmış ve hukuka aykırı olduğu tespit edilen bazı vatandaşlıklar iptal edilmişti. İptallerin üzerine vatandaşlığı iptal edilen bazı kişiler dava açmıştı. Yüksek İdare Mahkemesi dava açanlardan bir kişiyi dinledi ancak verilen vatandaşlık, 75 gün içinde iptal edilmediğinden süre engeline takıldı” denildi.
“HUKUKA AYKIRILIK YÖNÜNDEKİ TESPİTLER MAHKEME TARAFINDAN DA KABUL EDİLDİ”
Mahkeme kararının ardından bir değerlendirmede bulunan İçişleri Bakanlığı, karar sürecini ve karara ilişkin yorumunu şu ifadelerle aktardı:
“Mahkeme, oy çokluğu ile karar vermiş olup, mahkeme başkanı verilen yurttaşlıkta hukuka aykırılık olduğunu, bu aykırılığın yokluk derecesinde olduğunu ve yurttaşlığın iptal edilmesinin doğru olduğuna karar verirken, mahkemenin diğer üyeleri ise, yine verilen yurttaşlıkta hukuka aykırılık olduğunu ancak bunun 75 günlük süre içinde iptal edilmemesi nedeniyle geçerli olduğuna karar vermiştir.
Netice itibariyle, bakanlığımızın ve Bakanlar Kurulu’nun hukuka aykırılık yönündeki tespitleri mahkeme tarafından da kabul edilmiştir. Davanın kabul edilmesinin tek sebebi, mahkemenin, ‘Hukuka aykırı olan yurttaşlıkların verilmesinin üzerinden 75 gün geçtikten sonra yokluk hali dışında iptal yapılamayacağı’ yönündeki tespitidir. Meselede yokluk halinin mevcut olduğuna ilişkin çeşitli argümanlar tarafımızca ileri sürülmüş olmasına rağmen, bunlar mahkemenin azınlık kararına yansımış fakat çoğunluk kararınca kabul edilmemiştir.”
“TORPİLLE VATANDAŞLIK VERİLMESİ TOPLUMUN ADALET DUYGUSUNU SARSMAKTADIR”
Yapılan açıklamada, verilen istisnai yurttaşlığın herhangi bir gerekçesinin olmadığı, yurttaşlığın gerekçesiz olarak verilmiş olduğunun mahkemenin tüm üyelerince kabul edildiğinin de altı çizildi. Böyle bir işlemin 75 günden sonra iptal edilemeyeceği yönünde oluşan içtihat karşısında, bu gibi gerekçesiz istisnai yurttaşlıkların hukuki denetiminin imkânsız olduğuna işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bir hükümetin kendi gerekçesiz kararının peşine düşmek istemeyeceği, bunu ancak bir sonraki hükümetin inceleyebileceği; seçim ve hükümet kurma, hukuka aykırılıkların incelenmesi süreçleri dikkate alındığında, 75 günün her şekilde aşılmış olacağı kabul edilmelidir.
“TOPLUMUN ADALET DUYGUSU SARSILDI… MEVZUAT GÖZDEN GEÇİRİLİP DÜZELTİLMELİ”
Ortaya çıkan durumda, hiçbir gerekçe olmaksızın verilen yurttaşlığın, mahkeme tarafından hukuka aykırı olduğu tespit edilmiş olmasına rağmen sırf 75 gün geçti diye mevzuat gereği geri alınamaması, halkın kullandığı tabirle, ‘torpille’ yurttaş olanın yanına kalması, toplumdaki adalet duygusunu sarsmaktadır. Buna sebep olan yasal mevzuatın ivedilikle gözden geçirilip düzeltilmesi gerekmektedir.”
 
banner342
banner496
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.