banner875
banner815
banner878

“Uzlaşıyı inkar ediyorlar”

banner476

Sendikalar, Başbakan, Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı’nı protesto etti. Kamu-İş Başkanı Serdaroğlu, Maliye Bakanı’nın, Başbakan’ın önünde açıklamaya onay verdiğini inkar ettiğini ancak ardından “Beni çok sıkıştırdınız, kabul etmek zorunda kaldım” şeklinde açıklamalarda bulunduğunu iddia etti

banner825
“Uzlaşıyı inkar ediyorlar”


Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Göç Yasası olarak bilinen 47/2010 sayılı yasa ile işe girenlerin maaşlarına yüzde 6 ek artış yapılması ve vergi dilimlerinde düzenleme yapılması konusunda hükümetle varılan uzlaşıların, Başbakan ve bakanlar tarafından "inkar edildiğini" söyledi.
Serdaroğlu, Başbakan, Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı’na seslenerek, “Bu emekçiye açıklama yapmak zorundasınız” dedi.
Kamuda örgütlü 12 sendikanın, hükümetle uzlaşıya varıldığı gibi, Göç Yasası olarak bilinen 47/2010 sayılı yasa ile işe girenlerin maaşlarına yüzde 6 ek artış ve barem tabloları ile vergi dilimlerinde düzenlemeye ilişkin takvimlendirme yapılmadığı gerekçesiyle başlattığı şok eylem ve grevler dün de devam etti.
Sendikalar, dün sabah Maliye Bakanlığı önünde bir araya gelerek, başta Maliye Bakanı olmak üzere, Başbakan ve Çalışma Bakanı’nı protesto etti.
Eylem ve grevlerine devam edeceklerini açıklayan sendika yetkilileri, vatandaşlara seslenerek, yaşanabilecek mağduriyetlerin sorumlularının kendileri olmadığını, sorumluların “o koltukların ciddiyetini bilmeden hareket edenler” olduğunu söyledi.
Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, sendikalar olarak 47/2010 sayılı yasadan giren emekçiler ve tüm emekçilerin "adaletsiz" vergi yükümlülüklerinin düzenlenmesi için başlattıkları müzakere süreci ile ilgili bilgi vererek, en son Çalışma Bakanlığı’nda yapılan toplantıda uzlaşı sağlandığını ve bu uzlaşının Çalışma Bakanı tarafından da basın ile paylaşıldığını aktardı.
Ardından Başbakanlık’ta yapılan görüşmede de yüzde 6’lık artış ve diğer konularda takvimlendirme yapılmasına ilişkin uzlaşıya varıldığına dikkat çeken Serdaroğlu, Maliye’de her iki tarafın teknik ekiplerinin bir araya gelerek gerekli çalışmaların yürütülmesine karar verildiğini hatırlattı.
Serdaroğlu, Maliye Bakanı’ndan aldıkları onayla birlikte, bu toplantıların ardından kamuya konuya ilişkin açıklamalarda bulunduklarını, ancak daha sonra Başbakan’ın katıldığı bir programda varılan uzlaşıları inkar ettiğini ve açıklama yaptıklarından dolayı sendikaları suçladığını ileri sürdü.
Maliye Bakanı’nın ise Başbakan’ın önünde açıklamaya onay verdiğini inkar ettiğini ancak ardından “Beni çok sıkıştırdınız, kabul etmek zorunda kaldım” şeklinde açıklamalarda bulunduğunu iddia eden Serdaroğlu, “Böyle bir açıklama olabilir mi? Maliye Bakanlığı öyle basite indirgenecek bir makam değildir. Bu koltukta oturan nerde oturduğunu bilecek. Toplum olarak bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyoruz” dedi.
Hükümet yetkililerinin birbirinin açıklamalarından haberdar olmamasını eleştiren Serdaroğlu, “Ya birbirlerinden haberdar olmadıklarını söyleyerek bir oyun oynuyorlar, ya da aralarında bir sıkıntı var” değerlendirmesinde bulundu.
Başbakan, Maliye ve Çalışma Bakanları’na kendilerine bir açıklama yapma çağrısında bulunan Serdaroğlu,  “Bizim bu yoldan asla ve asla dönmeyeceğimizi, sessiz kalmayacağımızı, her platformda bunları dillendireceğimizi, eylem ve grevlerle tepkimizi koymaya devam edeceğimizi bildiririz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından sendika yetkilileri tarafından, “hükümet tarafından oynanan tiyatroya yakışır” olarak nitelenen bir kara çelenk Maliye Bakanlığı kapısına bırakıldı.
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.