banner875
banner885
banner878
banner887

“Tatar toplumlar arası güveni bozuyor”

banner476

CTP Genel Sekreteri Akansoy, Kıbrıslı Türk ve Rum öğretmen ile öğrencileri bir araya getiren “İmagine” barış kültürü eğitimi programının kaldırılmasına tepki gösterdi

banner825
“Tatar toplumlar arası güveni bozuyor”


KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yayınlanan bir kararla, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğretmen ile öğrencileri bir araya getiren “İmagine” barış kültürü eğitimi programına, “Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve egemen eşitliğe dayalı siyaset açısından bazı sakıncalı hususlar içerdiği” gerekçesiyle ara verildi.
Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, “problemin, iki toplumlu teknik komitelerinin çalışmasıyla ilgili olduğunu” söyledi, projeye AHDR isimli kuruluşun da katıldığını ve AHDR’ı “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de finanse etmesinden dolayı bir önyargı oluştuğunu” söyledi.
CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, iki toplum gençleri arasındaki barış kültürünün gelişmesini hedefleyen “Imagine” projesinin “kaldırılması yönünde girişim yaptığını” iddia ederek, eleştirdi.    
Akansoy yazılı açıklamasında, “Toplumlar içerisinde cesaret gerektiren en önemli uğraş barışı kurmaya çalışmaktır. Cesaret gerektiren en önemli çaba barışı arama, barış kültürünü yerleştirme çabasıdır” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar’ı, “toplumlar arası güveni bozacak adımlar atmakla” suçlayan Akansoy,  Tatar’ın ortaya koyduğu “iki eşit egemen devlet” siyasetini de eleştirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar’ın, altı yıldır başarıyla sürdürülen “Imagine” projesinin ortadan kaldırılması yönünde girişim yaptığını savunan Akansoy, şunları kaydetti:
“Toplum içerisinde insani ve evrensel değerlerin gelişimini öngören, ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yönelik tutumları geliştiren böylesine önemli bir çalışmada hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin yer almasını engelleme girişimi, Tatar’ın topluma neyi reva gördüğünün de bir ispatı niteliğindedir. 
Gerek Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında gerekse Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşamayı seçen farklı kültürlere sahip gençlerin barış ve iş birliği anlayışını geliştirecek, farklılık içinde birlik kültürünü yaşatacak, barış kültürünün gelişmesini sağlayacak bir projenin askıya alınması son derece anlamsız bir girişim olup Kıbrıslı Türkleri dünyadan daha da izole edecek bir girişimdir.
Öğrencilerin bir araya gelerek barış kültürünü geliştirmesi ve şiddete karşı bir duruş  geliştirmesi yönünde çalışmalar yapmasının önüne geçmenin mantıklı hiçbir açıklaması olamaz. Gençlerin, bir arada yaşama kültürünü geliştirerek ayrımcılığa karşı tutum geliştirmesinden, öğretmenlerinse bu yöndeki bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik etkinlikler yapmasından rahatsızlık duyması ise hiçbir biçimde kabul edilemez. Bu tutum tam da iptal edilen bu etkinliklere en çok Tatar’ın ihtiyaç duyduğunu göstermektedir ve kendisine tavsiyemiz, askıya aldığı programlara bizatihi katılarak kendini geliştirmesidir.
Genç neslin bilgiyi eleştirel biçimde yorumlayabilmesi ve bu yönde iletişim becerilerini geliştirmesi Tatar’ı rahatsız etmesi normaldir. Ancak CTP, bu topraklarda yaşayan gençlerin ayrımcılıkla baş edebilmesi, ön yargıların nedenlerini anlayabilmesi, çoğulculuğu benimsemesi, eşitlik ve hoşgörü kültürünü geliştirmesi, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı tutum geliştirmesi konularına sonsuz destek vermektedir ve vermeye de devam edecektir.”
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.