banner762
banner815
banner797

“Sosyal adaletsizlik daha da derinleştirildi”

banner476

HP Başkanı Özersay, asgari ücret konusunda “Özel sektör çalışanları daha da mutsuz edildi ve sosyal adaletsizlik daha da derinleştirildi, bu şartlarda çalışma barışı daha da bozulur” dedi

banner825
“Sosyal adaletsizlik daha da derinleştirildi”


Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, asgari ücretin hayat pahalılığının altında kaldığını belirterek eleştirdi.
Özersay önceki gün kesinleşen asgari ücret konusunda “Maalesef bu asgari ücretle özel sektör çalışanlarını daha da mutsuz edildi ve sosyal adaletsizlik daha da derinleştirildi, bu şartlarda çalışma barışı daha da bozulur, mutsuz çalışanlar demek verimin daha da düşmesi demektir“ dedi.
Özersay,  yen asgari ücret konusunda, “Ne adildir, ne insanidir ne de yasaya uygundur” ifadelerini kullandı.
"Adeta bir at pazarlığına dönen asgari ücret belirleme yönteminin" ve pazarlık masasının artık değişmesi gerektiğini kaydeden Özersay geçmişte Halkın Partisi tarafından önerildiği şekilde asgari ücretin kamudaki en düşük maaşa eşitlenip hayat pahalılığı oranında kamu maaşları gibi otomatik ayarlanması gerektiğine işaret etti.
Özersay katıldığı bir TV programında asgari ücret ve kamu maaşları konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili partisinin görüşlerini açıkladı.  
Özersay Asgari Ücretler Yasasına göre, asgari ücreti belirleme kriterlerinden birisi olan hayat pahalılığı oranının göz ardı edildiğini ve yüzde 56.7 olan hayat pahalılığının yüzde 15 oranı altında bir artış verilerek sadece yüzde 41.2’lik bir artış yapıldığını, bu açıdan yasaya uygun davranılmadığını savundu.
İlgili yasada asgari ücretin tanımının belli olduğunu ve tek çocuklu ya da iki çocuklu çekirdek ailenin temel ihtiyaçlarını gidermesine imkan veren bir rakamın asgari ücret olarak tanımlandığını anlatan Özersay “gayrimeşru” olarak nitelediği hükümetin sorumluluk bilinciyle hareket etmediğini ve bu nedenle de süreci çok kötü yöneterek çalışma barışının bozulmasına ve sosyal adaletsizliğin daha da derinleşmesine neden olacak bir durumun yaratılmasına sebebiyet verdiğini iddia etti.
Halkın Partisi’nin son genel seçimlerden önce asgari ücret konusunda ortaya koyduğu önerilerin en makul yaklaşım olduğunu belirten Özersay şunları ifade etti:
 “Biz HP olarak artık asgari ücretin belirlendiği ve adeta bir at pazarlığına dönüşen, çeşitli mizansenlere tanık olduğumuz bu masanın artık kaldırılması gerektiğini savunmuştuk. Bize göre asgari ücret kamudaki en düşük maaşa eşitlenmeli ve kamu maaşları gibi hayat pahalılığı oranında artırılmalıdır demiştik. Yani pazarlıkla değil, somut kriterlere göre, birilerinin iki dudağı arasında bırakılmadan belirlenmelidir demiştik. Kuşkusuz işverenlerin, işletmelerin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı bağlamında desteklenmesiyle bu yapı kurgulanabilirdi ama maalesef beceremediler”.
 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.