banner583
banner529
banner570

Solunum destek cihazlarının kullanımı iki katına çıkacak

banner476

YDÜ, COVİD-19 tedavi sürecinde hayati önemi olan solunum destek cihazlarının birden fazla hastada kullanımını sağlamak amacıyla ürettiği ara bağlantı ve aparatlarının yazılım dosyasını paylaşıma açtı

Solunum destek cihazlarının kullanımı iki katına çıkacak

banner630

Yakın Doğu Üniversitesi, COVİD-19 tedavi sürecinde hayati önemi olan solunum destek cihazlarının birden fazla hastada kullanımını sağlamak amacıyla İnovasyon Merkezi ve 3D Laboratuvarı mühendisleri tarafından üretilen ara bağlantı ve aparatlarının yazılım dosyasını paylaşıma açtı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, tek solunum cihazından (mekanik ventilatör) aynı anda iki hastaya solunum desteği sağlayacak ventilatör çoklayıcı aparatların 3D yazıcılarda üretilmesi için gerekli olan yazılım dosyasının www.neu.edu.tr web sayfasında ücretsiz olarak paylaşıma açıldığı belirtildi. Üretilen apartlar sayesinde solunum destek cihazlarının kullanımı iki katına çıkarılmış olacak.

 Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi bilim insanları ile Üniversite Hastaneleri doktorları, Günsel mühendisleri, inovasyon ekipleri, 3D Laboratuvarı  araştırmacıları ve mühendisleri, Dünya’yı saran Covid-19 pandemisi ile mücadelede, salgının başladığı ilk günlerden itibaren yoğun bir çalışma içine girmiş ve ilk olarak sağlık personellerine yönelik kişisel koruyucu “Yüz Siperi” üretilerek, ihtiyaç duyulan merkez ve kurumlara dağıtılmıştır. Ayrıca, Solunum desteğinin hayati olduğu Covid-19 tedavi sürecinde kullanılması amacıyla, Yakın Doğu Üniversitesi mühendisleri tarafından hastaların solunumunu destekleyecek alternatif bir cihaz tasarlanarak, geliştirilmiş ve üretime başlanmıştır.

Öte yandan YDÜ Hastanesi ile Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi, tüm halka acil servislerde, onkoloji ve diyabet hastaları ile hamilelere ise rutin muayene ve laboratuvar tetkiklerinde ücretsiz hizmetler sunmaya devam ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti tarafından alınan kararla, tüm halka acil servislerde, onkoloji ve diyabet hastaları ile hamilelere ise rutin muayene ve laboratuvar tetkiklerinde ücretsiz hizmetler sunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Başhekimleri Prof. Dr. Müfit C. Yenen ve Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, bu hizmetlerin kapsamı hakkında açıklamalarda bulundu.

Covid-19 nedeniyle Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olarak ilan edildiğini hatırlatan Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, devlet hastanesinin pandemi görevi bitene kadar, halkın, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi acil servislerinin ayaktan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabileceğini söyledi.  Öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayeti bulunanlar hariç tüm hastaların, her iki hastanenin acil servislerine başvurabileceğini kaydeden Prof. Dr. Nail Bulakbaşı, devlet hastanesinin pandemi görevi bitene kadar bu uygulamanın devam edeceğini bildirdi.  Prof. Dr. Nail Bulakbaşı acil servislerde ücretsiz kapsamındaki hizmetlerle ilgili ise şöyle devam etti; “Acil servislerimize başvuran hastalarımızın ilk tanı için gerekli olan doktor muayenesi, laboratuvar tetkikleri ve radyolojik işlemleri yanında, ayaktan alacakları tedavi hizmetleri için gerekli olan her türlü medikal işlem ücretsiz hizmetler kapsamındadır.” 

Covid-19 salgınının bütün dünyada insanların yaşantılarını zorlaştırdığını ifade eden Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Müfit C. Yenen ise özellikle kanser hastaları, diyabetik hastalar ve hamileler gibi kontrollerini düzenli yaptırması gereken kişilerin enfeksiyon riski nedeniyle yaşantılarının daha da zorlaştığını belirtti.  Mütevelli heyetinin aldığı kararlar doğrultusunda bu hasta gruplarına yardımcı olmak için mevcut imkanlarını seferber ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Müfit C. Yenen, bu hasta gruplarına pandemi süresince her iki hastanede de ücretsiz muayene imkanı sağladıklarını belirtti.  Belirtilen hasta gruplarına sağlanan imkanlar hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Müfit C. Yenen; “Pandemi süresince bu hastalarımızın hem muayeneleri hem de muayene esnasında gereken rutin tetkikleri uzmanlarımız tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır.  Hastalarımızın hizmetlerden yararlanabilmeleri için ise üniversite hastanelerimizden randevu almaları yeterlidir.  Biz bu süreçte herkes evinde ve güvende kalsın istiyoruz.  Ama ihtiyacı olanlar için bizler hastanelerimizde, görevlerimizin başındayız” ifadelerini kullandı.

banner342
banner603
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.