banner762
banner661

“Sınır kapılarının açılmasının bilimsel dayanağı olmalı”

banner476

Dr. Sibel Siber, sınır kapılarının açılması konusunda alınacak kararın, bilimsel bir dayanağı olması gerektiğini vurguladı

banner714
“Sınır kapılarının açılmasının bilimsel dayanağı olmalı”

Dr. Sibel Siber, sınır kapılarının açılması konusunda açıklama yaptı. Siber, kapıların açılıp açılmaması konusunda alınacak kararın, bilimsel bir dayanağı olması gerektiğini vurguladı.

Siber, “Daha riskli bir döneme girerken yeterli sayıda test yapma imkanı, yeterli sayıda sağlık personeli, yeterli sayıda temas takip ekiplerimiz var mıdır? Bu konu, yine Sağlık Bakanlığı’nın verilerine  göre Bilim Kurulu  tarafından değerlendirilmelidir” dedi.

Siber’in açıklaması şöyle:

“Pandemi ile mücadele konusunda bugün geldiğimiz aşama, yüzümüzü güldüren bir aşamadır ama unutmayalım bu bir “sonuç” değildir.  

 Pandemi 4 Evre’de değerlendirildiğinde henüz 2. Evre’de olduğumuzu unutmayalım. Aşı bulunmadan, dünyadaki virus salgını bitmeden, olumlu bir sonuç’tan kesin söz edemeyiz.

Şimdi, Güney komşularımız ile olan sınır kapılarının açılması konusu gündemimizdedir. Sınır  kapılarının kapanması, toplum sağlığı nedeniyle alınmış bir karardır. Yani, siyasi nedenlerle alınmış bir karar değildir. O nedenle şimdi açılıp açılmaması konusunda da alınacak kararın, bilimsel bir dayanağı olmalıdır.

Toplum sağlığını ilgilendiren konularda, siyasetin veya siyasetçinin öne çıkma çabası, siyasi şov, popülizm ve bilimsel gerçeklikten uzaklaşmanın bedeli, çoğu zaman ağır olabilir.

Siyasetçinin, sağlıklı verilere dayanmadan, halkı aşırı paniğe sevketmesi ve korku salması ne kadar tehlikeli ise  risklerin sıfırlandığı havası yaratılarak, halkı aşırı rahatlatmaya sebep olmak da o kadar tehlikelidir.

Sınır kapılarının açılması demek, daha riskli bir evreye giriliyor demektir. Bu gerçekler ışığında;

Sınır kapılarını açmayı düşündüğünüz taraf ile Rt ( bulaşıcılık sayısı) benzer mi? Sorunun yanıtını verecek olan Bilim Kurulu’dur. İki tarafın epidemiyolojik çalışmaları, Bilim Kurulu’nca karşılaştırılır ve bu konuda benzerlik  değerlendirmesi yapılır.

Olası bir salgın için sağlık alt yapımız, yeterli midir? Bunun yanıtını yine bilimsel  olarak vermesi gereken ( Sağlık Bakanlığı’nın sunacağı veriler ışığında) Bilim Kurulu olmalıdır.

Daha riskli bir döneme girerken yeterli sayıda test yapma imkanı, yeterli sayıda sağlık personeli, yeterli sayıda temas takip ekiplerimiz var mıdır? Bu konu, yine Sağlık Bakanlığı’nın verilerine  göre Bilim Kurulu  tarafından değerlendirilmelidir.

Kısacası, Sağlık Bakanlığı’nın verileri ışığında, Bilim Kurulu tavsiye kararı üretir ve siyasi iradeye sunar. Siyasi irade ise Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararını uygular. Bunu da halka şeffaf bir şekilde açıklar. Olması gereken budur.

Hangi gerekçelerle sınır kapılarının açılması veya hangi gerekçelerle açılmaması kararı alındığının, kamuoyu tarafından bilinmesi  önemlidir. Güven böyle sağlanır.”

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.