banner583
banner529
banner570

Nöbetler dönmez hale geldi

banner476

Mağusa Devlet Hastanesi’nde laboratuvardaki personel eksikliği nedeniyle tam gün greve gidildi. Laboratuvardaki grev, personel istihdam edilinceye kadar süresiz devam edecek

Nöbetler dönmez hale geldi

banner630

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası’nın (KAMUSEN) dün sabah Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bir günlük uyarı grevi yaptı.
Saat 16.00’ya kadar süren grevde sadece acil durumlara müdahale edildi. Laboratuardaki grev ise personel istihdam edilinceye kadar süresiz devam edecek.
KAMUSEN Başkanı Metin Atan ile KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hastane önünde grevle ilgili basın açıklaması yaptı.
KAMUSEN Başkanı Metin Atan aynı konularla ilgili daha önce uyarı ve grev yaptıklarını hatırlatarak, buna rağmen Sağlık Bakanlığı’nın duyarsızlığı ve ilgisizliğinin artarak devam etiğini kaydetti.
Sağlık çalışanlarının pandemi koşullarında büyük bir özveriyle çalıştığını, eksik personel nedeniyle iş yükünün daha da arttığını anlatan Atan, Sağlık Bakanı ve Müsteşarına sağlık çalışanlarını göstererek, “Baksınlar arkalarına eserlerini görsünler” diye seslendi.
Atan, Sağlık Bakanlığı’nın bakanlığına bağlı hizmetlerinde bile yetkisiz, etkisiz bir biçimde insanları perişan etmeye devam ettiğini öne sürdü.
Sağlık Bakanlığı’nın sendikalardan sabır beklediğini söyleyen Atan, “Sabır-mabır yok. Burada herkes görevini, sorumluluğunu bilecek. Burada insanlar perişan. Pandemi sayıları yine artmaya başladı yine bu insanlar perişanları oynayacak” dedi.
Atan, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 7 laboratuvar bulunduğunu, 10 kişi olması gereken kadro sayısı 3 olduğu için nöbetlerin dönmez hale geldiğini kaydetti.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’na seslenerek kendilerine kulak verilmesini isteyen Atan, “Ben yaparım, ben bilirim mantığıyla” hareket edildiğini ifade etti.
Bundan sonra Bakanlığın her yanlış adımında karşı adım atacaklarını söyleyen Atan, hastanede 56 eksik personel bulunduğunu kaydetti ve “Biz sizden 56 kişi istemiyoruz 6 kişi bile yollarsanız buraya en azından bu insanları biraz rahatlatırsınız” dedi.Laboratuvar personelinin dünden itibaren süresiz grevde olduğunu açıklayan Atan, hemşirelerle ilgili adıma atılmazsa onların da süresiz greve gideceğini ifade etti.
Atan, Sağlık Bakanlığı’nda “gelenin gideni arattığını, icraatların daha da kötüye gittiğini” öne sürdü.
Atan, hastanede hemşire sıkıntısının devam ettiğini ve insanların evlerine gidemediklerini belirterek, buna da çözüm bulunmadığı takdirde daha büyük çaplı grevlerin yapılacağını söyledi.
BENGİHAN
KTAMS Başkanı Güven Bengihan da, Ali Pilli’nin Sağlık Bakanlığı döneminde yaşanan sorunlar ve Nakil Kurulu ile ilgili birçok kez uyarıda bulunduklarını ancak, Sağlık Bakanı değişmesine rağmen sorunların artarak devam ettiğini savundu.
Bengihan, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde personel eksikliği olduğuna dair yetkilileri ocak ayından beri uyardıklarını söyleyerek, pandemi dönemlerinde en önemli birimlerden biri olan laboratuvarın personel eksikliği nedeniyle çalışamadığını söyledi.
Lobaratuvardaki 7 birimle 3 kişinin ilgilenmek zorunda kaldığını anlatan Bengihan, personel eksikliği ve artan iş yükü nedeniyle takip ve kontrolde sıkıntı yaşandığını ve bunların da hataya neden olabildiğini ifade etti.
Göreve geldiğinde Sağlık Bakanı Ünal Üstel’i ziyaret ederek sendikaların beklentilerini dile getirdiklerini ve Bakandan sorunların çözüleceğine dair söz aldıklarını anlatan Bengihan, “Maalesef Sayın Pilli’nin döneminden daha büyük sıkıntılara doğru gidiyoruz. Büyük bir umutsuzluk var” dedi.
Bengihan, diğer hastanelerden Mağusa Hastanesi’ndeki laboratuvara nakil yapılmasını istemeyeceklerini, bunun çözüm olmadığını, diğer hastanelerde de iş yükünün zaten fazla olduğunu, yeni sözleşmeli personel istihdamı istediklerini belirti ve “Gelene kadar da bu arkadaşlar içeriye girmeyecek” dedi.
Bengihan, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde acil ve diğer servislerde de personel eksikliği olduğunu belirterek, Nakil Kurulu’nun toplanmamasını da eleştirdi ve yasaya aykırı görevlendirmeler yapıldığını iddia etti.
 
banner342
banner603
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.