banner762
banner815
banner797

Katkı özel sektör çalışanlarına değil, işverenlere yapılacak

banner476

Sendikal Platform, hayat pahalılığı ödeneğinin verilmemesini, pandemi sürecinde iş yükü artan belediyelere ek katkı yapılmamasını ve pandemideki diğer bazı uygulamaları protesto etti

banner825
Katkı özel sektör çalışanlarına değil, işverenlere yapılacak


Sendikal Platform, Meclis önünde basın açıklaması yaparak, Hükümeti protesto etti.
Sendikal Platform, UBP-DP-YDP Hükümetinin özel sektöre katkı yapmak için, çalışanların ve emeklilerin maaşlarına 3 ay süreyle yansıtmayarak ertelediğini duyurduğu hayat pahalılığı ödeneği ile pandemi sürecinde iş yükü artan belediyelere ek katkı yapmamasını ve pandemideki diğer bazı uygulamalarını protesto etti.
Sendikal Platform adına KTAMS Başkanı Güven Bengihan tarafından okunan açıklamada, ülkede ilk koronavirüs vakası görülmesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş olmasına rağmen, Hükümetin öngörüsüzlüğü ve plansızlığı nedeniyle kararların  alınmasında ve  uygulanmasında çelişkiler ortaya çıktığı savunularak, halkın hükümete karşı güvensizlik yaşadığı öne sürüldü.
Pandemi Hastanesi’nin hala hizmete açılmamasının eleştirildiği açıklamada, “Aşılama gibi çok önemli bir konuda dahi planlama yapılmaması nasıl izah edilebilir? 80 yaş üzeri yaşlılarımızı soğuk kış günlerinde hastahanelere çağrılıp ‘aşı yok’ diyerek geri göndermek hangi mantığa, hangi vicdana sığar?” diye soruldu.
Salgınla mücadelede yerel yönetimlerin yükümlülüklerinin katlanarak arttığının belirtildiği açıklamada, yerel yönetimlerin katkı paylarının artırılmamasının, hükümetin halkın sağlığına karşı ne kadar duyarsız olduğunun göstergesi olduğu savunuldu.
Açıklamada, “Yerel yönetimlere yapılacak her kuruşluk ek katkı halka hizmet olarak döneceği gerçeğinden hareketle özellikle bu zorlu süreçte çok daha büyük önem arzetmektedir.  Fakat görüyoruz ki hükümetin önceliği halkın sağlığı değildir. Zaten geçmiş birkaç aylık süreç bunu çok açık olarak bizlere göstermiştir. Ülkemizde vaka sayıları artarken partisel ve kişisel çıkarları ile uğraşan, Meclis Başkanlığı seçimini dahi yüzüne gözüne bulaştıran bir zihniyetin sorunlara çare üretemeyeceği gün gibi ortadadır” ifadelerine yer verildi.
Partizanca istihdamlara ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a 820 bin  TL’lik makam aracı almaya kaynak bulunduğunun iddia edildiği ve eleştirildiği açıklamada, yerel yönetimlere ek katkı için kaynak bulunamamasına tepki gösterildi.
2020 yılında beyan edilip ödenmeyen kurumlar vergisi miktarının 462 milyon TL olduğunun belirtildiği açıklamada, Hükümete ödenmeyen vergilerin tahsil edilmesi için ne yapıldığı soruldu.
Kamu çalışanlarına ve emeklilere hayat pahalılığı ödeneğini ödeyebilmek gerekçesi ile hükümetin harçlara zam yaptığının kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Hükümet şimdi de özel sektör çalışanlarına katkı yapacağı yalanı ile hayat pahalılığı ödeneğini çalışanların ve emeklilerin maaşlarına yansıtmayarak üç ay ertelemiştir. Oysa, Hükümetin amacı özel sektör emekçilerine katkı yapmak değil, işverenin yasal yükümlüğü olan sosyal güvenlik yatırımları için kaynak yaratmaktır.  Zaten özel sektör çalışanlarına katkı diye geçmişte ödenen 1500 TL’ler de çalışana değil işverenin cebine girmiştir.  
Yani katkı özel sektör çalışanlarına değil işverenlere yapılacaktır. Özel sektörü desteklemek niyetleri olsaydı, öncelikle insanca yaşanabilecek bir asgari ücret belirlerler yapılacak katkıyı da doğrudan çalışanlara yaparlardı.”
Açıklamada, “Hükümet’in halka ve emekçilere verecek hiçbirşeyi olmadığı” vurgulanarak, çalışanların örgütleri olarak Sendikal Platform’un, halkın ve emekçinin haklarını korumak için yılmadan mücadele edeceği kaydedildi.
Sendikal Platform, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’ya da seslenerek, EL-SEN ile birlikte Kıb-Tek’e sahip çıkacaklarını vurguladı.
Sendikal Platform açıklamasında, “Son zamanlarda KIB-TEK üzerinde oyananan oyunları yakından takip ediyoruz. Hedef KIB-TEK’i sıkıntıya sokarak özelleştirmektir. Ancak bilinmelidir ki Sendikal Platform olarak her zaman olduğu gibi bundan sonra da EL-SEN’le birlikte kuruma sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.