banner583
banner661

“İhmal ediyorsunuz, ölüyoruz”

banner476

Sağlık Dernekleri Platformu, tıbbi malzemelere ihtiyaç duyan on binlerce insanın kaliteli sağlık hizmetlerinden yoksun kaldığı gerekçesiyle Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı

banner666
“İhmal ediyorsunuz, ölüyoruz”

 
 
Sağlık Dernekleri Platformu dün Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı ve taleplerini içeren mektupları sundu. 
Platform; Alzheimer Derneği, Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derbeği, Evrensel Hasta Hakları Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, Kıbrıs Türk Multiple Skleroz Derneği, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği, KKTC Engelliler Dayanışma Derneği, Thalassaemia Derneği ve Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği’nden oluşuyor. 


“Bakabilseydiniz Eğer Görebilirdiniz Belki”, “İlaçlara Günüde Ulaşmak İstiyoruz”, “Bakımevlerinden Sorumlu Kim Açıklayın”, “İhmal Ediyorsunuz Ölüyoruz” sloganları yazılı pankartlar taşınan eylemde ilk olarak Başbakanlık önünde basına açıklama yapıldı. 
Basın açıklamasını dernekler adına Günay Kibrit okudu. Kibrit, platformun sağlık hakkının vazgeçilmezliği ve ihlal edilmesinin doğuracağı vahim sonuçları defalarca dile getirdiğini, sağlık hakkının yıllardır ihmal edildiğini söyledi. 


Kibrit, gerek kronik hastalığı bulunanlar ve engelliler, gerekse akut nedenlerle sağlık hizmetlerine ve tıbbi malzemelere ihtiyaç duyan on binlerce insanın yıllardır katlanarak büyüyen sorunlar nedeniyle kaliteli ve çağdaş sağlık hizmetlerinden yoksun kaldığını belirtti. 
Covid-19 pandemisinin yarattığı sağlık krizinin ise var olan sorunların daha da derinleşmesine ve birçok insanın yaşam hakkını tehdit eder noktaya gelmesine neden olduğunu söyleyen Kibrit, hayatının büyük kısmını düzenli sağlık hizmeti alma gerekliliği içinde geçiren kronik hastaların bu konuda yaşanan yetersizliklerin birinci elden mağduru ve tanığı durumunda olduğunu dile getirdi. 


Kibrit, “Hastalar ve engellilerin yıllardır düzenli tedavi için gereken ilaç, tıbbi malzeme ve olanaklara, sosyal devlet anlayışına dayalı ulusal bir sağlık politikası olmaması ve ülke kaynaklarının en temel hak olan sağlık hakkını korumaya yönelik kullanılmaması yüzünden ya ulaşamamış ya da düzensiz ve yaşam kalitesini düşürecek bir şekilde ulaşmıştır” dedi.


Kibrit, pandemi nedeniyle yüksek risk grubunda olan hastaların ve engellilerin bir kısmının tedavilerini veya ihtiyaç duydukları tıbbi malzemelere ulaşamadığını ve sağlıklı olmaya en çok ihtiyaç duydukları zamanda korumasız bırakıldıklarını ifade etti. 


“Yaşanan sağlık krizi göstermiştir ki adil erişilebilir ve çağdaş kamusal sağlık hizmetleri olmadığında sadece kronik hastalar değil hiç kimse güvende değildir” diyen Kibrit, yapılan eylem ve başlatılan mücadelenin, ilacına ve tedavisine erişemeyen bu nedenle yaşam kalitesi gittikçe azalan ya da hayatı riske giren herkes için olduğunu söyledi. 

 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.