banner875
banner885
banner878

"Gönyeli Belediyesi hiçbir yatırımına engel çıkarmadı"

banner476

Gönyeli Belediye Başkanı Benli, merkezi hükümetin tam 11 kez Gönyeli Belediyesi’nin altyapı çalışmalarına engel koyduğunu savunarak, Gönyeli Belediyesi’nin merkezi hükümetin “gaz dolum tesisi yanına trafo yapmak gibi sakıncalı girişimi” dışında hiçbir yatırımına engel çıkarmadığını söyledi

banner825
"Gönyeli Belediyesi hiçbir yatırımına engel çıkarmadı"

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Gönyeli’deki elektrik kesintilerini önlemek için yapacağı altyapı çalışmalarına Gönyeli Belediyesi’nin izin vermediğiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu kaydetti.

Gönyeli Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli elektrik sorunu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Benli, merkezi hükümetin tam 11 kez Gönyeli Belediyesi’nin altyapı çalışmalarına engel koyduğunu savunarak, Gönyeli Belediyesi’nin merkezi hükümetin “gaz dolum tesisi yanına trafo yapmak gibi sakıncalı girişimi” dışında hiçbir yatırımına engel çıkarmadığını söyledi.

Benli, belediyenin, halkın faydasına olacak hiçbir altyapı çalışmasına engel çıkarmadığını ve çıkarmayacağını belirtti.

“Benden izin istedikleri yerde altyapı vardır zaten, benden neyin iznini istiyorlar?” diye konuşan Benli, halkın faydasına olacak hiçbir çalışmaya engel olmadıklarını vurguladı.

Yerin altına inilsin, çağdaş bir yatırım olsun diye altyapıya para harcadıklarını, bu nedenle genelde direk üstüne hat çekilmesine izin vermediklerini belirten Benli, “Ancak zor bir dönemden geçiliyor ve halk mağdur olmasın diye bazı noktalarda buna da izin verdik” dedi.

“ENERJİ VE HABERLEŞME HATLARI YER ALTINA ALINDI”

Gönyeli bölgesinde enerji ve haberleşme hatlarının yeraltına alındığını anlatan Ahmet Benli, “Okul, köprüler, alt-üst yapılar, telefon ve aydınlatmalar belediyenin sorumluluğunda değil ancak yüksek yaşam standardına ulaşılması için yapıyoruz. Elektrik ve haberleşme konularında paydaşlarla birlikte çalışılmalı. Daha önce altyapı konusunda master programı hazırladık. Telekomünikasyon Dairesi ile eş güdüm halinde çalıştık. Araçların kullandığı asfalt yolları bir daha kazılmamak kaydıyla tamamladık” ifadelerini kullandı.

“UFAK TEFEK TADİLATLARLA ALTYAPI KULLANILABİLİRDİ”

KIB-TEK’in Gönyeli Belediyesi tarafından yerin altında yapılan hatlara bağlanmak için kazı yapmak istediğini belirten Benli, “Mevcut borular yeraltında duruyor ancak kazı yapılıyor. Rögarda sıkıntı varsaydı çözerdik. Ufak tefek tadilatlarla altyapı kullanılabilirdi. Altyapılar bize verildiği şekilde yapıldı. Yerin altına inilsin diye altyapıya para harcıyoruz bu nedenle direk üstüne elektrik izni vermiyoruz. Ancak halk mağdur olmasın diye bazı noktalarda izin de verdik” dedi.

“FİBER OPTİK İHALESİNİ İPTAL ETTİLER”

Altyapıları tamamlayıp bir daha kazılmamak şartıyla üst yapıları da tamamlamak istediklerini ifade eden Benli, “Fiber optik hattını yapmak ve haberleşme sorununu çözmek istiyorum ancak izinleri alınan ve çıkılan ihaleyi iptal ettiler” diye konuştu.

Görevi olmadığı halde elektrik konusunda altyapı çalışmaları yaptığını ve kurumla aydınlatma ve iletim konularında işbirliği yaptığını aktaran Benli, “Hem projeyi hazırladık, hem altyapı çalışması yaptık hem de kuruma kontrolörlük parası ödedik” ifadelerini kullandı.

Belediye reformlarının gerçekleşmesi için bu yıl içinde yapılacak olan yerel seçimleri iptal edilmesi yönünde UBP’nin isteği olduğuna da değinen Benli, belediye seçimlerinin iptal edileceğini düşünmediğini söyledi.

Benli, şöyle konuştu:

“CTP’nin Lefkoşa ve Gönyeli’de belediye başkan adayları henüz belirlenmedi. Ancak parti, 28 belediyede 28 aday çıkaracağını açıkladı. Belediyeler reformunu reddeden siyasi yoktur. Belediye reformu sadece belediyelerin sayıları olarak algılanmamalı. Reformun içini dolduralım. Türkiye ile yapılan protokollerde de var. Seçim öncesi gündeme gelir yapamayınca 4 sene daha ertelenir. Seçime kadar gündemden düşmeyecek.”

Gönyeli’nin Lefkoşa Belediyesi’ne bağlanmak istenmesi konusuna da değinen Benli, “Gönyeli’nin Lefkoşa’ya bağlanmasına rıza göstermemi kimse beklemesin” dedi.

Belediyelerin yeni belirlenen hayat pahalılığını personeline ödeyemez duruma geldiğini, devlet katkı paylarının artırılmasını talep ettiğini ancak Maliye Bakanlığının da emlak vergilerini artırmak istediğini anlatan Benli, “Maliye Bakanlığı emlak vergilerini artırma kararını alabilir, bizi huzuruna çağırmasına gerek yok ancak amaç halkı mağdur edecek karara bizi ortak yapmak istiyorlar. Belediyeler battı. Yüzde 37.8 hayat pahalılığı artışını, belediyelerden 3-4 tanesi hariç diğerleri veremedi. Şehirlerde emlak vergisinden para gelir ancak kırsaldan gelmez. Hayat pahalılığı artışları, borçlanarak avans alınarak ödendi” şeklinde konuştu.

Gönyeli’de geçen ay meydana gelen su baskınları konusuna da değinen Benli, su baskınlarından dolayı vatandaşın mağduriyetinin giderileceğini, vatandaşların uğradığı zararı karşılamanın bir milyon TL maliyeti olduğunu ama karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.