banner583
banner661
banner726

Eleştiriler, Akıncı’yı yıpratmaya yönelik

banner476

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Samani, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Pile’deki organizasyona katılmama gerekçelerini açıklamasına rağmen süren haksız eleştirilerin samimiyetsizlik göstergesi olduğunu vurguladı

banner714
Eleştiriler, Akıncı’yı yıpratmaya yönelik

banner721

Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler ve Tarih Özel Danışmanı Meltem Onurkan Samani, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, “Pile’de BM’nin bulunduğu özel statülü bölgesi yerine Güney Kıbrıs’ta bir stada alınması nedeniyle katılmadığı” organizasyona katılmama gerekçelerini açıklamasına rağmen süren haksız eleştirilerin samimiyetsizlik göstergesi olduğunu ifade etti.

Samani, önceki gün Genç TV’de yayınlanan “Bugüne Dair” isimli televizyon programına katılarak soruları yanıtladı.

Samani, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Nea Salamina-MTG arasındaki maça, uzlaşılan organizasyonun dışına çıkılması ve maçın Pile’nin BM’nin bulunduğu özel statülü bölgesi yerine Güney Kıbrıs’ta bir stada alınması nedeniyle katılmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu kararının haklı bir ilkeye dayandığını dile getiren Samani, Cumhurbaşkanı’nın basın toplantısı düzenleyip organizasyona katılmama gerekçelerini açıklamasına rağmen süren haksız eleştirilerin samimiyetsizlik göstergesi olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı’nın göreve geldiği 2015 yılından itibaren kapsamlı bir çözüm ve toplumlararası yakınlaşma için uğraş verdiğini dile getiren Samani, ülkede federal kültürün yaratılması adına ortaya konan çabaların ilkesiz olmadığını, siyasi eşitlik ve mütekabiliyetin adada federal kültürün yaratılması için ortaya konan çabalardaki temel ilkeler olduğunun altını çizdi.

Kıbrıslı Türk sporcuların ve çocukların, Kıbrıs sorunu nedeniyle yaşadığı mağduriyetlerden de konuşmasında bahseden Samani, bu gerçekliğe rağmen Nea Salamina-MTG arasındaki maçın Güney Kıbrıs’ta bir stada alınmasının, organizasyonun anlamına uygun olmadığını dile getirdi. Samani, Birleşmiş Milletlerin, Kıbrıs Türk tarafının hassasiyetlerini bildiğini, bu nedenden ötürü Nea Salamina-MTG arasındaki maçın Güney Kıbrıs’ta bir stada alınmadan önce uyarıcı rol oynaması gerektiğini kaydetti.

“BARIŞ GÜCÜ’NÜN GÜVENLİĞİ SAĞLAYAMAYACAĞI KULAĞA MAKUL VE MANTIKLI GELMİYOR”

Birleşmiş Milletler’in adadaki varlığının bir yıla yakın bir süredir yerel ve uluslararası ölçekte sorgulandığını hatırlatan Samani, Barış Gücü’nün organizasyonun güvenliğini ara bölgede sağlayamayacağını dile getirmesinin kendi varlık nedenlerini sorgulattığını ve bu gerekçenin kulağa makul ve mantıklı gelmediğini söyledi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın maçın ara bölgede olması durumunda güvenliğin BM tarafından sağlanamayacağını ve maçın Rum egemenliğinde olan bir sahada yapılmasını tercih ettiğini belirttiğini söyleyen Samani, maçın güneyde yapılmasını, bu tavrın getirdiğini belirtti.

“MAÇ GÜNEYDE OLACAK İSEYDİ NİYE PİLE’DE OLUYORDU?”

Organizatörlerin ve Rum lider Anastasiadis’in maçın ara bölgede oynanmasına hazır olduğunu ifade ettiğini söyleyen Samani, buna rağmen BM’nin tavrının farklı yönde olduğunu belirterek, “Maç güneyde olacak iseydi niye Pile’de oluyordu?” diye sordu.

Maçın önceden oynanacağının kararlaştırıldığı Pile’deki stadyumun uluslararası ölçekte olmadığı ile ilgili gerekçenin de kabul edilebilir olmadığını ifade eden Samani, “Maç sembolik bir maçtı. Burada önemli olan maçın anlamıydı… Uluslararası standartlarda bir stadyumda maç yapmak değildi.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Nea Salamina-MTG arasındaki maça katılmamasının, Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik bir siyasi karar olup olmadığıyla ilgili soruya karşılık, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu konuda henüz karar vermediğini dile getiren Samani, esas siyasi kaygı güdenlerin Cumhurbaşkanı’na yönelik makul olmayan mantıksız eleştirilerde bulunanlar olduğunu belirtti. Kendisinin şahsi görüşünün, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Cumhurbaşkanlığına yeniden aday olması gerektiği yönünde olduğunu ve potansiyel adaylar arasında şansı en yüksek olan kişi olduğunu kaydeden Samani, “Cumhurbaşkanı, böyle bir olay üzerinden seçim yatırımı yapmaya en az ihtiyacı olan potansiyel adaylardandır” dedi.

 “SALDIRI DÜZEYİNDEKİ SUÇLAMALAR AKINCI’YI SİYASETEN YIPRATMAYA YÖNELİK”

Samani, saldırı düzeyindeki mesnetsiz eleştirilerin Cumhurbaşkanı Akıncı’yı siyaseten yıpratmaya yönelik olduğunu belirterek, kamuoyunun bu durumun farkında olduğunu ifade etti. Federasyona ulaşırken, haklı taleplerin dile getirilmesinin önemine de değinen Samani, Kıbrıs’ta en önemli sorunun Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin kabul edilmemesi olduğunu dile getirerek, ilkelerden toplumsal anlamda ödün verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 “İYİ YÖNETİM, BAŞTAN SAĞLIKLI BİLGİ VERİLİRSE OLUR”

Samani, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Nea Salamina-MTG arasındaki maça katılmamasının bir kriz olup olmadığı ve sürecin iyi yönetilip yönetilmediğiyle ilgili soruya karşılık “İyi yönetim, baştan sağlıklı bilgi verilirse olur. Yanlış bilgi verilirse, keyfi bir şekilde uzlaşmadan geri dönülürse süreci nasıl yönetecekseniz?” şeklinde cevap verdi.

banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.