banner762
banner815
banner797

“Büyük kazanımlarla döndük”

banner476

Çavuşoğlu: “Üniversite bölümlerine girebilmek için taban puanı, KKTC’li öğrencilerde aranmayacak. Öğrencilerimize sağlanan YTB bursu 30’dan 40’a çıkartıldı. KKTC üniversitelerinde Türkiye’den gelen öğrenciler için kontenjanlar, geçen yıla göre yüzde 11 artırıldı”

banner825
“Büyük kazanımlarla döndük”


 
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, GCE A-Level sınav sisteminde eğitim gören KKTC uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere girişinde yaşanan sıkıntıların giderildiğini belirterek, bu konuda herhangi bir tedirginlik duyulmaması çağrısında bulundu.
KKTC uyruklu öğrencilere sağlanan YTB bursunun da 30’dan 40 çıkarıldığını bildiren Çavuşoğlu, ülke üniversitelerinin yaşadığı kontenjan sıkıntısına da çözüm bulunduğunu, Türkiye’den gelen öğrenciler için geçen yıla göre kontenjanlarında yüzde 11 artış yapıldığını kaydetti.
Yeni eğitim-öğretim yılına kısa bir süre kala Bakanlık olarak yapılan hazırlıklara da değinen Çavuşoğlu, büyük emek sarf ederek yoğun bir hazırlık sürecinde olduklarını belirtti. Yeni eğitim yılı ile birlikte 4 yeni okulun da açılacağını duyuran Çavuşoğlu, “Kitap sorunsuz, öğretmen sorunsuz okullar açmak niyetindeyiz” dedi.
Bakan Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarıyla 2 gün boyunca yaptıkları Ankara ziyaretinde, yoğun temaslarda bulunduklarını ziyaretin “çok verimli geçtiğini” ve bu ziyaret sonrasında KKTC’ye “büyük kazanımlarla” döndüklerini ifade etti.
Çavuşoğlu, Ankara ziyaretinin en büyük kazanımlardan bir tanesinin; Türkiye Yükseköğretim Kurulu ile (YÖK)  yapılan toplantıda, GCE-A Level alanında eğitim gören öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerde yaşadığı sıkıntılara çözüm bulunması olduğunu söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin daha önceden almış olduğu bir kararla yabancı uyruklu öğrencileri YÖS Merkezi Sınav ile seçmeye karar vermesinin, farklı bir sınav sistemi olan GCE-A Level eğitimi gören KKTC’li öğrencileri olumsuz etkilediğini anlatan Çavuşoğlu, uluslararası öğrencilerle ilgi alınan kararlarda KKTC’li öğrencilerin ayrı tutulması gerektiği noktasında mutabakata varıldığını duyurdu.
Çavuşoğlu, YÖK ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı arasında gelecek günlerde hazırlanacak bir protokolle, GCE-A Level sisteminde eğitim alan çocukların aldıkları puana göre şeffaf bir sıralamaya girmesi ve bu oluşan listeyle YÖS dışında yerleşmelerinin sağlanacağını belirtti.
Harç miktarlarında yaşanan sorunları da YÖK görüşmesinde dile getirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, bunun TC Devleti’nin meselesi olduğunu, ileriki günlerde iyileştirilmesi yönünde TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la görüşeceklerini aktardı.
Çavuşoğlu, “GCE-A Level sistemine ilişkin, Türkiye nezdinden yapılan tartışmalar son bulacaktır. Bir kaç ay içerisinde toparlamış olacağız. Bu sistemde eğitim alan öğrencilerin azalmasını değil artmasını diliyoruz. Bu anlamda bütün üniversiteler, YÖK ve YTB bizimle aynı fikirdeler. Burada bütün velilere duyurumdur. Bu konuda herhangi bir tedirginlik yaşamasınlar. Bu sorun tamamıyla tarihe gömülecek şekilde çözümlenecektir” dedi.
Çavuşoğlu, aynı zamanda, Türkiye’de öğrenim görmek isteyen KKTC uyruklu öğrenciler için ayrılan YKS kontenjanlarının doldurulmasında uygulanan taban puanların kaldırılmasına da karar verildiğini açıkladı.
Taban puanın, KKTC uyruklu öğrencilerde aranmayacağını belirten Çavuşoğlu, öğrencilerin sadece kendi aralarında bir sıralamaya tabi tutulacaklarını ifade etti.
Bu durumun öğrencilerin üniversitelere yerleştirilmesinde büyük bir kolaylık getireceğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, bu konuda mutabakata varmış olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Çavuşoğlu, YÖK yetkilileriyle yapılan görüşmede, KKTC üniversitelerinde dolmayan bölümlerde yapılan kontenjan kısıtlaması sonucunda Türkiye’den gelen öğrenci sayısının azaldığını ve üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrencilerde artış yaşandığını da paylaştıklarını aktardı.
Bu sorunun çözülmesine yönelik KKTC üniversitelerine ayrılan kontenjanlarda kısıtlamanın kaldırılmasına ve geçen yıla oranla yüzde 11 artırılmasına karar verildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bu çok sevindirici ve öğrenci adası Kıbrıs’ı destekleyici bir adımdır. Bu anlamda gerek Sayın Fuat Oktay’a gerekse YÖK Başkanı ve heyetine üniversitelerimiz adına müteşekkiriz” dedi.
“BURS SAYISI LİSANS İÇİN ARTIRILMASININ YANINDA, LİSANSÜSTÜ VE DOKTORA PROGRAMLARINI DA KAPSAYACAK ŞEKİLDE DÜZENLENECEK”
Bakan Çavuşoğlu, en önemli ziyaretlerden birinin de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) yapıldığını belirterek, bu kurumun üniversite öğrencilerine burs hakkı tanıdığını, 3 yıl önce imzalanan bir protokolle GCE-A Level öğrencilerinin da dahil edildiğini, bu ziyaret sonucunda protokolün geliştirilerek, verilen toplam 30 bursun 40’a çıkarılmasına karar verildiğini aktardı.
Destekleri için YTB Başkanı Abdullah Eren’e teşekkürlerini ileten Bakan Çavuşoğlu, burs imkanlarından istenildiği sayıda lisansüstü ve doktora programları öğrencilerinin de yararlanabileceği şekilde düzenleneceğini belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile yaptığı görüşmeye de değinen Bakan Çavuşoğlu, Bakan Özer’den hiçbir talepleri olmadığını ancak Bakan’ın kendisinin özellikle katkıda bulunmak istediğini ifade ettiğini, bu kapsamda Bakanlık olarak araç gereç desteği yapacaklarını söyledi.
Yıllardır ülkeye gönderilen öğretmenlerle ilgili bakış açılarını da Bakan Özer’le paylaştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, en nitelikli öğretmenlerin gönderilmesini ve mesleki teknik alanında işbirliğinin devamını talep ettiklerini ifade etti.
Hizmet içi programlarına dahil olmanın önemine de işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’de öğrenciler için başlatılan eğitim bilişim ağının (EBA), öğretmenler için de ÖBA adıyla kurulduğunu ve Bakan Özer’den bu konuda bilgi aldığını, KKTC’de bu sistemin hayata geçirilmesiyle, hizmet içi eğitimlerde artış olabileceğini belirtti.
Çavuşoğlu, Bakan Özer’in, online eğitim altyapısını geliştirmek amacıyla, okullarda eksik olan 700 adet akıllı tahtayı da tamamlamak istediğini söylediğini ve bu kapsamda kendi ihaleleri kapsamında akıllı tahtaları tedarik ettikçe KKTC’ye yollayacaklarını ifade ettiğini belirtti.
Çavuşoğlu, Ankara’da bulunduğu süre boyunca ziyaret ettiği Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi yetkilileriyle görüşmelerinde de, bu üniversitelerin KKTC’den gelen öğrencileri alma konusunda çok istekli olduklarını gördüğünü ifade etti.
Üniversitelerin, lisansüstü ve doktora programlarına ilişkin yapılacak taleplerin tümünü karşılayabileceklerini ortaya koyduklarını dile getiren Çavuşoğlu, bu üniversitelerin, YÖK’le yapılacak protokolün ardından da lisans programları için de tüm öğrencileri alabileceklerini söyledi. 
Türkiye Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) Prof. Dr. Halis Aygün ve heyetiyle yapılan görüşmenin de çok faydalı geçtiğini ve kendilerinden merkezi ölçme ve değerlendirme sınavlarının konu bazlı istatistiklerini talep ettiklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu istatistikleri ve diğer elde edecekleri bilgi birikimlerini eğitim programları oluştururken kullanacaklarını aktardı. 
Bakan Çavuşoğlu, Bakanlık bürokratlarının Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndaki muhataplarıyla da görüştüğünü, daha önce imzalanan Gençlik Protokolü kapsamında okullardaki aksaklıkların nasıl giderilebileceğinin konuşulduğunu belirtti.
Okullarda 5’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm öğrencilerin okul sporlarına yönlendirildiğini, yaklaşık 32 bin öğrenciden de her yıl 7 bin civarına lisans çıkartıldığını aktaran Çavuşoğlu, bu rakamın yüksek olduğunu ancak daha da yukarıya çıkarmak istediklerini belirtti ve bu kapsamda karar verilecek bir okul sporu alanında final müsabakasının KKTC’de yapılması yönünde karar aldıklarını kaydetti. 
Çavuşoğlu, Türk Tarih Kurumu ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na da birer ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti ve her iki kurumun da farkındalığı ve bilgiyi artırmak ve meslektaşların yakınlaşmalarını sağlamak amacıyla kurslar ve teknik geziler düzenlediklerini aktararak, burada çalışmaların devam edeceğinin bilgisini aldıklarını belirtti.
 Çavuşoğlu, Türk Tarih Kurumu’nun lisans üstü ve doktora alanlarında burs imkanı sağlayarak öğretmenlerin gelişimine ve akademisyen yetiştirilmesine de destek vereceğini kaydetti. 
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.