banner411
banner69
banner460

Akıncı’ya saldırı şoku

banner476

Afrika Gazetesi önüne gidip olayları sakinleştirmek isteyen Cumhurbaşkanı Akıncı, eylemciler tarafından yuhalandı. Etrafı sarılmak istenen ve üzerine yürünen Akıncı, korumalarının yardımıyla uzaklaştırıldı

Akıncı’ya saldırı şoku

Afrika Gazetesi önünde eylem yapan kişiler, eylem yerine gidip olayları sakinleştirmeye çalışan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı protesto etti.

Eylemciler tarafından etrafı sarılmak istenen ve yuhalanarak üzerine yürünen Akıncı, korumalarının yardımıyla uzaklaştırıldı.

Yuhalamalar ve ıslıklarla protesto edilen Akıncı’ya kitle içinden bazı kişiler “defol” diye bağırdı.

"Polis nerede, çevik kuvvet nerede? İnsanlar içeride can korkusu yaşıyor, nedir buranın hali?" diye kızan Akıncı, yaşananlar karşısında öfkesini gizlemedi ve olay yerinden ayrıldı.

Öte yandan olayın ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Afrika Gazetesi önündeki protestocuların gösterilerinin fiziki şiddet içeren saldırıya dönüştüğünü öğrenmesi üzerine, olay yerine gittiği, güvenlik güçlerinin sorumluları ile görüşerek derhal önleyici tedbir alınmasını istediği, gerek Polis Genel Müdürü gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı telefon görüşmelerinde de aynı talebini tekrarladığı kaydedildi.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, önceki gün ve dün Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yaptığı tüm girişimlere rağmen, gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesinin daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olduğu ifade edildi. 
Açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli gördüğü de ifade edildi.
Cumhurbaşkanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle: 
“Dokuzuncu Dönem Meclis üyelerinin And İçme Töreni için Cumhuriyet Meclisi’nde bulunan Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, Afrika Gazetesi önündeki protestocuların gösterilerinin fiziki şiddet içeren saldırıya dönüştüğünü öğrenmesi üzerine, Cumhuriyet Meclisi’nden ayrılarak olay yerine gittiği, güvenlik güçlerinin sorumluları ile görüşerek derhal önleyici tedbir alınmasını istediği gerek Polis Genel Müdürü gerekse Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı telefon görüşmelerinde de aynı talebini tekrarlamıştır.
Cumhurbaşkanımız, sabah yaptığı açıklamada da vurguladığı gibi, Afrika Gazetesi’nin çeşitli çevrelerin tepkisini çeken dünkü yayınını onaylamasının mümkün olmadığını, ancak beğenilmeyen görüşler karşısında şiddet eylemleri, vurup kırma ve linç girişimlerinin de asla kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir.
Kıbrıs Türk Halkının demokratik kültürünün, beğenilmeyen rahatsız edici en aykırı fikirlere karşı dahi linç girişiminde bulunulmasını değil, fikirlerle mücadele edilmesinden oluştuğunu anımsatan Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı olarak, görüş ve fikirleri ne olursa olsun ülkenin bir gazetesinin hedef haline getirilmesini tasvip etmesinin de asla söz konusu olmadığını da belirtmiştir. 
Dün ve bugün (önceki gün ve dün) Cumhurbaşkanımızın yaptığı tüm girişimlere rağmen, gazetenin balkonuna, Cumhuriyet Meclisi’nin çatısına kadar çıkılabilmesi, daha vahim olayların da gelişebileceğinin göstergesi olmuştur. Cumhurbaşkanımız bu çerçevede, polis güçlerinin bu tür olaylarda daha etkili olmasının önemini bir kez daha vurgulamayı gerekli görmektedir”.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.