banner583
banner661
banner726

Açılım Bilinmezliği

banner476

Ülkede yeniden açılım konusunda bilinmezlik yaşanıyor. Başbakan Saner, 1 Nisan'dan itibaren çift aşı ile ülkeye gelecek olan turistlere ve öğrencilere karantina olmayacağını açıkladı ancak doktorlar bu karara karşı çıktı

banner714
Açılım Bilinmezliği

banner721
Aşı olana kapıları açıyoruz
 
Başbakan Saner, 1 Nisan'dan itibaren çift  aşı ile ülkeye gelecek olan turistlere ve öğrencilere karantina olmayacağını açıkladı
 
 
Başbakan Ersan Saner, 1 Nisan'dan itibaren çift  aşı ile ülkeye gelecek olan turistlere ve öğrencilere karantina olmayacağını açıkladı.
Saner, gelenlere sadece PCR veya antikor testi yapılacağını açıkladı.
Saner, şöyle dedi:
“Üniversite öğrencilerinin gelmesi için çalışmalar sürüyor. Öğrenciler karantinaya girecek. Şu an için günde 2 sefer var 6 sefere çıkılmasıyla ilgili NOTAM yayınlanacak. 1 Nisan’dan itibaren iki doz aşı yapanlar ülkeye karantinasız gelecek. Koronavirüs antikor testi olanların da karantinasız ülkeye gelmesi lazım2 doz aşıyla karantinasız giriş olmaz
 
Tabipler Birliği, 2 doz aşı olmuş kişilere karantinasız girişin uygun olmadığını açıkladı. Gerekçe ise “2 doz aşı yapılmış kişilerin hasta olmaktan korunmaya başlasalar bile virüsü başkalarına bulaştırabileceğine dair bilimsel veriler olması”
 
 
Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Yönetim Kurulu, KTTB COVID-19 Bilimsel Kurul'unun görüş ve önerileri doğrultusunda, 2 doz aşı olmuş kişilere bu aşamada karantinasız girişin uygun olmadığını açıkladı.
Açıklama şu şekilde:
COVID-19 Pandemisi dünyada, yakın coğrafyamızda ve ülkemizde sürmektedir.
Varyant virüslerin gelişimi ile virüsün bulaşıcılığının artması, buna bağlı olarak hasta sayısında ve hastane kapasitesinin kullanımında artış olduğu ve devam edeceği beklenmektedir. Başbakanlık tarafından bugün (dün) yapılan açıklamaya göre hükümet tarafından 1 Nisan2021 itibarı ile 2 doz aşısını olmuş kişilerin ülkemize karantinasız girişlerine izin verilmesi planlanmaktadır.
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Yönetim Kurulu, KTTB COVID-19 Bilimsel Kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda 17.2.2021 tarihinde yaptığı değerlendirmede:
- 2 doz aşı yapılmış kişilerin kendileri hasta olmaktan korunmaya başlamış olsalar bile virüsü başkalarına bulaştırabileceğine dair bilimsel veriler olması,
- Ülkemizde tüm toplumun aşılanmasının tamamlanmamış olması,
- Ülkemizde yaygın olarak kullanılan aşılar sonrası beklenen toplum bağışıklık yanıtının oranının COVID-19’un toplumsal yayılımının hızını kesmekte ne derece etkili olacağının henüz bilinmemesi nedenleri ile
Ülkemizin 2 doz aşı olmuş kişilerin girişine karantinasız olarak açılmasının şu anda uygun olmadığını kararlaştırmıştır.
Önümüzdeki süreçte bu konudaki bilimsel verilerin artması ile konunun yeniden değerlendirilmesinin uygun olacağını, 2 doz aşı yapılmış kişilerin ülkeye girişlerinde PCR test veya başka bir test talep edilmesi durumunda bile bu aşamada böyle bir uygulamanın halk sağlığı açısından çok riskli bir adım olacağını belirtmek isteriz.
İçinde bulunduğumuz kapanma ile toplumun her kesiminde artmakta olan sosyoekonomik ve psikolojik sorunlar dikkate alındığında yeniden kapanmaya yol açabilecek bu gibi kararların çok temkinli ve bilimsel veriler temelinde alınmasını uygun bulmaktayız”
 

 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.