banner875
banner815
banner878

39 öğretmen için 1.836 aday

banner476

Genel Ortaöğretimde görev yapacak 39 öğretmeni belirlemek için bu hafta sonu yapılacak sınava, bin 836 aday başvurdu

banner825
39 öğretmen için 1.836 adayKamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı (KHK)’nın Genel Ortaöğretimde görev yapacak 39 öğretmeni belirlemek için çıktığı münhal, Eğitim Bakanlığı ile ‘kriter’ uyuşmazlığına neden oldu.
Bu hafta sonu yapılacak sınava, bin 836 aday başvurdu.
Eğitim Bakanlığı, münhallere sınav duyurusunda belirtilmeyen 4 farklı bölümün de başvuru yapabilmesi için Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’na talepte bulundu.
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı ise bu talepleri kabul etmedi.
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Ömer Köseoğlu, “Bakanlık, biyoloji ve kimya bölümlerindeki münhali biyokimya mezunu kişileri de kapsaması gerektiğini söyledi. İlk önce ekonomi öğretmenliğine sadece ekonomi mezunları başvurabilir dediler şimdi işletmeyi de kabul edin diyorlar. Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine, plastik sanatlar mezunu kişilerin de kabul edilmesini istiyorlar. Teknolojik tasarımla bunun ne alakası var? Yapmayacağım” dedi.
Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Murad Aktuğ ise prosedüre göre Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’nın bakanlıktan görüş aldığını, karar verme yetkisinin komisyonda olduğunu belirtti.

KAMU HİZMETİ KOMİSYONU BAŞKANI ÖMER KÖSEOĞLU:
EĞİTİM BAKANLIĞI, MÜNHALE 4 BRANŞI EKLEMEK İSTEDİ, YAPMADIM, YASAYA AYKIRI
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Ömer Köseoğlu, geçtiğimiz yıllarda çıkılan münhallerde 
kriter olarak “uygun konularda üniversite mezunu olmak” denildiğini söyledi, bu yılki uygulamada ise hangi bölümlerin münhale başvurabileceğine açıklık getirildiğini kaydetti.
Köseoğlu, “Bu yıl münhale çıkmadan önce hangi bölüme hangi kişilerin müracaat edileceğini bilmek gerektiğini, keyfi uygulama Bunu kapsar, bunu kapsamaz, keyfi uygulama kabul etmem dedim. Münhallere bölüm bölüm açıklık getirdik” dedi.
Bakanlığın 4 farklı branşla ilgili münhallere ekleme yapmak istediğini ifade eden Köseoğlu, şöyle devam etti: Bakanlıktan münhal öncesinde görüş aldık. Hangi sınava, hangi bölüm mezunlarının başvurabileceğine ilişkin kitapçıkta her şey yazıyor. 4 branşta ekleme istediler, yapmadık.
Çünkü yasaya aykırı.
Köseoğlu, münhale çıkıldığı gün herhangi bir şikayet ulaşmadığını, bazı başvuruların münhale uygun olmadığına yönelik bilgi vermelerinin ardından seslerin yükseldiğini savundu.   
 “Bakanlık, biyoloji ve kimya bölümlerindeki münhali biyokimya mezunu kişileri de kapsaması gerektiğini söyledi. İlk önce ekonomi öğretmenliğine sadece ekonomi mezunları başvurabilir dediler şimdi işletmeyi de kabul edin diyorlar” diyen Köseoğlu, “Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine, plastik sanatlar mezunu kişilerin de kabul edilmesini istiyorlar. Teknolojik tasarımla bunun ne alakası var? Yapmayacağım” dedi.

TALİM VE TERBİYE DAİRESİ MÜDÜRÜ MURAD AKTUĞ: TALEPLERİ İLETTİK, KARAR VERME YETKİSİ KHK’DA
Talim ve Terbiye Dairesi Müdürü Murad Aktuğ ise prosedüre göre Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı’nın bakanlıktan görüş aldığını, karar verme yetkisinin komisyonda olduğunu belirtti.
Aktuğ, bakanlık olarak KHK’ya taleplerini ilettiklerini ifade etti.
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.