banner583
banner661
banner726

1700 bileklik geliyor

banner476

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ve Levent Kutay’ın hazırlayıp sunduğu ‘50+1’ programına katıldı. Sağlık Bakanlığı’nın ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yapmış olduğu çalışmalar sonrasındaki bileklik uygulamasına karar verildiğine değinen Ataoğlu, ilk etapta 1700 tane bilekliğin ülkeye geleceğini ve geri kalan bilekliklerin de ilerideki süreçte geleceğini söyledi.

banner714
1700 bileklik geliyor

banner721

 
*Bileklik uygulaması için ilk etapta 1700 tane bileklik ülkeye gelecek
 
*Akıllı telefon olmayanlara telefon kiralanacak
 
*Yüklenen mesafe ne ise onun dışına çıkarıldığı zaman sistem alarm verecek
 
*Bileklikler suya dayanaklı ancak denize veya havuza girildiğinde ne olacağı belli değil
 
*Bilekliğin ücreti 750 TL olacak fakat bileklik iade edildiği zaman 350 TL’nin geri ödenecek

1700 tane bilekliğin 1 Nisan’a kadar gelemeyeceği nedeniyle açılımının 12 Nisan tarihine ertelenerek, uygun görüldüğüne vurgu yapan Fikri Ataoğlu, şöyle devam etti:
“Çift PCR’lı gelecek, negatif olanlar otele girecek, otel dışına çıkmayacak. Otelin kendi alanı içerisinde dolaşacak. Otelde çalışacak olanlar otelin dışına çıkmayacak. Otelin çalışanlarına vermiş oldukları yerler nereyse orada konaklayacaklar. Gün olarak örnek verecek olursak, çalışanlar bir gün önceden negatif PCR’la çalışmaya başlayacak. PCR sonucuna göre olacak her şey. Misafirler otelin dışına çıkamayacak, otelin dışından da içeri kimse giremeyecek. Güvenlik şirketlerinden hizmet satın alacak ve girişler çıkışlar engellenecek.”
Gerekmesi durumunda, otel çalışanların vardiya sistemi ile çalışabileceğini de dile getiren Ataoğlu, bilekliklerin suya dayanıklı olacağına işaret etti.
BİLEKLİKLER SUYA DAYANAKLI ANCAK DENİZE VEYA HAVUZA GİRİLDİĞİNDE NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL…
Gelen turistlerin denize veya havuza girmesi durumunda bilekliğin nasıl bir ikaz vereceği sonucunda ne olacağının henüz çözülmemiş bir sorun olduğunu da ifade eden Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, şöyle konuştu:
“1700 tane bileklik turizme, akabinde ev karantinasına gelecek olanlar… Gelecek olan turistler zaten kapalı devre, ev karantinasını hemen istiyorsanız turizme ayrılacak olan bileklikler ev karantina geçsin. Bunun kararını Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi karar verecek.”
 “MAYIS AYINDA ÇİFT DOZ AŞI, ÇİFT PCR ÖNERİSİNDE BULUNDUK”
Mayıs ayı için bir öneri daha sunduklarını belirten Fikri Ataoğlu, çift doz Koronavirüs aşısı ve çift PCR testi ile ikinci bir adım atılmış olunacağını açıkladı.
Ataoğlu, 12 Nisan’da açılması öngörülen ‘kapalı devre’ turizminin yansımasının çok geniş olmayacağına da değinerek, “Çarkın değerlerinin geniş yelpazeye de yansımayacağını biliyoruz. Mayıs ayındaki bu açılımı da yaparsak, herkese de tamamına da ulaşmış olacağız. Bir yerde bir açılım yapmamız gerekiyordu biz onu yapıyoruz” dedi.
Üst Komite’nin KKTC’de yaşayan bireylerin belli bir oranında aşılanmış olmasından bahsettiğini de hatırlatan Ataoğlu, şunları ifade etti:
“Onlar fotoğrafı çizsin bize versin. Öngörü neyse o fotoğrafı biz pazarlayalım. Kendi içimizdeki insanımız aşılanmış olsa bile yine kurallara uymamız gerekir. Biz kuralları uygulamak zorundaysak ki uyguluyoruz, peki biz tümümüz aşılanmış olsa bile bu uygulama olacaksa neden şimdiden önünü açmayalım? Sağlığımız önceliğimiz. Bunu tartışmıyoruz. Ekonomi bacağına baktığımız da ekonomiye de dokunmamız gerekir. Dokunacak olan ise eğitim, turizm ve inşaat sektörüdür. Yarın Komite’yle görüşerek Mayıs ayı hakkındaki önerimizi sunacağız, alınacak olan bu kararın da olumlu olacağından endişem yok.”
AKILLI TELEFON OLMAYANLARA TELEFON KİRALANACAK
Ev karantinası ve kapalı devre turizmin bileklik uygulamasıyla ilgili olarak detaylı bir açıklama yapan Ataoğlu, şöyle konuştu:
“Seyahat acenteleriyle birlikte olacak dedik çünkü charter seferle olacak dedik. Bileklik olayı havalimanında takılacak. İstanbul’dan gelecekseniz ise uygulamayı yükleyeceksiniz eğer yükleyemediyseniz size herkes yardımcı olacak. Benim akıllı telefonum yok diyenler varsa, biz havalimanın akıllı telefon bulunduracağız. Gün içerisinde kiralayacağız. 3 gün ise 3 gün kiralayacağız.
Elbette ki bu bilekliğin bir maliyeti var. Bireysel olarak ev karantinası ise ayrı bir uygulama olacak.
X bir otele gidersiniz, 600 metre olarak sisteme yüklenir veya 200 metreyse o sisteme yüklenir. Yüklenen mesafe ne ise onun dışına çıkarıldığı zaman sistem alarm verecek. Kontrol eden arkadaşlar müdahale edebilecek. Arıza olursa yine arkadaşlar arızayı giderecek.
İhaleyi alan şirket, akıllı telefonlardan bu sistemden denetlenmesini, arızayı giderecek. Tüm sorumluluk o şirkette olacak.
Bu tatil yapma oranını verirken paydaşlarla yapmış olduğumuz görüşme var. Turizm Üst Kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Başkanlar düzeyin de tekrar bir toplantımız daha olacak. Birlikte kararlar almaya devam edeceğiz. Yerli turistler için indirimler söz konusu olacak. Kredi kartlarının ödeme olanağını da arttıracağız. Turist olan otellere, yerliler girmeyecek. Sanatçılarla ilgili herhangi bir şey konuşulmadı.”
Bileklik ücretleri hakkında da açıklama yapan Fikri Ataoğlu, 750 TL bilekliğin ücreti olacağını fakat bileklik iade edildiği zaman 350 TL’nin geri ödeneceği aktardı.
 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.