banner583
banner676
banner661
banner682

100 Milyon TL’lik kaynak serbest

banner476

Türkiye’nin ikinci hibe paket programı ile yapılacak katkılar için 100 Milyon TL’lik kaynak serbest bırakıldı. GAÜ Hastanesi’nin ihalesine çıkılması için talimat verildi

banner666
100 Milyon TL’lik kaynak serbest

 
Başbakan Ersan Saner, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci hibe paket programı ile yapılacak katkılar için 100 Milyon TL’lik kaynağın serbest bırakıldığını açıkladı.
Girne Amerikan Üniversitesi’nden (GAÜ) alınan GAÜ Hastanesi’nin ihalesine çıkılması için Sağlık Bakanlığı’nın yetki talebinde bulunduğunu dile getiren Saner, Maliye Bakanlığı’nın dün yetki talebini karşıladığını, gelecek hafta içerisinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda ihaleye çıkmak için hazırlıklarının tamamlanması yönünde talimat verdiğini belirtti.
Bakanlar Kurulu toplantısı dün yapıldı. Toplantı yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.  Toplantı sonrası açıklamayı Başbakan Ersan Saner yaptı.
Bakanlar Kurulu olarak, ülkedeki ekonomik kalkınma anlamında, reel sektöre yapılan katkılara, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci hibe paket programı ile yapılacak katkılar için 100 Milyon TL’lik kaynağın serbest bırakıldığını açıklayan Saner, şunları kaydetti:
“KKTC Karayolları Master Planı’nın uygulanması çerçevesinde yol yapım ve bakım projeleri için 15 Milyon TL, belediye ve köylerin altyapı yatırımlarına katkı olarak 30 milyon TL, organize sanayi bölgelerinin altyapı ve inşaatlarına katkı olarak 9 Milyon TL, eğitim ve öğrenim hizmetlerini geliştirilmesi için 6.5 Milyon TL, polis teşkilatının güçlendirilmesi projesi için 5 Milyon TL, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin (LAÜ) yatırım giderlerine kaynak için 6 Milyon TL, proje destekli tarımsal kısmi hibe programı için 3 Milyon TL, sanayici ve küçük esnafa yönelik proje destekli kısmi hibe için 3 Milyon TL, turizm projelerine kısmi hibe programı için 3 Milyon TL, Girne Öğretmen Evi tamir ve bakımı için 3 Milyon TL olmak üzere, 100 Milyon TL’lik kaynağı serbest bıraktık.”
Saner, bunların ileriki günlerde teker teker ihalelerine çıkılarak, ekonomiyi 2019 seviyesine taşımak ve daha da ileriye gitmek için gerekli projeleri üretmeye devam edeceklerini söyledi.
Girne Amerikan Üniversitesi’nden (GAÜ) alınan GAÜ Hastanesi’nin ihalesine çıkılması için Sağlık Bakanlığı’nın yetki talebinde bulunduğunu dile getiren Saner, Maliye Bakanlığı’nın dün yetki talebini karşıladığını, gelecek hafta içerisinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konuda ihaleye çıkmak için hazırlıklarının tamamlanması yönünde talimat verdiğini belirtti.
90 MİLYON TL’LİK HİBE PROGRAMI
Geçen hafta itibarı ile 90 Milyon TL’lik de hibe programının bulunduğuna işaret eden Başbakan Saner, şöyle devam etti:
“Hibe programı sırasıyla sanayicilere kalite vergisi, fuar ve pazarlamaları için 3 Milyon TL, turizm ve salgın desteği olarak 95 küçük otele, 55 restoranta ve 162 acenteye 15 Milyon TL, sosyal yardım alan vatandaşlara 6 Milyon TL, bunun yanında 6 bin 949 çiftçi, arıcı, balıkçıya 10 Milyon TL, elektrik bağlantısı altyapısı için gerçek ve tüzel kişilere yaklaşık 3 bin kişiye 5 Milyon TL kaynak aktarıldı.”
Aktarılacak kaynaklardan çiftçi, arıcı, balıkçı, sanayici ile turizm ve salgın desteği olarak katkı verilecek işletme sahiplerinin devlete herhangi bir müracaat yapmalarına gerek olmadığını ifade eden Saner, bu işletme sahiplerinin tüm kayıtlarının ilgili bakanlıklarda bulunduğunu söyledi. Saner, ilgili bakanlıklardan Turizm Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve sosyal yardım alan vatandaşlar için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, hibe rakamlarını ilgili işletme sahiplerinin veya ihtiyaçlı vatandaşların hesaplarına aktaracağını bildirdi.
8 bin 700 küçük esnaf ve sanayiciye verilecek 15 Milyon TL’lik hibe için, Başbakanlığa bağlı Yatırım ve Geliştirme Ajansı’nın sayfasından ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Başbakan Saner, müracaatların online olarak yapılacağını kaydetti. Saner, müracaatların değerlendirilerek, almaya hak kazanacak esnaf ve zanaatkarlara bu rakamların hibe olarak aktarılacağını kaydetti. Saner, hangi sektörlerin nasıl başvuru yapacağının Başbakanlığın resmi web sayfasının altındaki sayfada ayrıntılı bir şekilde belirtildiğini söyledi.
“ŞU ANA KADAR 220 BİN KİŞİYİ TEK DOZ OLARAK AŞILADIK”
Son günlerde Covid-19 rakamlarının yükselişe geçtiğine de değinen Başbakan Saner, vatandaşlara bir kez daha duyarlı olma çağrısı yaptı. Virüsün mutasyona uğradığına ve farklı varyantlarda bulaşın etkisini artırdığına vurgu yapan Saner, ülkede şu ana kadar 220 bin kişinin tek doz olarak aşılandığını söyledi.
Esas hedeflerinin Temmuz ayının sonuna kadar 18 yaş üstü tüm vatandaşların aşılanması olduğuna dikkat çeken Başbakan Saner, aşılamanın hastalığın seyir düzeyini, ağırlığını ve öldürme oranını aşağıya çektiğini belirtti. Saner, buna rağmen hastalığın bulaşmasının, zorunlu karantina uygulamalarının devam ettiğini ve bunun sosyal hayatı, ekonomiyi, normalleşme sürecini sıkıntıya soktuğunu kaydetti.
 “Bu konuda çok hassas davranmamız gerek” vurgusu yapan Saner, “Yeniden kısıtlamalar ve kapanmalarla yüzleşmek istemiyorsak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına her zaman uymamız gerek. Toplu aktivitelerden ve yakın temastan da mutlak surette kaçınmalıyız” şeklinde konuştu.
Güney Kıbrıs’ın son 3 gündür kırmızı ülke konumuna geçtiğini dile getiren Saner, bu konuda İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, buradan çıkacak kararlar ışığında uygulamaları tekrar gözden geçireceklerini söyledi.
 
banner342
banner692
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.