banner913
banner885
banner915

TUTDER temel gıda ve temizlikte ucuzluk için kolları sıvadı

banner476

TUTDER, Temel gıda ve temizlik ürünlerinde gümrük, fon ve KDV’nin bir süreliğine kaldırılmasıyla birlikte bu ürünlerde yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ucuzluğun derhal raflara yansıyacağına ilişkin ayrıntılı çalışmayı Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sundu

banner825
TUTDER temel gıda ve temizlikte ucuzluk için kolları sıvadı

TUTDER, Temel gıda ve temizlik ürünlerinde gümrük, fon ve KDV’nin bir süreliğine kaldırılmasıyla birlikte bu ürünlerde yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ucuzluğun derhal raflara yansıyacağına ilişkin ayrıntılı çalışmayı Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sundu. Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı bu girişim sonrasında konuya ilişkin sonuç alıcı çalışma başlattı.
Gelişmeleri kamuoyu ile paylaşan Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) Yönetim Kurulu, üyelerinin pazarda gerçek ucuzlatmayı gerçekleştirebilmek adına zarar edilecek olsa bile “ Birlikte Sorumluyuz ” anlayışı ile dayanışmanın gösterildiğini açıkladı.
TUTDER Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada konuya ilişkin gelişmeler ve görüşler şöyle özetlendi:
“22 Aralık 2021 tarihinde, tam bir hafta önce yayınladığımız basın açıklamasında belirttiğimiz gibi Sayın Başbakan Faiz Sucuoğlu, bizlere söz verdiği gibi Maliye Bürokratlarının da katılımı ile Başbakanlıkta yeni bir toplantı düzenleyerek tüketicin alım gücünü yükseltmek, temel gıda ve temizlik ürünlerinde ucuzlatma sağlamak için sunduğumuz önerilerimizi değerlendirmiş ve bizlerden bazı başlıklar altındaki ürünlerden gümrük, fon, ve KDV’nin alınmaması halinde raf fiyatlarının ne olacağıyla ilgili bir çalışma yapmamızı istedi.
Çalışmamızı yaparak Sayın Başbakana sunduk. Önerilerimizin kabulü halinde en düşüğü %10 en yükseği %50 ve ortalama olarak %21 oranında ucuzlamanın raflara yansıyacağını yaptığımız çalışmayla Sayın Başbakana ilettik.
İlettiğimiz önerilerimizde, devletin belli bazı temel gıda ve temizlik ürünlerinde gümrük, fon ve kdv’den bir süreliğine de vaz geçmesi halinde, bizler ödemiş olduğumuz bu fon ve vergileri kendi zarar hanemize yazıp, bu ürünleri satış noktalarımıza fonsuz, kdv’siz ve vergisiz yansıtacağımızı açıkça belirttik.
TUTDER üyeleri olarak, pazarda gerçek bir ucuzlatma gerçekleştirebilmek için zararımıza olacak olsa dahi “BİRLİKTE SORUMLUYUZ”  anlayışımız ile dayanışmamızı gösteriyoruz. 
İcraatın başında Sn Başbakanın da içtenlikle arzu ettiğine inandığımız anlamlı olacak bir ucuzluk için; halkın, tüketicinin temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceği için samimi olarak yetkilerini kullanıp kararlılığı göstereceğine inanıyoruz.
Gerekli adımların atılması halinde, tüketiciyi ürünle buluşturan bir çok marketimizin de ek indirimlerle kampanyamıza destek vereceklerine ve tüketicilerin temel gıda ve temizlik ürünlerinde  genel olarak %30’lara varan ucuzluk fırsatını bulacaklarına inanıyoruz.
Şeffaflık ve doğru bilgilendirme üzerine inşa ettiğimiz kampanyamızı, Maliye Bakanlığı yöneticilerinin ricası üzerine, sürece olumlu katkı yapmak adına, askıya alma kararımızı, sürecin bu hafta içerisinde bir şekilde sonuç vereceği inancı ile sürdürmekteyiz.
Hedefimiz piyasayı ucuzlatmak, daha tüketilmeyen ürünün gümrük, fon, kdv vs gibi vergilerle pahalılaştırılmasını önleyerek, tüketicilerimizin hangi üründen ne kadar alacağına kendilerinin karar vereceği piyasa koşullarını yaratmaktır.
Gelişmelerle ilgili olarak önümüzdeki günlerde kamuoyunu değerli medya mensuplarını bilgilendirmeye devam edeceğiz.” Lha
 
banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.