banner913
banner885
banner915

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı

banner476

30 bin yıldan daha uzun bir süre önce ölen 8 yaşındaki Neandertal bir çocuğun yüzü, bilim insanları tarafından yeniden yapılandırıldı. Çocuğun kafatası 1938'de Özbekistan'daki Teshik-Tash mağarasında bulunmuştu. Çalışma, bir Neandertal kafatası fosilinin ilk üç boyutlu restorasyonu olarak tarihe geçti.

banner825
Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı

Çin’de yer alan Jilin Üniversitesi ve Rusya’daki  Moskova Devlet Üniversitesi liderliğindeki bir ekip dünyadaki ilk  kez bir Neandertal kafatasını üç boyutlu olarak yeniden yapılandırdı. Araştırmacılar, ortaya çıkan portrenin Avrasya'daki tarih öncesi insanların yüz şeklini ve Orta Asya'daki Neandertallerin şekilsel özelliklerini net bir şekilde gösterdiğini söyledi.

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 2

1938 YILINDA BULUNDU

Bununla birlikte, 1938 yılında Özbekistan’daki Teşik Taş mağarasında bulunan kafatası Asya'da keşfedilen ilk Neandertal fosili ve bugüne kadar korunan tek tam Asya Neandertal kafatası fosili olma özelliğine sahip. 

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 3

Teşik-Taş 1 olarak adlandırılan kafatası, beş çift Sibirya dağ keçisi boynuzu ve kuş iskeleti ile birlikte mağaranın içindeki sığ bir çukurda bulundu. Bu da onun törensel olarak gömüldüğünü gösteriyor.

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 4

Ancak, 2021 yılında Almanya’daki Mac Plank Enstitüsü tarafından yapılan çalışmaya kadar kafatasının bir Neandertal çocuğa ait olduğu bilinmiyordu. Alman uzmanlar, kafatasının ön kemiğini analiz etti ve şeklin önceki Neandertal kafataslarıyla eşleştiğine buldu. Yapılan DNA analizi ise Teşik-Taş  1'in Neandertal tipi mtDNA taşıdığını gösterdi.

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 5

Diğer taraftan, son 3 boyutlu restorasyon çalışması; tahminen sekiz yaşında olan çocuğun büyük bir yüze ve burna, dar bir alna ve belirsiz bir çeneye sahip olduğunu ortaya koydu. 

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 6

Jilin Üniversitesi’nden Zhang Quanchao konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Modern insanın soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal fosilleri ilk olarak Almanya'daki Neandertal Vadisi'nde keşfedildi. Ancak, bir dönem Avrasya’da geniş bir popülasyonlar vardı” diye konuştu.

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 7

MODERN İNSANLARLA BİRLİKTE YAŞADILAR

Öte yandan Neandertallerin yalnızca son buzul çağında Avrupa'da dolaştıklarına uzun süredir inanılıyordu, ancak 2015'te Washington Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, onların daha doğuya yayılmış olabileceklerini ve orada daha önce düşünülenden daha uzun süre modern insanlarla birlikte yaşamış olabileceklerini ortaya çıkardı.

Dünyada ilk kez: 30 bin yıl önce ölen çocuğun yüzü ortaya çıkarıldı - 8

ASYALILAR BATILILARDAN DAHA FAZLA NEANDERTAL GENİNE SAHİP

Modern insanların genomlarında bulunan Neandertal DNA'sının izlerinin analizi, Doğu Asya'daki insanların, Avrupalılardan yüzde 15 ila 30 daha fazla Neandertal DNA'sı taşıdığını gösterdi.

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.