banner762
banner815
banner797
banner794

KTÖS: Kolej sınavları , hem psikolojimizi hem cebimizi bitirdi

banner476

Ülkemizde karşı karşıya kaldığımız sorunlar insanlarımızı derinden etkilemekte ve günlük hayatımızda göz ardı edilemeyecek bir şekilde hissedilmektedir. Özellikle bir tarafta Kıbrıs sorunun varlığı ile Türkiye...

banner825
KTÖS: Kolej sınavları , hem psikolojimizi hem cebimizi bitirdi

Ülkemizde karşı karşıya kaldığımız sorunlar insanlarımızı derinden etkilemekte ve günlük hayatımızda göz ardı edilemeyecek bir şekilde hissedilmektedir.

Özellikle bir tarafta Kıbrıs sorunun varlığı ile Türkiye devletinin oluşturduğu işgal rejimi diğer tarafta da bunun karşısına çıkıp mücadele vermekte tereddüt eden örgütlerimiz halkımızda gitgide artan derecede bir umutsuzluk ve bezmişlik ruhu yaratmaktadır. 

Sendikamız var gücüyle siyasi olsun, ekonomik olsun rejimin açtığı yaralar ve saldırılara karşı direnmeye çalışırken diğer taraftan da özellikle kamusal eğitimdeki yozlaşma ve gerileme gözle görülür bir şekilde de devam etmektedir. 

Geçtiğimiz yıldan devam eden şekliyle, eğitimdeki tüm sorunların; öğretmen eksikliklerinin, inşaatların, yükselme sınavlarındaki belirsizliklerin, okullardaki mefruşat ve alt yapı eksikliklerinin, müfredat ve kitap uyumsuzluklarının vb. gibi tüm kaynağının siyasetle doğrudan ilgisi olduğu gayet açık ve nettir. 

Eğitimin siyasete alet edilmesinin en güzel örneklerinden biri kolej sınavlarının geri getirilmesidir. Kolej sınavlarının geri dönüşü UBP’nin seçim vaadi olmuş, ama CTP-DP Hükümeti bu vaade sahip çıkarak, kötü mirası devam ettirmiştir.

 Bu sınavlarla okullarımız arasında derin nüfus farklılıkları ortaya çıktığı gözlenmektedir. Arz talep baskısı ile okullarımız rekabete zorlanmakta, okullarımız yaratılan bu ucube sistem tarafından başarılı okul – başarısız okul diye bir yapıya sürüklenmektedir. Öğretmenler arasında ise ayni şekilde bir anlayış hortlatılarak rekabetçi sistem derinlemesine eğitime nüfuz etmiş durumdadır. Özel dersler ve dersanecilik almış başını gitmekte, bir taraftan çocuklarımız ve ebeveynleri yarış atı gibi koşuştururken, diğer taraftan da milyonlarca Türk Lirası içindeki bir piyasa gitgide büyümektedir.

Özel ders ve test tipi eğitim tüm okullarda egemen kılınmış eğitim öğretim sistemi iki basamaklı bir sınava endekslenerek neredeyse yokedilmiştir. İlkokulun ilk devresinden başlayarak çocuklarımız sınav hazırlığı içine sokularak, çocukluklarını tam anlamıyla yaşamalarının önüne geçilmiştir. Kolej sınavları çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmesinin önündeki en büyük engeldir. Kolej sınavları rekabetçidir ve çocuğumuzu arkadaşına, aileyi diğer aileye, okulu diğer okula ve öğretmeni öğretmene rakip yapmıştır.

Artık çocuklarımız öğrenmek yerine ezberlemektedir, bilgiyi kullanmak ve dönüştürmek yerine depolamaktadır ve biz de tıpkı bir banka gibi onlardan her sınavda faizini istemekteyiz. Eğitim-öğretim sistemi büyük bir yozlaşma içerisinde dört seçenek arasına sıkıştırılmış bir çoktan seçmeli sınav psikozuna mahkum edilmiştir. Öğretmenler birer öğretmen olmaktan çıkmış tıpkı bir antrönör veya teknisyen şeklinde sınıflara girip test çözme yöntemleri üzerine antremanlar yaptırmaktadır. En çok oyun oynayıp hayal gücü kullanacak yaşlarda çocuklarımızın deneme sınavlarına mahkum edilmesi ve bunun öğretmenler tarafından yapılması pedagojinin ilk hecesinin bile söz konusu olmadığının en açık göstergesidir. Kolej sınavları bilim dışıdır ve toplumsal yapımızı ileriye taşımak yerine geriye doğru götüren en önemli uygulamadır.

Kolej sınavlarının çocuklarımız üzerinde yarattığı psikolojik-sosyal olumsuzlukları ortadan kaldırmak yerine, devlet eliyle piyasacı eğitim anlayışı bir sektör olarak topluma dayatılmaktadır. Artık eğitimi toplumsal ve bireysel ihtiyaç gelişim ekseninde değil, girdi ve çıktı gibi ekonomik rant ve kar kavramları üzerinde bir bakış açısıyla düşünen bir toplum ve ebeveynler yaratılmaktadır. Bu anlayışa göre başarı harcanan paranın miktarıyla doğru orantılı olarak velilerin bu sistem içerisinde yer almasını zorlamaktadır. Şu anda bu sınav nedeniyle ilkokul 1. sınıftan itibaren toplumun cebinden çıkan para miktarı azımsanamayacak miktardadır. Bu sınava çocuklarını hazırlamak isteyen veliler çok küçük yaşlardan itibaren yaratılan dersane ve özel ders sistemi içine mahkum edilerek her bir çocuk başına aylık 500 TL gibi bir miktarı ödemek zorunda kalmakta ve sektörün ayakta kalmasına destek olmaktadır. Bu sistemin sürdürülmesi, bu çarkın döndürülmesi adına aylık milyonu bulan miktarlar harcanarak, ülke kaynakları israf edilmektedir.

Sevgili aileler, öğretmenlerimiz, toplum aydınları ve hükümet edenler:

v Kolej sınavları adı altında çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okullarımızı rekabet sistemi ile birbirine kırdırarak, başarılı-başarısız diye etiketlemekten mutlu muyuz?

v Kolej sınavları adı altında çocuklarımızın hayata dair eğitimden vazgeçirtilerek, ezberci, test odaklı eğitim ile hayata hazırlanmasından mutlu muyuz?

v Kolej sınavlarına hazırlama adı altında cebimizden milyonlarca liranın çıkıp heba olmasından mutlu muyuz?

v Kolej sınavları adı altında çocuklarımızın yarıştırılıp, arkadaşları ile rekabet ettirilmesinden, çocuklarımızın psikolojik baskı ile duygularının tahrip edilmesinden mutlu muyuz?

v Oyun çağında çocuklarımızın arkadaşları ile oyun oynayarak eğlenmesi yerine, dört duvar arasında test çözme yöntemlerini ezberleyerek en güzel çağını harcamasından mutlu muyuz?

v KTÖS, Kolej sınavları ile eğitimin siyasete alet edildiği;

v Çocuklarımızın yarış atına dönüştürüldüğü;

v Arz talep baskısı ile öğretmenimizin emeğinin, zamanının sömürüldüğü;

v Ailelerimizin daha iyi eğitim masalı ile bütçesinin heba edildiği;

v Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okullarımızın sınav sonuçlarına göre başarılı-başarısız olarak etiketlendiği;

v Çocuklarımızın en güzel zamanının yok edildiği bu sistemden mutlu değildir.

v KTÖS, çocuklarımızın özgürlüğünü elinden alan Kolej sınavlarından mutlu değildir.

v KTÖS, Kolej sınavlarının geri gelmesi ile yaşanan tüm bu olumsuz süreçlerden mutlu değildir.

 

 

Unutulmaması gerekir ki, eğitim anayasal bir haktır ve devletin güvencesi ve kontrolü altında çocuklarımıza eşit ve adaletli bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Devletin, daha iyi ve nitelikli bir eğitim görevi olduğunu hatırlatır, sendikamızın toplumsal yararı gözeterek Parasız, Bilimsel ve Demokratik eğitim mücadelesini yükselteceğini tüm kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla.

 

  Hikmet Olgaçer

 

KTÖS Eğitim Sekreteri

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.