banner411
banner69
banner460

ÜÇ YETER ARTIK


Arman RATİP

Arman RATİP

Okunma 21 Şubat 2016, 14:36

Birinci “yeter artık” ile başlayalım. Rum lider Anastasiadis “10 kırmızı çizgisini” açıkladı.

1. Çözüm federasyondur. (Bunun  anlamı, tüm adanın Rum Kıbrıs Cumhuriyeti egemenliği altına girmesidir. Kabul edilemez.)

2. Yeni çözümde tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası kimlik. (KKTC, 33 yıllık ayrı bağımsız, egemen devlettir ve bu statüsünden vazgeçemez. Kabul edilemez ).

3. Yeni düzen Kıbrıs Cumhuriyetinin dönüşümü olacak.(Kabul edilemez.) 

4. Referandum çözüm kapsamlı olmalı ve “Kıbrıs Halkının” endişelerine cevap vermeli. (Kabul edilemez. Bu adada iki ayrı devlet ve iki ayrı halk vardır. “Kıbrıs Halkı” diye bir şey yoktur. “Kıbrıs Milleti” diye birşey yoktur.

5. Yeni düzende ekonomik gelişmeler güvence altına alınmalı.  (Kabul edilemez. İki ekonominin birleşmesi Rumların tüm adayı domine etmesi demektir. İki ayrı devlet ve iki ayrı ekonomi vardır.)

6. Geçiş düzenlemeleri.  (Kabul edilemez. Federasyon çözümünde Rum “çoğunluk” egemen olacaktır.

7. Garantilerin kaldırılması. (Hiç bir zaman kabul edilemez.)

8. Mülkiyet ve toprak düzenlemeleri. (Kabul edilemez. Bu konuda tek çözüm iki tarafda da tazminat ödenmesidir. Takas , makas yok.)

9. Çözümde çoğunluğun azınlığa ve azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmayacak. (Kabul edilemez. Hem zaten böyle bir teklife sadece gülünür.)

10.  100.000 Rum geri dönecek. (Kabul edilemez.)

“Kıbrıs Sorunu” müzakerelerinin tekrar başlamasının bizim açımızdan ne kadar yanlış olduğu tam anlamıyla ortaya çıkmıştır sanırım. Tüm bunlara “yeter artık “ denir. İki ayrı devlet yollarına devam edecek. Başka çözüm yoktur.

İKİNCİ YETER ARTIK.... Asrın Projesi ile Türkiye Cumhuriyetinden KKTCye gelen su ve bu konuda haftalardır süren gelişmeler insanlara “Yeter artık” dedirtti. Efendim yok anlaşma sağlandı, yok sağlanmadı. Yok CTP Parti Meclisiymiş, yok efendim suyu kim idare edecekmiş. İnanılır gibi değil. Bu kadarı da olmaz yani. Koca dev Türkiye Cumhuriyeti size bu asrın porjesini bilmem kaç milyar Dolara gerçekleştiriyor. Bu bir nimettir. Hem de çok önemli bir nimet. Siz halâ kavgasını yapıyorsunuz. Koca Türkiye Cumhuriyetine karşı çok ayıp oluyor ama artık. Yeter artık... Şu işi bitirinde KKTC halkı bu sudan yararlansın.

 

ÜÇÜNCÜ YETER ARTIK... Anastasiadisin 10 kırmızı çizgisini açıklamasından sonra müzakerelere devam etmenin hiçbir anlamı yoktur. Hiçbir şekilde gerçekleşmemesi gereken ve KKTC halkını karanlık, tehlikeli ve içinden çıkılmaz yollara saptıracak “federal çözüm”den vazgeçme ve artık KKTCnin tanınma girişimlerini başlatma zamanı. “Federal çözüme” inananlara ve bu yolda yürümeye devam etmek isteyenlere “Yeter artık” demekten başka çaremiz kalmadı...      

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.