banner255
banner82

"Zaman kaybına tahammülümüz yok"

banner27

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine, sonuç alıcı olacaksa ancak o zaman başlamak gerektiğini vurguladı; “Laf olsun diye yine boş zaman kaybına kimsenin tahammülü yok” dedi

banner262
"Zaman kaybına tahammülümüz yok"

banner267

Ankara'da temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla bir araya geldi.

Görüşme akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda yer aldı. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaptığı açıklamada, “Biz Türkiye ile birlikte bu bölgede, ekonomide ve enerjide ilgili tüm aktörler arasında yaratılacak karşılıklı bağımlılığın bölgede barış ve istikrarın en önemli güvencesi olacağına inanıyoruz” dedi. Özersay, bugün ele aldıkları tüm konularda Türkiye ile tam bir mutabakat, tam bir görüş birliği içerisinde olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu ise, Kıbrıs müzakerelerine, sonuç alıcı olacaksa ancak o zaman başlamak gerektiğini vurguladı; “Laf olsun diye yine boş zaman kaybına kimsenin tahammülü yok” dedi.

TC Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda yer alan görüşme öncesi, Çavuşoğlu, Özersay'ı kapıda karşıladı. Ardından 2 bakan bir süre konutun bahçesinde yürüyerek, baş başa görüştü.

20 dakikalık görüşme sonrası iki bakan ortak basın açıklaması yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay  “Değerli dostum, Sayın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’na böyle kritik bir dönemde bu daveti için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Özersay, “Dünyanın başka bölgelerinde olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de mevcut güç dengeleri değişiyor. Uluslararası ve bölgesel aktörler arasındaki ilişkiler yeniden şekilleniyor. Biz Doğu Akdeniz’de yer almakta olan ekonomik, siyasi ve askeri gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Bugün bu konuları müttefikimiz, stratejik ortağımız, Garantör Türkiye ile bir kez daha koordine etme fırsatı bulduk ve heyetler arası görüşmemizde de buna devam edeceğiz” ifadelerini kullandı

Kudret Özeray, “Takdir edersiniz ki değişen dünya konjonktüründe Kıbrıs adasının stratejik önemi daha da bir artmıştır. Tam da böyle bir dönemde, en az Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıs Türk Halkının da hak sahibi olduğu doğal kaynaklar konusunu da bugün Sayın Çavuşoğlu ile ele aldık. Biz KKTC olarak her zaman uzlaşı ve işbirliği arayışı içerisinde olduk. Bu tavrımız sadece çözüm müzakereleri için değil, aynı zamanda olası bir çözümsüzlük durumunda iki taraf arasında adada işbirliğinin ve Ada etrafında, Doğu Akdeniz’de farklı aktörler arasında işbirliğinin desteklenmesi şeklinde oldu. Doğu Akdeniz Bölgesinde doğal kaynaklar konusunda da Kıbrıs’a dair diğer konularda da hem Kıbrıs Türk Halkı’nın, hem de Türkiye’nin hak ve menfaatine halel gelmeyecek iyi niyetli yaklaşımlar ortaya koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Özersay sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Türkiye ile birlikte bu bölgede, ekonomide ve enerjide ilgili tüm aktörler arasında yaratılacak karşılıklı bağımlılığın bölgede barış ve istikrarın en önemli güvencesi olacağına inanıyoruz. Bu bağlamda da uluslararası aktörlere çok önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. Kıbrıs Rum tarafının hem çözüm hem de bölgesel işbirliğine sıcak bakmasını sağlayacak bir zihniyet değişimi yaşaması için yerleşmiş kalıpların dışında bazı adımların atılması şarttır. Bugün Sayın Çavuşoğlu ile ay sonu New York’ta gerçekleşecek olan BM Genel Kurul toplantıları sırasında Kıbrıs’a dair olası temasları ve gelişmeleri ele aldık, görüş alış-verişinde bulunduk. Özetle bugün ele aldığımız tüm konularda Türkiye ile tam bir mutabakat, tam bir görüş birliği içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Tekrardan değerli dostum Sayın Çavuşoğlu’na gerek zamanlaması gerek içeriği itibarıyla bu anlamlı görüşme daveti için bir kez daha teşekkür ediyorum

Özersay, doğalgaz ve enerji konusunda, “Kıbrıs Türk Tarafı olarak çözüm olmasa da 2 taraf arasında diyalog olabileceğini, bu konunun ele alınması gerektiği çağrımız geçerlidir. İrademiz yok sayılarak çalışmalara devam edeceklerse, biz de KKTC ve TC olarak kazı çalışmalarına başlayacağız. Gönül ister ki 2 tarafın diyaloğu ve ortak rızası ile  bu çalışmalar yapılsın.” Dedi.

ÇAVUŞOĞLU

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sözlerine, “Kudret Özersay kardeşimi ağırlamaktan mutluluk duyuyorum... Zaten sık sık görüşüyoruz” diyerek başladı.

BM Genel Kurulu çalışmaları ve Geçici Danışman Lute'un raporu ve ülkelerarası gayrı resmi görüşmeler öncesi Kudret Özersay ile değerlendirme yapacaklarını belirten Çavuşoğlu, “KKTC ve TC arasında bağları güçlendirmeye çalışıyoruz. KKTC'nin uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak için birlikte çaba sarf ediyoruz.  En son Türk Konseyi toplantılarında  izolasyonların kaldırılması için gerekli mesajları verdik Kıbrıs Türk Halkı ile dayanışma içinde olacağımızı ortak bildiriye koyduk” dedi.

KKTC temsilcilik sayısının artması konusunda da beraber çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bakanlıklar arası arşiv çalışmaları ve genç diplomatlara eğitim verilmesinin de devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Kıbrıs sürecinin tekrar konuşulmaya başladığı bir dönemde mesajlarımız gayet net. Her zaman kalıcı adil ve siyasi eşitlik içinde bir çözümü savunuyoruz. Gerek Cenevre gerek Crans Montana'da üzerimize düşeni yaptık fakat çözüm istemeyen Rum Tarafı, yine aynı tavrı sergiledi. Elindeki gücü paylaşmak istemeyen  bir tavır sergiledi...  Önümüzdeki süreçte neyi nasıl müzakere edeceğimizi ve sonuç odaklı bir müzakere sürecinin nasıl başlayacağını önce biz kendi aramızda daha sonra garantör ülkelerle ve taraflarla konuşulması gerekiyor ve sonuç alıcı olacaksa ancak o zaman başlamak lazım. Laf olsun diye yine boş zaman kaybına kimsenin tahammülü yok. Önümüzdeki günlerde New York ve Ankara'da beraber olacağız” diye konuştu.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.