banner255
banner82

Sizinki Sahte Milliyetçilik

banner27

Yunanistan eski başbakanı Papandreu, Akıncı’yı New York’ta Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi’ne konuşma yapmak üzere davet etmesini eleştiren Rum siyasetçilere sert tepki verdi Papandreu, “Akıncı’yı davet ederek fikirlerini dinlemek ne zamandan beri suç oldu. Sizinki sadece, sahte milliyetçilerin timsah gözyaşları” dedi

banner262
Sizinki Sahte Milliyetçilik

banner267

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı New York’ta Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi’nde konuşma yapmak üzere davet eden Yunanistan eski başbakanı Yorgos Papandreu’dan Rum siyasilere yanıt geldi.

Yunanistan eski başbakanı Yorgos Papandreu, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı New York’ta Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi’ne konuşma yapmak üzere davet etmesini eleştiren Rum siyasetçilere, “Akıncı’yı davet ederek fikirlerini dinlemek ne zamandan beri suç oldu. Sizinki sadece, sahte milliyetçilerin timsah gözyaşları” cevabını verdi.

Sosyalist Enternasyonal Başkanı ve Yunanistan eski başbakanı Papandreu, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı  Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi’nde konuşma yapmak üzere davet etmesini eleştiren Rum siyasetçilere, yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

Yunanistan eski başbakanlarından Yorgos Papandreu, basın bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamayla, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı New York’taki BM Genel Merkezi’nde, başkanı olduğu Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi’ne davet etmesini eleştiren Rum siyasi partilere verdiği yanıtta, gösterilen tepkileri “milliyetçilik ve sahte vatanseverlik” olarak niteledi.

Rum siyasi parti başkanları yaptıkları açıklamalarla, Yunanistan eski Başbakanı Yorgos Papandreu’yu daveti nedeniyle eleştirmişlerdi.

Papandreu basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, eleştirileri, “bazı aşırı milliyetçilerin gözyaşları timsah gözyaşı” olarak nitelendirdi. Açıklamada, “Herkesin bilmesi gerekir ki, Akıncı Kıbrıs Türk tarafının temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından davet edildi ve konuşma yaptı” denildi.

Papandreu yazılı açıklamasında, Akıncı’ya yapılan davetlerin ne zamandan beridir suç olduğunu sordu. “Eğer olsaydı, o zaman Anastasiadis’in Akıncı ile herhangi bir görüşmesi olmayacaktı ve herhangi biri de Kıbrıs sorununun çözümüne nasıl katkı koyacaktı? denildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, New York’ta BM Genel Merkezi’nde toplanan Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi’nde yaptığı konuşmada, 1999-2005 yılları arasında Sosyalist Enternasyonal Başkanı olan ve bugün BM Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olan Antonio Guterres’in, iki tarafın uzlaşmazlıklarını giderebilmesi için ortaya bir çerçeve koyduğunu, Kıbrıs Türk tarafının önerilerini bu çerçeve içinde sunduğunu, fakat muhataplarının bu çerçeveye sadık kalmadıklarını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı, Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi’ndeki konuşmasında, çözüme her zaman olumlu katkı koyan Kıbrıs Türk tarafının dünyayla ve komşularıyla uyumlu ve verimli ilişkiler kurmak istediğini, fakat bunun için Kıbrıs Türk toplumunun önüne konan bazı anlamsız ve suni engellerin kaldırılması gerektiğini ifade etmişti. 
 Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi’nde yaptığı konuşmada, önemli ilerlemelere rağmen henüz bütünlüklü bir uzlaşıya varılamamış olmasının başlıca nedeninin Kıbrıs Rum tarafının eşitliğe ve adil bir siyasi güç paylaşımına hazır olmaması olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu durumun 2004 yılında bir BM çözüm planı olan ve Annan Planı olarak anılan planın referandumunda Kıbrıslı Türklerin %65 “evet”, Kıbrıslı Rumların %76 oranında “hayır” oylarıyla hayata geçmemesi nedeniyle dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın da raporuna yansıdığını anımsatmıştı.

Cumhurbaşkanı Akıncı konuşmasının sonunda, Kıbrıs sorununun çözüm sürecine Sosyalist Enternasyonal’in olumlu ve sürekli katkı koymasının önemine işaret etmişti.
New York’taki BM Genel Merkezi’ndeki Sosyalist Enternasyonal Başkanlar Konseyi toplantısının ardından bir araya gelen Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgos Papandreu ile Cumhurbaşkanı Akıncı, bundan sonra da temas halinde bulunmaya karar vermişti.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.