banner69

Seyahat Haberleri

banner44
Büyülü 12 Roma Anfitiyatrosu
30 Mayıs 2017, 19:08 0
Büyülü 12 Roma Anfitiyatrosu
Amfitiyatrolar, Antik Roma medeniyetinde çok önemli bir role sahip. Genellikle daire ya da oval şekilli merkezi üstü açık bir alan etrafında seyirciler için basamak şeklinde oturma yerleri olan amfitiyatrolar atlı araba ve atletizm yarışmalarından, gladyatör karşılaşmalarına hatta infazlara kadar halka açık etkinliklerin düzenlendiği arena ve stadyum benzeri yapılar. Pompeii gibi cumhuriyet döneminde inşa edilen bazı amfiler, imparatorluk dönemine geçildiğinde daha da popüler hale geldiler. Günümüzde daha uzun gökdelenler, daha büyük stadyumlar ve gösterişli anıtlar inşa ederek birbiriyle rekabet eden şehirler gibi; Roma İmparatorluğu çağında da şehirler, daha büyük ve gösterişli amfitiyatrolar inşa etmek için yarıştılar. Bu yapılar imparatorluk kültünün büyümesinde, Roma dini açısından imparatorların tanrısallaştırılmasında ve onlara tapılmasında önemli bir araçtı. Antik Roma İmparatorluğu sınırları boyunca inşa edilmiş 230 amfitiyatronun bir kısmı onarım görürken bir kısmı da yıkılmış durumda. İşte en muhteşem amfitiyatrolardan bazıları…
Uçuş Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?
27 Mayıs 2017, 16:57 0
Uçuş Korkunuzu Nasıl Yenersiniz?
Göklerde kuşlar gibi özgürce uçmak bir hayalin ürünüydü fakat, hayal olmaktan çıktı . Dünya’nın en güvenli ulaşım aracı olan uçaklar, seyahatin en özgür halini insanlara yaşatıyor. Uçmak demek; bir seyahatten öte bir tutku, bir aşk ve bir masal gibi adeta. Masmavi bulutların arasında süzülmek, bazen muhteşem manzaranın tadını çıkarabilmek ve konforun keyfine varabilmek… Uçma isteği, insanların hayallerini yaşamları boyunca süsledi ve uçaklar sayesinde nihayet bu gerçek oldu.
İlk Görüşte Aşık Olacağınız 10 Köy
25 Mayıs 2017, 17:32 0
İlk Görüşte Aşık Olacağınız 10 Köy
Aşk... İnsanlık tarihinin en güçlü duygusu. Bu yazımızda fotoğraflarını dahi görür görmez aşık olacağınız ve gitmek için can atacağınız 10 köyü inceleyeceğiz.
İstanbul’u İstanbul Yapan Yerler
23 Mayıs 2017, 16:07 0
İstanbul’u İstanbul Yapan Yerler
Her köşebaşı tarih kokan güzel İstanbul, Osmanlı ve Bizans gibi dünya tarihinin en önemli devletlerine başkentlik yapmış olmasıyla biliniyor. Bu devletlerden kalan yapılar şehrin tarihinin yansıması niteliğinde. Özellikle Osmanlı mimarisinin başkentliğini yapan İstanbul’da gezip görülmesi şart bu 19 yeri bugüne kadar görmediyseniz, bu listeyi kendinize rehber edinebilirsiniz.
Bu Köprüler Binlerce Hayvanın Hayatını Kurtarıyor
20 Mayıs 2017, 12:15 0
Bu Köprüler Binlerce Hayvanın Hayatını Kurtarıyor
İnsan nüfusunun çoğalmasıyla ulaşım ve yerleşim için yapılan alanlar, doğada yaşayan canlılar için büyük tehdit oluşturuyor, ancak bazı ülkeler hayvanlara göre yaşam alanlarını şekillendirecek kadar duyarlı olabilmeyi başarmış.  Dünyada her yıl sadece trafik yüzünden ne kadar çok hayvanın öldüğü bilinmiyor. Bu muhteşem köprüler görülmeye değer değil mi?
Bu ülkelere giderseniz bunları yapmayın
18 Mayıs 2017, 16:16 0
Bu ülkelere giderseniz bunları yapmayın
Her ülkenin her kültürün kendine özgü gelenek ve batıl inançları mevcuttur. Gittiğiniz ülkenin geleneklerine saygı duymak bir taraftan da komik duruma düşmemek adına ülkelerin hassas olduğu noktaları bilmek lazım. Bu amaçla sizin için faydalı olacağına inandığım yurtdışında yapmamanız gereken küçük küçük bilgiler derledim.
Dünya üzerinde bulunan bu 10 doğa harikası..
16 Mayıs 2017, 15:13 0
Dünya üzerinde bulunan bu 10 doğa harikası..
Doğa ananın bizlere sunduğu birbirinden güzel 10 harikayı siz seyahat severler için derledik
Dünyanın en meşhur 11 sokak yemeği
13 Mayıs 2017, 12:27 0
Dünyanın en meşhur 11 sokak yemeği
Seyahat yapıp yeni yerler keşfetmek kadar, gittiğiniz yerlere ait meşhur lezzetleri tatmayı da seviyor olabilirsiniz. En az görülecek yerler kadar sokakta satılan yiyecekler de ilgi çekiyor. İşte dünyanın en meşhur 11 sokak yemeği... 
Etkileyici ama terk edilmiş 10 yer
11 Mayıs 2017, 16:43 0
Etkileyici ama terk edilmiş 10 yer
Neden terk edildiği bilinmeyen harika güzelliklerini hala koruyan dünyanın dört bir yanından kareler... 
Az Bilinen ve Ziyaret Etmek İsteyebileceğiniz 20 Antik Harika
09 Mayıs 2017, 16:46 0
Az Bilinen ve Ziyaret Etmek İsteyebileceğiniz 20 Antik Harika
Kolezyum, Çin Seddi, Mısır Piramitleri, Atina Akropolü, Tac Mahal, Pompeii, Efes… Bunlar artık Dünya’nın en bilindik antik yapıları konumunda. Meksika’daki Teotihuacan, Ürdün’deki Petra, Peru’daki Machu Picchu, Kamboçya’daki Angor Wat, Türkiye’deki Göbeklitepe antik şehir ve yapı kalıntıları ise son 10-15 yılda ünlenerek turist akınına uğrayan fakat daha öncesinde pek az bilinen yerlerdi. Bu listeyle, insanlığın geçmiş dönemlerinden kalma önemli, büyüleyici ve fakat az bilindik, hatta daha önce adını bile duymadığımız bazı mimari eserlerine dalış yapıyoruz. Kim bilir, belki yakında bu tarihi yerler de en az diğerleri kadar tanınır ve sevilir…