banner255
banner82

Rum Temsilciler Meclisi kararı bize ders olmalıdır


Metin FAHRİOĞLU

Metin FAHRİOĞLU

Okunma 21 Şubat 2017, 12:14

KKTC Cumhurbaşkanı sayın Akıncı, GKRY lideri Anastasiadis’in  16 Şubat Perşembe günkü liderler görüşmesinde  “Anastasiadis’in masadan kalkıp kapıyı vurup çıkmasına” sert tepki göstermesi sonrası KKTC Cumhurbaşkanlığına  gelmesinin ardından Eide’yi makamına  çağırdı ve şartını ortaya koyarak “…Anastasiadis’e söyle, o yasayı geri çeksin…” demişti!...

Bu mesaj Rum tarafında yankı bulur ve  17 Şubat Cuma günü DİSİ lideri Neofitu, “Okullarda  yapılacak  tarihi günlerle ilgili  yetkiyi meclisten alıp  Eğitim Bakanlığına verilmesi  için”    yeni bir yasa tasarısı hazırlayıp meclise sunarken, sayın Akıncı’ya verdiği yanıtta   Anastasiadis:  “Temsilciler Meclisi kimseden direktif almaz” diyordu...

Sayın Akıncı “Bu yanlış, ELAM tarafından tezgahlanmış olabilir ama  bu hataya düşenler de bunu düzeltmelidirler. Dağıttıkları müzakere masasının  toparlanması gerekir. Müzakereler  eğer sağlam bir zemin kurulursa yürütülebilir” dedi. Sayın Akıncı: “Bakacağız , göreceğiz ve karar vereceğiz” dedi. Nereye kadar? 23 Şubat Perşembe gününe kadar Rumların iyi niyetle  bir karar alacaklarına olan inancı içinde olan sayın Akıncı: “…Henüz bir şey bitmiş değil …”  mesajı ve  söylemleri ile Kıbrıs Türk halkını  düş kırıklığına uğratmıştır…

67 yıl önce  yaşanmış bir olayın  hala bugünkü gibi kritik bir aşamada   yeniden kutsanması ve kutlanacak olaylar  listesine alınmasının yanlış olduğunu söyleyen sayın Akıncı:  “Daha vahimi, bunun genç beyinlere aktarılmak istenmesi, okullarda kutlanmasının istenmesidir. Enosis, Kıbrıs’taki bütün  bu olayın  tek sorumlusudur” dedi.

Kıbrıs’ta esas mesele, çözüme ulaşmak  değildir. O, çözümü  yaşanır kılmak ve çok daha önemlidir diyen sayın Akıncı:  Rum Meclisinde bir yasa değişikliği yapılacaksa cep telefonlarının  iki taraf arasında  kullanılabilir hale  getirilebileceğine dikkati çekti. Sayın Akıncı,  yapılmak istenen bu düzenlemeye  engel olduğu söylenen yasanın da değiştirilebileceğini söyledi. İkinci olgunun ise , Rum Meclisi’nin  çoğunluğunun ELAM gibi ırkçı ve faşist bir partinin peşine takılması  olduğuna dikkat çeken sayın Akıncı, ELAM önerisine, Rum lider Anastasiadis’in Partisi DİSİ’nin de çekimser kalarak meclisten geçmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Enosis meselesi Megali İdea’nın bir gereğidir.  ELAM’ı yaratan da besleyen de,  silahlandıran da, Meclis’e sokan da Rum Ortodoks kilisesidir. 15 Ocak 1950 Plebisitinin hedefi Enosis’tir. Rum Temsilciler Meclisi’nin 15 Ocak 1950 Plebisiti’nin  Rum okullarında kutlanması ve okutulması yönündeki kararı Rum-Yunan ikilisinin Enosis hayallerinden vazgeçmediklerinin bir ifadesi olmasına rağmen, olası bir çözüm sonrası bu hayallerinin yaşamaya devam edeceğini  ve günü geldiğinde yine harekete geçeceklerini bildiğimiz halde hala daha masaya dönmeyi düşünüyoruz!...

Rum Temsilciler Meclisi’nin 10 Şubat 2017 tarihli kararı  Rum liderliğinin, Rum Ortodoks Kilisesi Sen  Sinod Meclisi’nin   ve  Rum Ulusal Konseyi’nin Kıbrıs’ta olası bir  siyasi çözüme bakış açısını, beklentilerini  ve Megali İdea hayallerinden kaynaklanan  Enosis ideallerinden  vazgeçmediklerini ortaya koyması bakımından çok ama çok önemlidir. 

Türk tarafı olarak çok iyi niyetlerle hareket ederek mevcut görüşme sürecinde   adil ve kalıcı bir barışa varabileceğimize inanıyorsak çok yanılıyoruz!... 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti de çok iyi niyetle kurulmamış mıydı? Taksim ve Enosis yasaklanmamış mıydı? Anlaşmaların imzalanmasının hemen ardından 1960 anayasası ile Türklere çok haklar tanınmıştır, bu anayasa çalışmıyor diyerek Kıbrıs Türk halkına anayasada hayat veren 13 maddenin değiştirilmesini isteyerek Kıbrıs Türk halkı;  yapılacak değişikliklerle ‘azınlık’ durumuna getirilmek istenmemiş miydi?  Kıbrıs Türk halkı olarak Girit misali yok olmak istemiyoruz.... AB üyesi Yunanistan’da Batı Trakya’daki kardeşlerimizin durumu bize yıllar önce yaşanan bir örnektir…. 

18 Şubat 2017 günü  TRT Habere yapmış olduğu açıklamada bu konudaki endişelerini dile getiren  KKTC Cumhurbaşkanımız sayın Akıncı:

Güney’de ELAM, DİKO ve EDEK’in iki kesimli, iki toplumlu Federasyona temelden karşı olduklarını belirten sayın Akıncı, bu partilerin  toplam oylarının %30’la  40 arasında  olduğunu ve bunun da küçümsenemez bir rakam olmadığını söyledi.  Sayın Akıncı: “Bu partiler federasyona bu kadar karşıysa, gelecekte biz  federasyonu ortadan kaldıralım, anayasayı yeniden yazalım noktasına gelinirse, geçmişte yaşanan olaylar yeniden patlak verebilir diye konuştu. Sayın Akıncı, Türkiye’nin etkin güvencesinin  ne kadar gerekli olduğunu , Kıbrıslı Türklerin de bunu  isterken  ne kadar haklı olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Yaşananların ardından Anastasiadis’in sözcüsü  “Enosis fikri sadece zamanlama  açısından değil, amacı  bakımından da yanlıştı…” dedi  ve biz de inandık değil mi?... Anatasiadis, böyle değince  Rumların  hayalleri bir anda  bertaraf edildi!... Enosis artık tarihe gömüldü!... değil mi? Siz de öyle sanın beyler!.

Rum Temsilciler  Meclisi kararı ve ardından yaşananlar bize ders olmalı ve dünyaları verseler bir kez daha Birleşik Federal Kıbrıs gibi bir siyasi çözüm adına görüşme masasına oturmamalıyız!...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.