banner255
banner82

Kaleburnu, müzeye kavuşacak

banner27

Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Kaleburnu köyüne müze kazandırmak için proje uygulama hazırlıklarına geçildiğini ve 2019 yılında müzenin ihalesine çıkılabileceğini bildirdi

Kaleburnu, müzeye kavuşacak

banner215


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kaleburnu köyünü ziyaret ederek, Kaleburnu Kral Tepesi Arkeolojik Araştırma projesini yürüten DAÜ - Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAKMAR) ekibinin çalışmalarını inceledi. 
Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında daha önceden imzalanmış olan “Kaleburnu Kral Tepesi Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliği protokolü” kapsamında faaliyetlerini yürüten DAÜ-DAKMAR ekibi bölgede çıkan ve çıkacak olan eserlere ilişkin çalışmalarını ise Eski Eserler ve Müzeler Dairesi işbirliğinde sürdürüyor.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kral Tepesi Kurtarma Kazısı ve Araştırma projesi hakkında, DAÜ-DAKMAR Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Kızıldumandan bilgi alarak, açığa çıkartılan kültürel miras unsurlarını bire bir görüp değerlendirmelerde bulundu. 
Geçmiş yıllarda yapılan Kral Tepesi kazı çalışmaları sırasında açığa çıkartılan arkeolojik buluntuların yeniden kayıt altına alınma süreçleri sırasında uygulanan çağdaş bilimsel yöntemleri yerinde inceleyen Ataoğlu, bu alandaki çizim, uydu, hava fotoğrafı ve kayıt sistemleri ile yayın hazırlık süreçlerini izledi. Ayrıca kazılar sonucunda açığa çıkartılan eserlerin restorasyon, konservasyon, sağlamlaştırma süreçlerini takip ederek, eserlerin tıpkı bir yap bozun parçaları gibi yeniden bir araya getirilişini, eksik parçaların alanında uzman 3 konservatör tarafından nasıl tümlendiğini görüp, eserler hakkında bilgi aldı.
 Geçmiş yıllarda açığa çıkartılmış kazı çalışmaları sırasında açığa çıkartılmış tunç eserlerin restorasyonuna yönelik Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin çalışma ilkelerine uygun olarak DAÜ bünyesinde kurulmakta olan “Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Laboratuvarı” hakkında Kızılduman’dan bilgi alan Ataoğlu, kurumlar arasında yapılabilecek işbirliklerinin önemine vurgu yaptı. 
Ataoğlu, imzalanan protokol çerçevesinde bundan sonraki yıllarda da bölgede birden çok alanda bilimsel içerikli kurtarma kazıları üzerinde DAÜ ile mutabakata varıldığını ve bu bağlamda Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile DAÜ-DAKMAR arasında gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığını belirtti.
Ataoğlu, yapılacak işbirliği ile yürütülecek kazı çalışmalarının UNESCO’nun; “Arkeolojik Kazılarda Uygulanması önerilen Uluslararası İlkelere” ve kabul edilmiş uluslararası ve ulusal mesleki standartlara uygun olarak yapılacağını da vurguladı.
Ataoğlu, çıkarılan tarihi eserler ile ilgili olarak Karpaz bölgesinin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade ederek, geçmişte Karpaz yarımadasının kırsal bir bölge değil, adanın en canlı ve etkili bölgelerinden birisi olduğunun arkeolojik verilerle ispatlandığını söyledi.
Ataoğlu, bu yıl ilk kez bölgedeki arkeolojik ve tarihsel kültür mirasının korunması, yaşatılması ve sürdürülebilirliği çerçevesinde gelecek nesillere aktarılması için hazırlanmaya başlanan Karpaz Arkeopark proje sürecinin ilk aşamasında yer alan kültürel mirasın kayıt altına alınabilmesi amacıyla gerçekleştirilen dokümantasyon çalışmalarının yapıldığını ifade etti.
Ataoğlu, Bakanlık olarak ülkemiz kültür mirasına çok büyük önem verdiklerini, bu kapsamda da Kaleburnu köyüne DAÜ ile işbirliği içerisinde bir müze kazandırmak için proje uygulama hazırlıklarına geçildiğini, süreç içerisinde bir aksilik olmaz ise 2019 yılında müzenin ihalesine çıkılabileceği müjdesini de verdi. 
Ataoğlu, ayrıca yapılan çalışmalara finansal kaynak sağlayan “TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ”ne yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti. 


 

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.