banner411
banner69
banner449

Avrupa buraya akacak

banner27

YDÜ’de dün üç sergi birden açıldı. Bugüne kadar açılan sergi sayısı 147'ye, üretilen eser sayısı ise 15 bine ulaştı

Avrupa buraya akacak

Türkiye'den 9 baskı resim sanatçısının hazırladığı 55 eser, Kazakistan'dan 5 sanatçıya ait 24 eser ile Kazakistanlı sanatçı Moldabekov'un hazırladığı 45 eserden oluşan toplam üç ayrı sergi, Bakan Taçoy tarafından YDÜ’de açıldı. Sanatçılar, uluslararası arenada Kıbrıs Modern Sanat Müzesi'nin öne çıkacağını söyledi ve “Avrupa buraya akacak” dedi

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak Türkiye'den 9 baskı resim sanatçısının hazırladığı 55 eser, Kazakistan'dan 5 sanatçıya ait 24 eser ile Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldabekov'un hazırladığı 45 eserden oluşan toplam üç ayrı sergi, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda açıldı.

Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldız Doyran, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr.  Müjde Ayan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Tansel Türkdoğan, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Zeliha Akçaoğlu, Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedret Yaşar, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi  Ahmet Özer, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Ramazan Can ve Özlem Can, Ankara Devlet Opera Balesi Baş Ressamı Talat Ayhan’dan oluşan 9 Türkiyeli akademisyen ve sanatçının ayrı ayrı hazırladığı 55 eser ile Kazakistanlı sanatçılar Botagoz Tolesh, Aitkali Zhaysanbaev, Kuanysh Bazargaliev, Sergey Anarbekov, Yergali Palymbetov tarafından hazırlanan 24 eser ve Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldabekov’in 45 eserinden oluşan kişisel resim sergisi ile toplam 124 eserden oluşan üç ayrı sergi büyük beğeni topladı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, temelleri 9 Ağustos 2018’de atılan, Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin, eski eserler ve modern sanat alanındaki tüm yapıtların sergilenmesine olanak sağlayacak altyapıya sahip salonlarıyla, Yakın Doğu coğrafyasının en büyük modern sanat müzesi olarak tasarlandığını belirterek başladığı konuşmasına; "Ülkemizin, uluslararası platform ve kendi özvarlığına hitap eden ve seçme, biriktirme, koruma ve sergileme işlevlerini yükümlenen önemli bir müze olacaktır. Müze koleksiyonu, sanat tarihi bağlamında ülkelerini en iyi şekilde temsil edecek eserlerden oluşacaktır." dedi.

Son 11 ayda Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında 100’ün üzerinde çalıştay yapıldığını açıklayan Prof. Şanlıdağ bugüne kadar açılan sergi sayısının 147'ye ulaştığını, üretilen eser sayısının ise 15.000’e yaklaştığını,  bugüne kadar yurtdışından 1000’e yakın, toplamda 4000 civarında sanatçının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi’nde yer aldığını söyledi. 

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, CERN projesinde yer alan 3 araştırma grubu liderinin akademik kadroya dahil edildiğini ve ilk kez Yakın Doğu Üniversitesi'nden bir öğretim görevlisinin CERN’den kabul aldığını ve önümüzdeki hafta BAP desteği kapsamında  çalışmaya başlayacağını duyurdu.  

Prof. Şanlıdağ ayrıca, geçtiğimiz akademik dönemde başlatılan Erasmus değişim programına önceki gün itibarıyla Tıp Fakültesi’nin de dahil edildiğini, bir öğrencinin Hırvatistan’ın Zagrep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden  Erasmus değişim programı kapsamında onay aldığını, yine önceki gün itibarıyla Avustruya’nın Viyana Veteriner Üniversitesi’nden Yakın Doğu Üniversitesi'ne Erasmus Öğretim Elemanı değişim programı ile gelmek isteyen bir öğretim üyesine onay verildiğini vurguladı

Kazakistanlı sanatçılar adına  konuşan Aitkali Zhaisanbayev ise şöyle dedi:

"Bu salonda bulunan 5 Kazakistan sanatçının adına Dr. Suat Günsel’e sonsuz şükranlarımı sunmak isterim. Sanatın tüm dalları birbirine benzer ve yakındır. Nasıl müzikte farklı akımlar varsa , benzer bir şekilde resim sanatında da farklı stiller ve akımlar vardır. Modernleşmiş dünyada klasik müziği seven çok az insan bulursunuz ama onun yerine jazz, punk, rock, pop gelmiştir. Resim sanatında da klasik sanatın sınırlarını aşmış bulunuyoruz. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi çatısı altında, farklı stillerde ve tekniklerde yaratılmış eserlerimizle senfonik orkestrayı toplamaya çabalıyoruz ve bu tek bir kişinin fikri ile, hayal gücü ile ve desteği ile gerçekleştiriliyor. Sayın Dr. Suat Günsel, siz sadece Kıbrıs vatandaşı değilsiniz, yüce Türk dünyasının layık vatandaşınız. Tekrardan teşekkür ederim”.

Türkiyeli sanatçılar adına Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldız Doyran da şöyle konuştu:

“Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Projesi kapsamında Ada’ya çok mutlu geldik ve çok mutlu dönüyoruz. Türkiye'de de bazı vakıflar ve kurumlar aracılığıyla çok güzel yeniliklere imzalar atılıyor. Ama buradaki fark, hiçbiri Türki Cumhuriyetlerini düşünerek bunu yapmıyor, daha çok küçük çapta farklı ülkelerden beslenerek hazırladıkları bir müze oluşturuyorlar. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Suat hocamızın burada yapmaya çalıştığı ise çok daha farklı.

Bizler Avrupa'ya gittiğimizde oradaki müzeleri izliyorsak, Avrupa'nın da Kıbrıs Modern Sanat Müzesini gezmesi için bir olanak kapısı açılıyor. Ve belki de yakın zamanda uluslararası bağlamda da bizlerin eserlerini görme imkanımız olacak hatta Avrupa buraya akacak. Bu Turizm için büyük bir katkı demek. Uluslararası arenada Kıbrıs Modern Sanat Müzesi'nin çok öne çıkacağına yürekten inanıyoruz."

Kişisel resim sergisi sahibi Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldabekov ise konuşmasında; “Öncelikle sayın Dr. Suat Günsel'e şahsım ve ailemi davet ettiği ve bu fırsatı sunduğu için teşekkür ediyorum. Benim için büyük bir gururdur” dedi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise şöyle konuştu:

“Hepimiz küçüktük ve her şey bu dünyada küçük şeylerden başlar, evrim sürecinden geçip,  büyür ve gelişir. Bu fikirden devam ederek, Yakın Doğu Üniversitesi'nin evrim sürecini de görebiliyoruz. 1500 yayın, inovasyon, sağlıkta ve bilimde başarılar, ilk defa CERN projelerinde yer alacak asistanlar, değişim programları. Bunlar sadece üniversite için değil, ülkemiz için büyük bir başarıdır. 15 Bin eser ciddi bir rakamdır, gerçek bir hazinedir, onların hepsini görebilmek için birkaç gün yeterli değildir. Bu başarıya çaba gösteren başta Kurucu Rektör Suat Hocam olmak üzere emeği geçen herkesi kutlarım.

Konuşmaların ardından Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy tarafından Kazakistanlı  sanatçılar ve Türkiyeli sanatçılara  “Teşekkür Belgesi”, kişisel resim sergisi açılan  Kazakistanlı sanatçı Zhenis Moldakevov'a ise  Kırgızistanlı Devlet Sanatçısı  Dogdurbek Nurgaziev'in anısına gelecek vaat eden genç sanatçılara verilen Alasya ödülleri kapsamında verilen "Dogdurbek Nurgaziev" ödülü takdim edildi ve sergi kurdeleleri kesildi. Sergi 18 Ekim 2019 tarihine kadar hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi İrfan Günsel Kongre Merkezi sergi salonunda izlenebilecek.

 

banner342
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.