banner255
banner82

Kültür - Sanat Haberleri

Dünya yazarlarının hayat hikayeleri
30 Ocak 2019, 16:36 0
Dünya yazarlarının hayat hikayeleri
Romanları, eserleriyle dünyayı titreten edebiyatçılar; sözleri, cümleleri, dizelerine sığındığımız şairler… Yapıtlarını sevdiğimiz sayısız yazarın yanı sıra onlar hakkında bir şeyi daha çok merak ederiz: özel hayatlarında nasıl insanlar olduklarını. Okuyucunun yazarla yaşadığı bu kitabî tanışıklıklar kimi için hayal kırıklığı oluyor kimi için de sevgisini üçe beşe katlamak için bir sebep. Bakalım en çok hangi yazarları merak ediyorsunuz? İşte Dostoyevski, Kafka, Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar ve daha nice yazarı anlatan 14 biyografik kitap!
SOS yararına tiyatro
30 Ocak 2019, 16:29 0
SOS yararına tiyatro
Mesarya Kültür ve Sanat Derneği Cevdet Erzen Tiyatrosu, yeni oyunları “Bir Aşk, Bir Ömür”ü SOS Çocukköyü Derneği yararına sergileyecek.
Çocukların sömestr tatilinde okuması gereken kitaplar
29 Ocak 2019, 15:25 0
Çocukların sömestr tatilinde okuması gereken kitaplar
Çocuklara yönelik seyahat ve macera konulu kitaplar, en az seyahat etmek kadar eğlenceli ve bilgilendiricidir. Dijital çağın getirdiği en sıkıcı durumlardan biri olarak çocukları akıllı telefon ve tabletlerden uzaklaştırmak bir hayli zorken, onları macera dolu kitaplara yönlendirmek son derece yararlı olacaktır.
Kıbrıs’ın Geçmişine Yolculuk
28 Ocak 2019, 12:05 0
Kıbrıs’ın Geçmişine Yolculuk
Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği tarafından geçen günlerde yayımlanan 686 sayfalık “Kıbrıs’ın Geçmişine Yolculuk” kitabı Sayın Tuncer Bağışkan’ın ansiklopedik nitelikli bir eseri.
Kural Kömek’i anma töreninde Ahmet Göksan KKTC’yi temsil etti
28 Ocak 2019, 11:58 0
Kural Kömek’i anma töreninde Ahmet Göksan KKTC’yi temsil etti
Kazakistan’ın Türkistan vilayetinde Şımkent ilinde, Uluslararası “Türk Dünyası Manevi Birliği” Edebi Forumu kapsamında, 1958 doğumlu Kazakistanlı Şair ve Yazar Kural Kömek’in 60. Doğum Yıldönümü anısına bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe; Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, Kosova, Moskova, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, İsveç, Fransa, Başkurdistan, İran, Hindistan, Tuva, Moğolistan, Moldova ve Makedonya cumhuriyetlerinden bilim insanları, yazarlar ve şairler katıldı. Şımkent ve Türkistan Valilikleri ile Nur Otan Partisi’nin katkıları, Şımkent Yazarlar Birliği 7 Gün Medya Merkezi’nin destekleriyle gerçekleştirilen etkinliğe KKTC adına, özel çağrılı olarak Ahmet Göksan katılırken, Samsun’dan Uğur Dede ve Türkiye’nin değişik illerinden de şair ve yazarlar katıldı.
Muhteşem  Ayşen Gruda’nın Hayatına Dair
23 Ocak 2019, 16:25 0
Muhteşem Ayşen Gruda’nın Hayatına Dair
Yeşilçam’ın hiç tartışmasız simgelerinden biri olan muhteşem oyuncu, komedinin kraliçelerinden Ayşen Gruda, birçok gence ilham kaynağı olduğu gibi döneminde de büyük etkiler yaratmayı başarmıştır ve hâlâ daha bayılarak izlediğimiz birçok filmde oldukça mühim rollerle yer almıştır.
Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı
23 Ocak 2019, 14:36 0
Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı
Ayşen Gruda hayatını kaybetti. Yoğun bakımda tedavisi devam eden tiyatro ve sinema sanatçısı 74 yaşındaki Ayşen Gruda yaşamını yitirdi
Osman Türkay’ın Anısına  Yunanistan’da Seçme Şiirleri Yayımlandı
22 Ocak 2019, 09:37 0
Osman Türkay’ın Anısına Yunanistan’da Seçme Şiirleri Yayımlandı
22 Ocak 2001 yılında kaybettiğimiz Uzay şairi Osman Türkay’ın ölümünün 18. Yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz. Bu bağlamda Türkay’ın ölüm yıldönümü anısına Yunanistan’ın en önemli yayınevi olan Vakxikon, şairin şiirlerini Yunanca olarak yayımladı.