banner255
banner82

KIBRIS SORUNU VE TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ


Metin FAHRİOĞLU

Metin FAHRİOĞLU

Okunma 06 Nisan 2016, 15:27

Rum liderliği ,  “Kıbrısta   siyasi bir çözüm olmadan   , Türk askeri  Adadan  tamamen  ayrılmadan, Rum tarafının şartları yerine getirilmeden , Kıbrıs Türk halkı  Batı Trakya Türk halkı gibi  Ruma  “Azınlık” olarak  yama olmadan  Türkiyenin  , AB ile  müzakereleri  başlayamaz”….

 

Basında yer alan haberlere göre ; yakın geçmişte  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Davutoğlu , Rum lideri Anastasiadis ile  yapmış olduğu gizli görüşmede   “Ercan Hava Alanının  doğrudan uçuşlara  açılmasını isteğini, ancak  Anastasiadisin   “ Türkiyenin  Hava ve Deniz  Limanlarını  Rum uçak ve gemilerine açmadan, Maraşı ve Mağusa Limanını Rumlara vermeden , ‘sözde Kıbrıs Cumhuriyetini  tanınmadan mümkün olmayacağını” söyledi.

Rum Hükümet Sözcüsü  Nikos  Hristodulidis, “27 AB üyesi ülkenin desteğini alarak  bir ilki başardık” diyor. Çünkü,  Kıbrıs hem Türkiyenin , Kıbrıs kökenli müzakere başlıklarının açılması çabalarının  önüne geçmeyi hem de  27 Avrupalı ortağını  ilk kez ‘suyuna getirmeyi  ve hep birlikte   Ankaraya  ABye girmeyi ancak Kıbrıs sorununun  çözümüyle    hayal  edebileceği  mesajını  vermeyi  başardı.”  dedi.

Yine Hristodulidis “Milli egemenliğimizin  ve uluslararası itibarımızın  yeniden tesisi edilmesi sonucunu  getirdi” ifadesini kullandı.

Hristodulidis, “…Zirve sonuçlarından sonra , üyelik sürecinde ilerleme kaydetme stratejik hedefini  Kıbrıs sorunu yüzünden de başaramayacağını  artık  Türkiye açısından da nettir…Bu çerçevede  Türkiye, Kıbrıs bayraklı  gemilerin Türk limanlarına  yanaşmasına  veya  örneğin  Kıbrıs hava yolu şirketlerinin   Türkiyede   ilgili  faaliyetlerde  bulunmalarına  kayıtsız şartsız  izin vermek  zorundadır…” dedi.

Diğer yandan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis     Kasulidis: “Türkiyenin   ,  Kıbrısa yükümlülüklerini yerine    getirmeden,   AB ile  5 müzakere başlığının açılmasını isteme nedenini  anlayamıyoruz, Türkiye müzakere  başlıklarının    açılması için Kıbrıs sorununun  çözümüne kadar  sabretmelidir” dedi. 

Ayrıca ,  Türkiyenin AB ile  müzakerelerinin başlaması demek , Türkiyenin  üyeliğinin   garanti olduğu anlamına gelmez!...  Kıbrıs sorunu Rumları kendi istekleri doğrultusunda çözümlenmesi  durumunda bile   mutlaka  Rumların  gündeme  getireceği yeni istekleri olacaktır.

Dolayısıyla Kıbrıs sorunu biterse , Türkiyenin  AB yolu açılır düşünceleri yanlıştır.  Kıbrıs Türk halkı, ‘sözde Kıbrıs Cumhuriyetine  ‘azınlık olarak  yama olsa bile, Rum-Yunan ikilisi  için  Kıbrıs sorunu devam  edecektir….

Yanlış hesap yapmayalım ve  Kıbrısta taviz vermeyelim.  Bu,  hem KKTC ve hem de Türkiye Cumhuriyeti  hükümetleri için de geçerlidir. Tek yanlı çıkarlar ve beklentilerle Kıbrısta  siyasi çözüm gerçekleşemez, gerçekleşmeyecektir,  Rumlar da bunu iyi bilmeli !...

Rumlar Kıbrıs Türk halkının geçmişten gelen kazanımlarını    kabullenemiyor.   Kıbrıs Türk halkı olarak Rumların Garanti Anlaşmalarının kaldırılması isteklerini  kabullenemeyiz. Bunları olası bir referandumda  günü geldiği zaman ‘hayır diyerek  de dile getireceğiz.

 

Sonuç olarak; Kıbrıs sorunu  , Rumların, KKTC topraklarındaki evlerine  dönme sorunu değildir. Kıbrıs sorunu Maraşı ve Güzelyurtu Ruma verme sorunu değildir.  Kıbrıs sorunu  , Kıbrıs Türk halkının  geçmişten gelen haklarının  iptal edilmesinin  istenmesi sorunu  değildir.   Kıbrıs sorunu , ‘Garanti Anlaşmalarının  kaldırılması sorunu da değildir.

Kıbrıs sorunu, ABnin tek yanlı siyasetiyle , Rum-Yunan  ikilisine verdiği  destekle Kıbrıs Türk halkını   Ruma  “azınlık” olarak yama yapılmak istenmesi  sorunudur. Kıbrıs sorunu Megali İdeadan kaynaklanan bir sorundur. Kıbrıs Türk halkı olarak, KKTC olarak, anavatanımız Türkiye olarak   birlik ve beraberlik içinde hareket ederek Rum-Yunan ikilisinin  oyunlarına  gelmeyeceğiz….

Rumun , tüm istekleri yerine getirilse bile   , Kıbrısta Türk varlığı devam ettikçe   , Kıbrıs sorunu devam edecek  ve Rum bu başlıkların açılmasına izin vermeyecektir.  

 

Tüm bu olumsuzlukları yaratan , Ruma konuşma hakkı veren, 2004de Rumu ‘sözde Kıbrıs Cumhuriyeti olarak üyeliğe kabul eden ABdir….  ABnin  Türkiyeyi üye yapma niyeti yoktur. AB , Rumların bilinçli bir şekilde üye yapmıştır… 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.