banner255
banner82

Güneş Doğu'da yeniden doğacak


Yrd. Doç. Dr. Güven ARIKLI

Yrd. Doç. Dr. Güven ARIKLI

Okunma 17 Haziran 2016, 16:47

Türkiyenin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeşin Güneydoğuda operasyonların tamamlanmasının ardından uygulanacak toplumsal ve sosyal rehabilitasyon çalışmalarının yürütülmesi görevini üstlenmesi konusundaki görüşlerimizi geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Bu yazımızda Türkeşin böyle önemli bir göreve getirilmesinin önemine dikkat çekmiş, “Sayın Türkeşin mevcut görevlerine ek olarak kendisine verilen bu görevi de layıkıyla yerine getireceği kuşkusuzdur” demiştik.

Sayın Türkeş, görevi aldıktan sonra ilk ziyaretini Mardin’e yaparak PKK’nın saldırılarından etkilenen insanlar için başlatılan rehabilitasyon döneminin ilk adımını atmıştır.

Burada bir gerçeği dile getirerek dikkat çekmekte fayda vardır:

PKK teröristlerinin korku salarak, kan akıtarak, çocukları kaçırarak ve sürüler halinde yaptıkları baskınlarda sivil halkı taciz ederek kan döktüğü bir gerçektir.

PKKnın siyasi kanadı HDPnin bölgede bulunan bürolarının PKKya yönelik her türlü istihbarat, silah ve mühimmat sağladığı da bilinmektedir.

Gelinen noktada, devlet gücünün eşkıyaya karşı kararlı bir tutum sergilediğini hep birlikte göreceğiz.

Sayın Türkeşin böylesine önemli bir göreve getirilmesi, bunun en büyük işaretlerinden biridir.

Sayın Türkeş kendisine verilen görevle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Al sana ev verdim, buzdolabını da valilik getiriyor” demeyeceklerini belirterek “Biz diyeceğiz ki nasılsın, gece uyuyabiliyor musun, çocukların okula rahat gidip gelebiliyor mu, beslenme bozukluğu olan var mı? Bütün bunlarla ilgili gerekli Sivil Toplum Kuruluşlarını onlara yönlendirmek, oradaki kanaat önderlerine bunun bir süreç olduğunu, kalıcı olmadığını anlatmak. Aslında o bölgenin insanı yapacak. Tuğrul gidip kuş kondurmayacak” demiştir.

Terör, şiddet, kan ve gözyaşı temelindeki saldırılarla bölgede hakimiyeti ele geçirmeyi hedefleyen PKKnın bunda başarılı olamayacağı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Devletin güvenlik güçleri, düzenlenen operasyonlarda PKK teröristlerini teslim almakta, karşı koyanlar ise silahlı çatışmalarda etkisiz hale getirilmektedir.

Önümüzdeki günler yaraların sarılması, yıkılanın yeniden yapılması, terörün yarattığı etkilerin yerine kardeşlik fidanlarını yeşertmek zamanıdır.

Bölgede rehabilitasyon çalışmalarından önce operasyon bölgelerinde hasar tespit çalışmaları başlatılması çok isabetli bir teşhis olup evleri zarar gören insanların yardımına devletin şevkatli elinin uzanacağı taahhüdü herkesi rahatlatmıştır.

Gün yaraları sarma, bölgeye kardeşlik ve huzurun tesis edilmesi zamanıdır.

Bu görev başarıldığında, güneş Doğuda yeniden doğacaktır

 

Sayın Türkeş ve çalışma arkadaşlarının bunu başaracağına dair hiç bir kuşku yoktur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.