banner255
banner82

Lefkoşalılar’dan Harmancı’ya büyük destek

banner27

Gezici Araştırma Merkezi’nin KKTC’deki belediyeler üzerine yaptığı araştırmaya göre Lefkoşalıların yüzde 66’sı LTB Başkanı Harmancı’yı başarılı buluyor

banner210
Lefkoşalılar’dan Harmancı’ya büyük destek

banner215

Güzelyurt’ta Özçınar başarılı bulunurken, Mağusa’da Arter’e güven, seçildiği oyun yarısına düştü. Vatandaşlar, Girne’de Güngördü, İskele’de Sadıkoğlu ve

Lefke’de ise Kaya’dan beklediğini bulamadı

Gezici Araştırma Merkezi tarafından, KKTC genelinde belediyelerdeki durumla ilgili veriler toplandı. Gezici tarafından yapılan detaylı çalışmalar sonucunda, İlçe merkezlerindeki belediyeler incelendiğinde, Lefkoşa ve Güzelyurt belediyelerinin diğer ilçe merkezi belediyelerine oranla daha başarılı olarak halk tarafından değerlendirildiği görüldü.

Araştırmaya katılan halkın önceki belediye başkanlarına kıyasla şuan ki Belediye Başkanı’nın başarısı hakkındaki görüşü ile yaşadığı ilçe arasındaki ilişki incelendiğinde aşağıdaki tablo ortaya çıktı.

BAŞARI DURUMU

YAŞADIĞI İLÇE

Şuan ki Belediye Başkanı Daha Başarılı

Önceki Belediye Başkanları ile Aynı Düzeyde Başarılı

Şuan ki Belediye Başkanı Öncekilerden Daha Başarısız

Fikir Yok

Toplam

GİRNE

31,30

34,2

19,7

14,8

100

GAZİMAGUSA

29,40

35,6

25,0

10,0

100

LEFKOŞA

66,40

19,2

9,2

5,2

100

İSKELE

26,8

29,4

29,7

14,2

100

GÜZELYURT

67,7

23,0

0,9

8,4

100

LEFKE

42,7

27,1

21,2

9,0

100

Araştırmaya Katılan KKTC Halkı’nın oy kullandığı ilçe merkezi belediyelerinde, yapılacak Belediye Başkanlığı Seçiminde Kimleri Aday Olarak Görmek İstediğine İlişkin sorulan soruya verilen cevaplar incelendiğinde, her ilçe merkezi belediyesinde bazı isimlerin öne çıktığı görüldü.

LEFKOŞA BELEDİYESİ

Lefkoşa’da TDP’li mevcut Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın halk desteği oldukça yüksek. Lefkoşalılar, Lefkoşanın öne çıkan sorunlarına rağmen Mehmet Harmancı’ya seçimde aldığı oyun çok üzerinde güven gösteriyor. Lefkoşa’da Mehmet Harmancı’nın dışında aday olarak görülmek istenen diğer isimler arasında öne çıkan ise, Kemal Deniz Dana, Kadri Fellahoğlu ile Cemal Bulutoğulları.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa’da İsmail Arter’e güven, seçildiği oyun neredeyse yarısına düşmüş durumda. Gazimağusa’da mevcut belediye başkanı İsmail Arter’in dışında aday olarak öne çıkan diğer isimler ise Oktay Kayalp, Ercan Hoşkara, Oğuzhan Hasipoğlu, ve Güneş Güneşoğlu.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü beklenen halk desteğine ulaşamamış görünüyor. Halk bir önceki Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Milletvekili Zeki Çeler Girne Belediye başkan adayı olarak görmek istiyor.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele’de mevcut Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’ndan halk beklediğini bulamamış durumda. İskele halkı Halil İbrahim Orun, Nazım Çavuşoğlu, Sermet Nereli ve Erkut Yılmabaşar isimlerini de aday olarak görmek istiyor.

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt’ta Mevcut UBP’li Belediye başkanı Mahmut Özçınar’a güven endeksi oldukça yüksek. Bu durum halkın Özçınar’ın faaliyetlerinden oldukça memnun olduğunu göstermektedir. Buna rağmen halk Belediye seçimlerinde diğer adaylara da şans vermek istiyor. Güzelyurt Belediye Başkanlığı adaylığı için Osman Bican, Reşat Kansoy ile Ali Pilli isimleri de ön plana çıkıyor.

LEFKE BELEDİYESİ

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın güven endeksi kritik durumda. Eski Başkan Mehmet Zafer’i aday olarak görmek isteyenlerin de sayısı azımsanmayacak oranda. Lefke’de ismi geçen diğer aday ise Hüseyin Yalçın Öztoprak.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.