banner255
banner82

Kürtaj süresi 14 haftaya çıkarılıyor

banner27

Aile Yasası’nda öngörülen bazı değişiklikler komitede onaylandı. Tasarıyla halen 10 hafta olan yasal hamilelik sonlandırma süresi 14 hafta olarak düzenlendi

banner262
Kürtaj süresi 14 haftaya çıkarılıyor

banner267

Aile Yasası’nda öngörülen bazı değişiklikler, Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nde oy birliğiyle onaylandı.
Komitenin onayladığı tasarıyla, boşanan kişilerin soyadlarıyla ilgili yasal boşluktan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesi amaçlanıyor.
Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi dün sabah CTP Milletvekili Doğuş Derya başkanlığında toplandı.
Aile (Evlenme ve Boşanma) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın madde madde görüşülmesini tamamlayan komite üyeleri, tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.
Komite daha sonra gündeminde yer alan bir diğer gündem maddesi olan “Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın da genel görüşmesine devam etti. 
Aile (Evlenme ve Boşanma) (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yasada daha önce yapılan değişikliklerle boşanan kişilerin soyadlarıyla ilgili yaratılan boşluğu düzenlemeyi amaçlıyor.
Tasarının genel gerekçesine göre, özellikle boşanan kişilerin soyadlarına ilişkin düzenleme tamamen kaldırılırken yerine herhangi bir düzenleme yapılmayarak yasal boşluk oluşmasına sebep olunmuştu. 
Dolayısıyla, değişiklik yasasından sonra boşanan tarafların eski soyadlarına dönmeleri imkânı ortadan kalkmış ve tarafların boşandıkları kişinin soyadını taşımaya devam etmeleri yasal mecburiyeti ortaya çıkmıştı.
Demokratik olarak da kabul edilemeyecek bu durumu ortadan kaldırmak zarureti doğduğu ve bu yönde gerekli düzenlemenin yapıldığı belirtildi.
2015’teki değişikliğin geçici nitelikte, üç yıllık olduğu kaydedilen tasarının genel gerekçesine göre, kişilerin soyadlarına ilişkin düzenlemelerden faydalanmalarına da engel bulunuyor. Bilhassa yurt dışında evlenen veya yaşayan kişilerle ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor.
Yine 2015’teki değişiklik yasasıyla, evlenme sırasında soyadına ilişkin beyanname sunma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen, 1 Ocak 2017’ye kadar bu gibi beyannameler evlenme sırasında yetkili kişiler tarafından talep edilmedi ve taraflar da böyle bir beyanname sunmadı. Dolayısıyla 1 Ocak 2017’den önce evlenip de soyadına ilişkin beyanname sunmamış kişilerin bu hakkını kullanabilmesini sağlamak için de düzenleme yapıldı.
Komitenin dün görüştüğü bir diğer tasarı olan Ceza (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın hazırlanma gerekçesine göre ise yasaya günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri ve küreselleşmeye paralel sınır aşırı boyut kazanan suç türlerinden biri olan “insan kaçakçılığı” suçu eklendi.
Tasarıyla halen 10 hafta olan yasal hamilelik sonlandırma süresi 14 hafta olarak düzenlendi.
"Cinsiyete, cinsel yönelime veya cinsiyet kimliğine yönelik nefret söylemi" konusunda da düzenlemeler içeren tasarıyla, İngiliz Sömürge İdaresi döneminde yürürlüğe giren ve birçok hükmü açısından, günümüzün modern insan hakları anlayışının gerisine düşen düzenlemeler içeren Fasıl 154 Ceza Yasası’nda çağdaş yenilikler öngörüldü. 
Tasarıyla, halen yürürlükte olan yasada, intihara teşebbüs eden kişilerin hafif bir suç işlediğini düzenleyen maddesi tamamen kaldırıldı. Buna gerekçe olarak zaten travma yaşayan bireyin mahkeme süreciyle travmalarının derinleştiği ve cezalandırma temelinde bir çözüm bulunamayacağı gösterildi.
 

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.