banner107
banner82
banner147

"Amaç kadının ekonomideki yerine daha görünür hale getirmek"

banner27

İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, bu projede kadının toplum ve ekonomideki yerini daha görünür ve etkin hale getirerek, sürdürmesini amaçladıklarını vurguladı

"Amaç kadının ekonomideki yerine daha görünür hale getirmek"

banner137

 İş Kadınları Derneği (İKD) ile KKTC Telsim işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen İş Kadınları Firma ve Ürün Tanıtım Sergisi bugün açıldı.

Kadının ekonomideki yerini güçlendirme ve görünürlüğünü artırma amacıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen serginin açılışında, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen, KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy konuşma yaptı. Açılışta ayrıca Gençlik Dairesi’ne bağlı Paşaköy Gençlik Merkezi Halk Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Lefke bölgesi zeytin üreticisi Ülfet Sezay’ın başarı hikayesini anlattığı etkinlikte daha sonra 32 firmanın standı bulunan serginin açılışı yapıldı.

Sergide, KKTC Telsim tarafından sırasıyla Oya Bahtiyar, Ada Motif ve Con Kahve standları en iyi stand seçildi.

SUCUOĞLU: “KADIN ELİ DEĞEN YER ANLAMLI VE BAŞARIYI GETİRİR”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu yaptığı konuşmada, kadın eli değen her yerin anlamlı olduğunu ve başarıyı da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Tabiat gereği erkeklere göre daha yumuşak, düşünceli ve sabırlı olan kadının bu özelliklerini iş hayatında kullanmaya başlamasıyla, toplumda rolünün en önde olmaya başladığını belirten Sucuoğlu, bunun politik hayatta da gerçekleşmesinin beklendiğini vurguladı.

Bu kapsamda kadının siyasi yaşama katılımını atırmaya yönelik yüzde 30’luk kota konduğunu da anımsatan Sucuoğlu, bunun mecliste bulunan toplam 50 milletvekilinin 6 tanesinin kadın olması anlamına geldiğini söyledi.

Sucuoğlu, iş kadınlarının başarısı ve üretime olan katkılarının önemsenmesi gereken bir olay olduğunu da belirterek, ülkenin en önemli sorunlarından bir tanesi olan bu konuda toplumun üretimden çıkıp tüketen bir toplum haline dönüştüğüne dikkat çekti.

EKİNGEN: “KADININ TOPLUM VE EKONOMİDEKİ YERİNİ DAHA GÖRÜNÜR VE ETKİN HALE GETİREREK, SÜRDÜRMESİNİ AMAÇLIYORUZ”

İş Kadınları Derneği Başkanı Şenay Ekingen ise sergide iş kadınlarıyla birarada olmanın gurur ve mutluluğu yaşadıklarını belirterek, uzun soluklu düşünülmüş bir proje olan bu projede kadının toplum ve ekonomideki yerini daha görünür ve etkin hale getirerek, sürdürmesini amaçladıklarını vurguladı.

Projede kadınların bilgi paylaşımı ve güç birliğini sağlamalarını hedeflediklerini ifade eden Ekingen,  kadınların iş yaşamında önlerinin açılması va daha görünür hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

TANPINAR: “KKTC TELSİM’DE ÇALIŞANLARIN EN AZ YÜZDE 50 KADIN OLMA KOŞULU VAR”

KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da, şirketin, kadının bulunduğu her paltform ve projede yer alıp, katkı koymaya çalıştığını belirtti.

“Önce kadın” adı altında bir projeleri bulunan KKTC Telsim’in pozitif ayırımcılığı açık şekilde uygulamakta olduklarını dile getiren Tanpınar, bu kapsamda, kurumda çalışanların en az yüzde 50’sinin kadın olma koşulu getirildiğini vurguladı.

TAÇOY: “KADIN İNSANA ÖZGÜVEN AŞILAYAN UNSUR”

Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy da yaptığı konuşmada, kadınların önemine vurgu yaparak, anne olarak gördüğü kadınların insana özgüven aşılayan unsur olduğunu ifade etti.

“İnsana karşı insanca davranmam gerektiğini öğreten annemin bana verdiği bu eğitimi başka birisinden alacağıma inanmıyorum” diyen Taçoy, kadının yaşamdaki yerinin çok farklı olduğunu söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.