banner255
banner82

Akdoğan pembeye büründü

banner27

Kanser Hastalarına Yardım Derneği, kurulduğu köy olan Akdoğan'da 25. yılını karşıladı

banner262
Akdoğan pembeye büründü

banner215

 Kanser Hastalarına Yardım Derneği, kurulduğu köy olan Akdoğan'da 25. Yılını karşıladı.

Akdoğan'ı pembeye boyayan güçlü bir desteğin verildiği ve her bölgeden hastaların katıldığı 25. Kuruluş yıldönümü meme kanseri farkındalık ayında kutlandı.

Etkinlikte diğer bir dikkat çeken nokta ise, bölgelerden gelen hastaların taşıdığı pankartları bölge ve köy adlarıydı.

Derneğin kurucusu Raziye Kocaismail; 26 yıl kadar önce aldığı ileri evre kanser teşhisi sonrasında kurmaya karar verdiği Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne kurucu üye dahi bulmakta nasıl zorlandığını anlattı.

Kocaismail; çaldığı her kapıda kanser gibi bir isim altında hiç kimsenin görev almak istemediğini ve ancak aile bireylerinin kendisinin son isteği olabileceği düşüncesi ile isimlerini yazdırdıkları Derneğin; o tarihten beri görev alan tüm yönetim kurullarının çabaları sonucunda,  zorlukları aşarak ülkede kanser konusunda birçok ilke ve birçok adımların atılmasını sağlayan koca bir aile olarak tanımladığı Kanser Hastalarına Yardım Derneğinin bugün KKTCnin Derneği haline geldiğini vurguladı.

Kocaismail ayrıca 25 yıllık özet bir kıyaslama yaparak, derneğin kurulduğu yıllarda o hastalık, kötü-fena hastalık, amansız hastalık olarak tanımlanan ülkede fobi haline gelmiş olan kanserin bugün konuşula, tartışılan  bir festival kadar eğlence yaşanarak ve erken teşhis için tarama yapılması bilincinin ülkede yerleştiğini açıkladı.

Kocaismail, derneğin;  bu amaç için yıllardır erken teşhis konusunda yaptığı farkındalık etkinlikleri ile başarıda büyük bir payı olduğundan gururlu olduklarını vurguladı.

Ülkede kanser hastasını tedavi edecek hiçbir olanak yokken, bugün gelinen son noktada Tıbbi Onkolog, Radyasyon Onkoloğu, ile hizmet veren uzmanların olduğunu söyleyen Kocaismail, kanser tedavisinde olmazsa olmaz Dünyadaki en gelişmiş cihazların ise hem Devlette hem de Özel Hastahane YDÜ’de var olduğunu, artık yurtdışına ihtiyaç duyulmadan ve Güney Kıbrıs'taki cihazlardan daha donanımlı bir şekilde tedavilerin yapılabildiğini söyledi.

Kocaismail derneğin her zaman talebi ve kanser hastasının lüksü olan tedavilerini ülke dışında değil sevdiklerinin yanında alma şansına sahip olduklarını ve bundan hastalar ile yakınları adına duydukları sevinci vurguladı.

Raziye Kocaismail derneğin sürekli talebi sonucunda Sağlık Bakanlığı ile işbirliğinde Türkiye’de ve birçok ülkede var olan Kanser Kontrol Programı çerçevesinde Kanser Danışma Kurulu’nun bir benzerinin ülkemizde kurulmasının büyük bir önem arzettiğini ancak hala Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasası ile ilgili bir ilerleme kaydedilmemiş olmasının üzüntüsü içinde olduklarını belirtti.

Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasasının istatistiğin çıkmasını sağlayacak tek yol olduğunu vurgulayan Kocaismail, neden kanser oluyoruzun cevabını verecek olan bu çalışmanın ivedilikle ele alınması ve Meclis'ten geçmesini talep etti.

25 yıllık dernek yaşamında en büyük dezavantajın sık hükümet değişikliği olduğunu söyleyen Kocaismail, kesintiye uğrayan ve gelen yeni hükümetlerin ilgisi, önceliğine bırakıldığı sürece "bir yirmi beş yıl daha neden kanser olduğumuzu birbirimize sormaya, bilimsel olmayan yorumlar yapmaya devam edeceğiz" dedi ve 700 aşkın katılımcıdan Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasasının geçmesi için destek alkışı istedi.

Koca ailem dediği her bölgeden katılan hastalara teşekkür eden Raziye Kocaismail artık tedavi olanakları ile yüzde 90’ın üzerinde sağ kalma ulaşıldığını bu nedenle kanserden korkmadıklarının altını bir kez daha çizdi.

Kocaismail; bu ülkede farkındalığı yaşatanların aslında ülkemizde yapılan tüm çalışmaları halka taşıyan görsel ve yazılı basın olduğunu vurgulayarak en büyük teşekkürü Medyaya borçlu olduklarını belirtti ve Devlet ile Özel Basın Yayın kuruluşlarına kanser konusuna gösterdikleri duyarlılığa her bir hasta adına teşekkür etti.

Gazimağusa Kaymakamı ile Belediye Başkanlarının da sırası ile yaptıkları konuşmalarda Kanser Hastalarına yardım Derneğine her zaman destek olmaya hazır oldukları ve bu çalışmalarda paydaş olmaktan mutluluk duydukları ifade edildi

Kaymakam ve Belediye Başkanlarının ardından bir Doktor olarak söz alan Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu da erken teşhisin önemine vurgu yaparak katılımcılara kendi kendini muayene yöntemlerini anlattı.

Derneğin çalışmalarını takdirle takip ettiklerini vurgulayan Bakan Sucuoğlu da Kocaismail'in Devlet Politikası olması şartını doğrulayarak istikrar olmayan kısa dönem hükümetlerle proje ve çalışmalarda verimlilik, sonuç alınamadığını diğer ülkelerde ve Türkiye'mizde özellikle Sağlık Bakanlığında yaşanan sağlıktaki devrimlerin onlarca yıl ayni Sağlık Bakanının görevde kalması ile başarıldığını, ifade etti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneğini bu mükemmel Farkındalık etkinliği ile 25. Yaş organizasyonunu kutlayarak hastalara acil şifalar diledi.

Konuşmaların ardından Akdoğan Belediyesi ve Beyarmudu Belediyesinin mükemmel halk dansları gösterilerinin ardından yürüyüş başladı.

500 civarında katılımcı yürüyüşe çıktığı anda yüzlerce yürüyüşe katılamayan hastaya dernek gönüllüleri ile yetkililer ikramda bulunurken hastalar şemsiyelerin altında oturarak desteklerini sürdürdüler. 

Ülkemizin ünlü, birçok sanat alanında başarılı usta sanatçı Mustafa Tozakı ise gün içinde derneğe bağış yapanların karikatürlerini çizerek hastalar adına gelir elde etti.

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.