banner255
banner82

BAŞPİSKOPOS’A GÖRE ENOSİS’E GİDEN YOLDAKİ ENGELLER KALDIRILMALIDIR


Metin FAHRİOĞLU

Metin FAHRİOĞLU

Okunma 15 Haziran 2017, 11:44

Rum-Yunan  ikilisinin, Kıbrıs Türk halkını  kendi egemenliği  altına almasının önünde  üç büyük engel vardır.   Bunlardan birisi anavatanımız Türkiye’nin etkin ve fiili garantisidir, Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığıdır, bağımsız ve egemen  devletimiz  KKTC’dir…

Bugün, Kıbrıs’ta barış ve huzur varsa, 1974’ten beri  Kıbrıs Türk halkı güven içinde   yaşıyorsa  bunun gerçek nedenleri ortadadır.  Bugün Kıbrıs’taki barış ve huzuru Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığına borçluyuz. 

Rum halkı,  sağcısı ile solcusu ile   tek yumruk olmuşlar, birlikte hareket ediyorlar ve de  “Garantiler kalkmadan Türk askeri adadan ayrılmadan Kıbrıs’ta çözüm olmaz” diyorlar.

Günümüzde Kıbrıs Türk halkı olarak; Rumların Enosis mücadelesine  dur deme zamanı gelmiştir. Kıbrıs’ta zoraki olarak devam ettirilmek istenen görüşmelerle adil ve kalıcı bir çözüm bulunması mümkün değildir.  Birleşik Federal Kıbrıs gibi siyasi bir çözüm ve  barışın getireceği felaketleri düşünmek bile istemiyoruz.

Kıbrıs Türk halkı olarak Rumların Enosis mücadelesine karşı; bu  vatan topraklarını Rumlara çiğnetmeme adına  verdiğimiz mücadelede    şehitler verdik, gaziler verdik, on binlerce insanımız yıllar yılı göçmen çadırlarında, spor salonlarında , sinema salonlarında   yaşadı… 21 Aralık Kanlı Noel saldırıları ile birlikte  başlayan Rum saldırılar ve katliamları   11 yıl boyunca devam etti ve de 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı ile Kıbrıs’a barış ve huzur geldi.

Dini, dili, kültürü ve de ırkı tamamen farklı Kıbrıs Türk ve Rum halklarının  tek devlet, tek egemenlik, tek vatandaşlık , tek uluslararası temsiliyetin olduğu    ve de 4 temel özgürlüğün , AB normlarının  sınırsız uygulanacağı bir siyasi çözümün uzun ömürlü olması mümkün değildir..

Bunun geçmişte başarılı olmadığını, olunamayacağını yaşayarak  gördük. Acı gerçekler ortadadır. Kıbrıs Türk halkı olarak 1963-1974 dönemini yeniden yaşamak istemiyoruz. “Çözüm hemen şimdi, barış engellenemez” sloganlarıyla ve/veya  “Kıbrıs’ı birleştirmek için son şans” diyerek  geleceğimizi karartamayız…

12 Kasım 2006’da Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos’u olarak göreve başlayan II. Hrisostomos 20.9.2007’de  “..Kıbrıs sorunu işgal sorunudur…. Düşmanımız Kıbrıslı Türkler değil Ankara’dır.. Kıbrıs’ta  nüfusun %18’ni teşkil eden Türkler, %29 toprak ve de kıyı şeridinde %60  konusunda ısrar etmemeli diyor.  Rumların evleri, toprakları ve mülkleri iade edilmeden  Kıbrıs sorunu kapanmayacak diyordu.

Günümüzde Anastasiadis ve de  Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos’u II. Hrisostomos, görüşme sürecinde bile, Helenizm’in  Kıbrıs’taki varlığından ve geleceğinden bahsediyorlar. Günümüzde Anastasiadis ve Başpiskopos II. Hrisostomos sıkı bir işbirliği içerisindedirler.  

Geçmiş dönemde de Hristofyas, ‘sözde’  Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olduğu günlerde  Başpiskopos II. Hrisostomos ile görüşmesinin ardından  memnun ve mesuttu.  II. Hrisostomos, Hristofyas’a şartsız destek veriyordu. II. Hristosostomos, bana   söylediklerine sadık kaldığı sürece  arkasındayım” diyordu.

Rum Ortodoks Kilisesinin istediği , “Kıbrıs Helenizm’inin varlığını güvence altına alacak doğru bir çözümdür”. Çünkü Kilise için esas olan  “Helenizm’in varlığıdır”...

Her dönemde Rum liderliğine destek veren Kilise işte  budur. Bu çerçevede  Rum liderliği , Enosis’in   diplomatik yollardan kabul  edileceğine inanır. Gelen her Rum liderin hedefi Enosis’e giden yolu açmaktır.

Nedir, bu engeller. Anavatanımız Türkiye’nin etkin ve fiili garantisidir, Türk askerinin  Kıbrıs’taki varlığıdır. KKTC’nin varlığıdır… Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkı olarak birlik ve beraberlik içinde hareket ederek Rum-Yunan ikilisinin oyunlarına gelmemeliyiz.

Rum Ortodoks Kilisesinin  her zaman için  Rum liderliğine verdiği mesaj: “Enosis’e giden yolda sözünüzde durduğunuz  sürece arkanızdayız. Enosis’e diplomatik yollardan varılabiliriz” şeklindedir.…

31.12.2015’te de  Hrisostomos: “..Türkler bize saldırdı… Türkler bize saldırınca kendimizi savunmak için biz de tepki gösterdik… Bu acı bir gerçektir.” Diyordu..

15 Nisan 2017’de II. Hrisostomos  Paskalya nedeniyle  yayınladığı bildiride Rum tarafı masada devamlı taviz verdiği, Türkiye’nin de bu tavizlerden cesaret alarak daha fazla talepte bulunduğunu iddia ederek “milli uyanış” çağrısı yapmıştır.

Kıbrıs sorununda anlaşma yapmak için şimdiki durumdan daha iyiye  gidilmesi gerektiğini söyleyen  Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos’u II. Hrisostomos ,  “Eğer daha iyiye gitmiyorsak  neden anlaşma yapalım” dedi ve  sertlik yanlısı bir  politika izlenmesini istedi…

Başpiskopos II. Hrisostomos’a göre “Enosis’e giden yoldaki engeller bir an önce kaldırılmalıdır. Kıbrıs’ta esas olan  Helenizm’in varlığının devamıdır…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.