banner255
banner82

Sosyal Medyanın Sesi

banner27

banner262
Sosyal Medyanın Sesi

banner267

Yeni bir seçim yasası yapıldı. Fakat ne eskiden vazgeçildi, ne de yeni yakalanabildi! Halbuki yeni bir yasa demek için daha demokratik, iradeyi daha fazla yansıtan ve gerek oy kullanacak gerekse oyları sayacak insanlar için daha anlaşılır olması gerekirdi. 
*Daha demokratik olmadı. Bölge genişletildi ama onun gereği olan mevcut ülke barajı da ayni şekilde kaldı. Verilecek oyların gerçek anlamda meclise yansıması engellenmeye devam ediyor. Yasa ayrıca bağımsız adayların seçilmesini de olanaksız kılmaktadır. Bununla beraber daha demokratik ülkelerde var olan dar bölge hiç tartışılmadı.
*İçerdiği karmaşa ve görünmeyen bölge barajları nedeniyle geçmiş yasaya kıyasla seçmenlerin iradesini daha az meclise yansıtacak yasa oldu.
*Oy kullanacak seçmenin ve sayacak görevlilerin daha fazla vaktini alıp daha çok hataya zemin yaratan bir yasa haline dönüştü. Seçimin gerçekleştiği okullar ya da kamu kurumlarıyla beraber seçimde görevli olanları da bu sürede iş gücü kaybına uğratacak bu yasanın maalesef şimdiden hayal kırıklığı olduğunu söylemek zor değildir.

(Okan Dağlı)

İki gündür bir tuhaf haldeyim. Gezici anketinde birden bire "toplum siyasetine yön veren kişiler" arasına girdiğim yazıldı ya, ne yalan söyleyeyim EGOM tavan yaptı. Kendi kendime "vay be ben neymişim" dedim . Ama bu zaman yok mu zaman. İnsanın akıl taşmalarına fren yapıyor. Nitekim,ilerleyen saatler ve günler sonunda benimkine de "stop" dedi. Saatler geçtikçe gerçekçi düşünmeye başladım. "Oğlum" dedim kendi kendime. "Sen toplum siyasetine yön veren kişi olsan, bir kere önce bu seçim bu zamanda yapılmazdı. Çünkü bu seçimin 7 Ocak'ta yapılmasına ilk sen itiraz etmiştin. Sonra da bu tarihte olursa çıkacak sonuçları için 6 maddelik iddia yayımlamıştın. Kimse yanıt vermedi. Seni takan da yok dinleyende"diye iç çektim. Neyse ama, üzülmeye de değmez. 
En azından yaşarken bir şeyi daha öğrendim. : "Ego denilen şey kolay şişip boşalan bir balondan başka bir şey değildir"

(Bülent Dizdarlı)

Seçimlerde oy verme ve sandığa gitme kriterlerimi açıklıyorum
1-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devamı esas alınarak 
2-Kamuda reform yapılması ( 25 yıl fiili hizmetten sonra emeklilik şartı yaş haddi olmaksızın ki bizlerden sonra gelen gençlere yol açıp göçleri engellemek ) sağlıkta, yerel yönetimlerde, seçim ve halk oylamasında ( örneğin 3 dönemden fazla meclise girmemek elektronik oy kullanımı gibi ), milli eğitimde daha araştırmacı, katılımcı ve laboratuvar destekli eğitime geçilmesi için reform yapılması.
3- Polisin sivile bağlanması, sivilleştirme.
4- Bankaların faiz yapılarının ülke koşullarına göre düzenlenmesi, kredi kartlarında birleşik faiz sisteminin iptali, bankaların devletten güçlü kılan yapılarının düzenlenmesi. 
5- Yasada reform, icra, iflas yasasının halkın geçinin göz önüne alarak esnekleştirilmesi.
6-kültür de ülke örf adet ve göreneklerini göz önünde tutarak hareket etmek.
7- sporda profesyonellik için devletin sporculara sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımını teşvik etmesi ve her branştaki sporcuları sahiplenmesi sosyal haklarını koruması.

(Bilal Dericioğlu)

banner200
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.